Šéfa Trumpovy kampaně Manaforta už propustili z vězení

Bývalý šéf volebního štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort byl dnes propuštěn z vězení a zbytek trestu si má odpykat v domácí izolaci. Podle agentury AP to uvedl jeho právník, přičemž jako důvod přesunu zmínil obavy související s koronavirem. Zda se nákaza dostala i do federální věznice v Pensylvánii, kde Manafort pobýval, ale není jasné.

Bývalému lobbistovi a politickému konzultantovi loni v březnu soud za daňové úniky, nezákonné lobbování, ovlivňování svědků a zamlčování bankovních účtů v cizině uložil 7,5 let vězení. Obžaloba nyní 71letého muže byla jednou z prvních soudních kauz pramenících z vyšetřování kontaktů mezi Trumpovou kampaní a ruskými hráči před posledními prezidentskými volbami v USA.

Podle televize NBC News bylo propuštění Manaforta původně naplánované na konec roku 2024. Jeho právní tým v dubnu požádal o přesun do domácího vězení a Federální správa věznic této žádosti vyhověla. Odsouzený podle lékařů trpí dnou a má problémy se srdcem a jeho právníci uváděli, že i vzhledem k věku jej šíření koronaviru výrazně ohrožuje.

Nákaza už byla v USA odhalena v mnoha nápravných zařízeních, v pensylvánské věznici Loretto ale zatím nikdo z trestanců či zaměstnanců pozitivní test neměl, uvedla americká média. Celkově už byla infekce koronavirem zjištěna u více než 2800 vězňů v amerických federálních věznicích.

Už v březnu kvůli obavám z vývoje hygienické situace nařídilo americké ministerstvo spravedlnosti vězeňské správě, aby posílila využívání domácího vězení a urychlila propouštění zranitelných vězňů, kteří na ukončení vazby mají nárok. Správa věznic od té doby přichází s protichůdnými a nejasnými pravidly pro určování toho, kdo může být do domácího vězení přesunut. "Mění podmínky, připravuje propuštění vězňů, načež z toho vycouvá, a odmítá vysvětlit, jak rozhoduje o tom, kdo je propuštěn a kdy," napsala AP.

K takovým zmatkům došlo i v případě dalšího bývalého Trumpova spolupracovníka. Americká média v polovině dubna informovala o chystaném propuštění někdejšího prezidentova právníka Michaela Cohena, tento krok byl však údajně později anulován.

Podle dnešního prohlášení vězeňské správy bylo od 26. března z federálních věznic do domácí izolace přesunuto více než 2400 trestanců.

Související

Paul Manafort

Trump omilostnil dalších 26 lidí, jsou mezi nimi i exporadci Manafort a Stone

Americký prezident Donald Trump ve středu omilostnil 26 dalších lidí a třem odsouzeným zmírnil tresty, informuje zpravodajský portál BBC. Mezi omilostněnými je také bývalý šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort, Trumpův exporadce Roger Stone nebo Charles Kushner, realitní magnát a otec prezidentova zetě.

Více souvisejících

Paul Manafort USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 27 minutami

před 35 minutami

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobí Havla. Sfárá do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfárá do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

včera

dron MQ-9 Reaper

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

včera

Íránský dron Šáhid-136

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu

Řada vnitřních součástek íránských dronů Šáhed je natolik jednoduchá, že je lze běžně zakoupit i v internetových obchodech, uvedl v reportáži Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky. Právě těmito drony ve vlnách útočí Rusko na ukrajinská města, naposledy během noci na dnešek.

včera

včera

Donald Trump a Mike Pence

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby

Federální soudce nařídil bývalému viceprezidentovi Spojených států Mikeu Penceovi předstoupit před velkou porotu v rámci vyšetřování snahy někdejšího prezidenta Donalda Trumpa zablokovat výsledky prezidentské volby roku 2020. S odvoláním na své zdroje to uvádí televize CNN a další americká média. Pence se obsílce od zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe bránil s tím, že vzhledem k jeho dřívější dvojí funkci viceprezidenta a předsedy Senátu ho vláda nemůže nutit svědčit.

včera

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad

Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy