Šéf republikánských senátorů McConnell konečně uznal porážku Trumpa

Lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell dnes poprvé od listopadových prezidentských voleb uznal vítězství demokrata Joea Bidena, když na půdě Kongresu poblahopřál jemu i zvolené viceprezidentce Kamale Harrisové. Biden později McConnellovi zavolal a poděkoval mu za jeho slova, podle amerických médií šlo o jejich první přímý hovor od voleb.

Vztahům obou mužů věnují pozorovatelé velkou pozornost, McConnell by totiž v případě udržení republikánské většiny v Senátu mohl Bidenovi značně komplikovat snahy o prosazení jeho volebního programu.

McConnell se k věci poprvé jasně vyjádřil více než měsíc poté, co Bidena označila za vítěze přední americká média. Jeho blahopřání přišlo ve stejný den jako gratulace od ruského prezidenta Vladimira Putina a mexické hlavy státu Andrése Manuela Lópeze Obradora.

"Od dnešního rána naše země oficiálně má zvoleného prezidenta a zvoleného viceprezidenta," řekl republikánský lídr. V projevu v Senátu zároveň vyzdvihoval "nekonečné" úspěchy administrativy odchozího prezidenta Donalda Trumpa a vyjádřil zklamání, že prezidentská volba nepřinesla "jiný výsledek".

"Ale náš systém vládnutí zahrnuje procesy, které určují, kdo 20. ledna složí přísahu. Sbor volitelů promluvil. Takže bych dnes chtěl poblahopřát zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi," pokračoval McConnell. Senátor za stát Kentucky bývalého viceprezidenta označil za člověka, který zasvětil mnoho let službě veřejnosti.

Biden později oznámil, že McConnellovi za jeho poznámky poděkoval po telefonu a dohodli se, že by se měli setkat "raději dříve než později". "Ačkoliv se v řadě otázek neshodneme, jsou tu věci, na kterých můžeme spolupracovat," dodal budoucí prezident.

Vztah obou mužů je pro nadcházející dva roky výjimečně důležitý. Pokud by se totiž podařilo republikánům udržet většinu v Senátu, je podle pozorovatelů pravděpodobné, že by McConnell Bidenovi blokoval nominanty do důležitých pozic v administrativě a stavěl by se rovněž proti jeho legislativním návrhům, jako to činil již za vlády posledního demokratického prezidenta Baracka Obamy. Biden má přitom s tímto přístupem přímou zkušenost, protože sloužil osm let jako Obamův viceprezident. O příští většině v Senátu rozhodne dvojí hlasování ve státu Georgia plánované na 5. ledna.

Podle listu The New York Times (NYT) se lídr republikánské většiny přímo nevyjádřil k Trumpovým nepodloženým obviněním o rozsáhlých volebních podvodech a "fantastickým tvrzením" prezidenta o tom, že ve skutečnosti volby přesvědčivě vyhrál. Žádné důkazy o významnějších nesrovnalostech při letošních volbách se ovšem neobjevily a žádná ze stížností na údajné manipulace s hlasy neobstála u soudů.

Bidenovo vítězství v pondělí podle očekávání poměrem 306 hlasů ku 232 potvrdilo hlasování takzvaného sboru volitelů. Nejvlivnější republikáni dosud odmítali veřejně uznat vítězství demokratického politika a podporovali tak Trumpovu snahu zpochybnit volební porážku.

"Zatímco státy potvrzovaly výsledky, republikáni stáli před klíčovým rozhodnutím: Říct, že Biden je zvoleným prezidentem, jak ukazují čísla, nebo nadále zůstat potichu, zatímco Trump vede potenciálně škodlivou kampaň ve snaze zneplatnit volby," napsala agentura AP. Po pondělním hlasování volitelů si vybralo první možnost několik republikánských senátorů, kteří se do té doby zdráhali Trumpovu porážku veřejně uznat.

Šéf Bílého domu mezitím pokračoval v šíření dezinformací o průběhu voleb a jejich výsledcích. V noci na dnešek například na twitteru sdílel příspěvek, podle kterého Biden "předstírá", že vyhrál. Těsně po projevu McConnella svým desítkám milionů sledujících vzkázal, že se hromadí "ohromné důkazy o hlasovacích podvodech". Twitter k výroku ihned připojil výstražný popisek podobně jako k nespočtu dalších příspěvků na Trumpově profilu.

Související

Více souvisejících

Mitch McConnell Senát USA Volby USA Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy