Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy

Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.

Tento spletitý soubor konfliktů vede k otázce: Nestávají se světové bojové linie stále více propojenými? Přestože to zatím není třetí světová válka, jak naznačuje ruský prezident Putin ve snaze odstrašit Západ od další podpory Ukrajiny, propojení konfliktů ukazuje na stále větší mezinárodní rozměr válek.

Ukrajinská válka, která začala 24. února 2022 plnou ruskou invazí, již dlouho nese mezinárodní charakter. Vstup severokorejských jednotek na bojiště, v počtu mezi 10 a 12 tisíci vojáky, představuje významnou eskalaci. Tento krok donutil Západ zrušit zákaz použití ukrajinských raket na dlouhé vzdálenosti proti ruským cílům, což vyvolalo zuřivou reakci Kremlu.

Podle ukrajinského velitele Rustama Nugudina přináší i méně kvalitní severokorejští vojáci významnou hrozbu, neboť jejich počet odpovídá dvěma brigádám, které mohou mít klíčový vliv na průběh bojů. Zatímco Rusko dostává vojenskou podporu od Íránu a Severní Koreje, Západní pomoc Ukrajině zůstává podle místních velitelů nedostatečná.

Rok 2024 přinesl dramatický posun ve prospěch Izraele na úkor Íránu. Po náhlém pádu syrského prezidenta Bašára Asada se situace v regionu zásadně změnila. Režimní síly, které kdysi podporovaly Asada – Írán, Hizballáh a Rusko – již neměly kapacitu zasáhnout. Islamistická koalice Hayat Tahrir al-Sham během dvou týdnů převzala kontrolu nad Sýrií, což překvapilo celý svět.

Konflikty v Gaze a Libanonu pokračují s devastujícími následky. Od října 2023 došlo k více než 44 tisícům palestinských obětí a více než milion lidí bylo vyhnáno z domovů. Izrael tvrdí, že výrazně oslabil vojenské kapacity Hamasu, ale situace zůstává humanitárně katastrofální.

Íránský vliv v regionu oslabuje. Hizballáh v Libanonu byl těžce zasažen izraelskými útoky, včetně zabití jeho dlouholetého vůdce. Situace vedla k ukončení krátké války s Izraelem, avšak Írán zůstává i nadále vojenským podporovatelem Ruska.

Mezitím Rusko získává na vlivu v Africe, kde jeho přejmenovaná žoldnéřská skupina Afrika Korps vytlačuje západní síly ze zemí jako Mali a Středoafrická republika. Tato spolupráce obohacuje Moskvu, ale přenáší na ni také problémy spojené s islamistickými povstalci v Sahelu.

Přítomnost severokorejských vojáků v ruské válce na Ukrajině znepokojuje Jižní Koreu, která se obává, že Moskva poskytne Pchjongjangu pokročilé raketové technologie nebo jadernou pomoc. Tento vývoj by mohl zvýšit napětí na Korejském poloostrově, kde válka z 50. let minulého století nikdy oficiálně neskončila.

Čína stále hrozí návratem Taiwanu pod svou správu, a to i silou. Vláda prezidenta Xi Jinpinga slibuje dosažení tohoto cíle do roku 2049, což zvyšuje obavy z možného konfliktu. Taiwan, demokratická země s podporou USA, zůstává odhodlán bránit svou nezávislost.

Příchod nové Trumpovy administrativy může přinést tlak na dosažení míru na Ukrajině, ačkoliv podmínky diktované Ruskem budou pravděpodobně pro Ukrajinu nepřijatelné. Situace v Gaze, na Středním východě a v Asii naznačuje, že globální bezpečnostní napětí v příštím roce nijak nepoleví.

Rok 2024 ukázal, jak jsou moderní konflikty propojené. Zdá se, že rok 2025 by mohl být stejně dramatický, pokud ne ještě náročnější.

Související

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Jak se vyhnout ruským balistickým raketám? Ukrajina vymyslela trik, kterým ochrání F-16

Ukrajinské stíhací letouny F-16 získaly významnou posilu v podobě nových mobilních modulů pro údržbu a provoz, které jim pomohou vyhýbat se ruským útokům balistickými raketami. Tyto komplexy, vyvinuté charitativní nadací "Come Back Alive" a ukrajinským ministerstvem obrany, obsahují vše potřebné pro údržbu a vybavení letadel, stejně jako pro provádění operačních činností.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Sýrie

Aktuálně se děje

před 56 minutami

British Airways, ilustrační fotografie

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy

Skotská policie zahájila vyšetřování po výtržnictví na palubě letadla společnosti easyJet, které letělo z Londýna (Luton) do Glasgowa. Incident se stal v neděli ráno, kdy letoun přistál na glasgowském letišti. Na palubě došlo k dramatické situaci, kdy muž začal křičet výrazy jako „Alláhu Akbar“ (což v arabštině znamená „Bůh je největší“) a „smrt Trumpovi“, a také vyhrožoval bombou.

před 1 hodinou

USS Truxtun (DDG-103)

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku

S rostoucím tlakem na modernizaci a přípravu americké námořní flotily na budoucí konflikty se armáda stále více zaměřuje na bezpilotní systémy, především drony. Předseda katedry námořní strategie JC Wylieho na Námořní válečné akademii James Holmes upozorňuje, že menší, agilnější námořní drony by mohly hrát klíčovou roli, zejména v kritických počátečních fázích konfliktu. Podle Jacka Rowleyho, bývalého inženýra námořnictva, je ale nutné dbát na potřeby hybridní flotily skládající se z tradičních posádek i bezpilotních povrchových a podvodních vozidel. Vyvstává tak zásadní otázky: Kam na amerických lodích umístit drony a jaké vlastně námořnictvo potřebuje?

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že každý den pozastaví vojenské operace v Gaze na deset hodin, aby se zlepšila humanitární situace v oblasti. Tyto pauzy, které jsou v platnosti od 10:00 do 20:00 místního času, se týkají tří obydlených oblastí: Al-Mawasi, centrální Deir al-Balah a severní Gazy. Cílem je umožnit Organizaci spojených národů (OSN) a dalším organizacím doručovat jídlo a léky obyvatelům „až do odvolání“.

před 3 hodinami

Eva Taterová

Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová

V reakci na rozhodnutí Francie uznat Palestinu jako stát oslovily EuroZprávy.cz expertku na Blízký východ Evu Taterovou z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V exkluzivním rozhovoru vysvětlila, jaký význam tento krok má a zda může vyvolat širší vlnu uznání ze strany dalších západních zemí. „I kdyby teoreticky oficiálně Palestinu jako stát uznali všichni členové mezinárodního společenství, rozhodně to neznamená, že by Palestinský stát začal v dohledné době smysluplně vykonávat svou stanovenou roli,“ zdůrazňuje Taterová.

před 3 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Jak se vyhnout ruským balistickým raketám? Ukrajina vymyslela trik, kterým ochrání F-16

Ukrajinské stíhací letouny F-16 získaly významnou posilu v podobě nových mobilních modulů pro údržbu a provoz, které jim pomohou vyhýbat se ruským útokům balistickými raketami. Tyto komplexy, vyvinuté charitativní nadací "Come Back Alive" a ukrajinským ministerstvem obrany, obsahují vše potřebné pro údržbu a vybavení letadel, stejně jako pro provádění operačních činností.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Letní příroda

Předpověď počasí slibuje stabilitu po celý týden

Poměrně stabilní počasí očekávají meteorologové v Česku během právě začínajícího týdne. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Skoro každý den může zapršet, nejvyšší teploty se udrží pod třicítkou. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU

Spojené státy americké se dohodly s Evropskou unií na výši cel, které se rozhodl zavádět americký prezident Donald Trump. Právě šéf Bílého domu v neděli oznámil dohodu po setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ve Skotsku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Letiště Václava Havla Praha

Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?

Podezřelé zavazadlo způsobilo minulý čtvrtek uzavření bezpečnostní kontroly na Terminálu 2 pražského letiště. Zasahovala policie i pyrotechnik, provoz byl dočasně přerušen. Cestující, kteří kvůli podobným mimořádným situacím nestihnou let, se musí obracet na své aerolinky. Letiště podle mluvčího Jiřího Hannicha do těchto procesů nemůže vstupovat, jak informoval pro EuroZprávy.cz. 

včera

včera

včera

včera

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Motoristé zůstávají pod pěti procenty

Sněmovní volby by v červenci vyhrálo opoziční hnutí ANO, které chce volit necelá třetina lidí. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. Do Sněmovny by se dostalo celkem šest kandidujících subjektů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy