Školy ve Virginii omluví nepřítomnost za účelem občanské akce, konzervativci protestují

Školy v jednom okrese americké Virginie omluví svým studentům každoročně nepřítomnost v jednom vyučovacím dni. Mohou jej využít k občanským aktivitám, jako jsou protesty nebo setkání se zákonodárci. Okres Fairfax má jeden z největších školských obvodů v USA - studuje tam 188.000 lidí. Konzervativci považují záměr za nepřijatelné rozmazlování liberální mládeže.

Podle člena fairfaxské školní rady Ryana McElveena jde zřejmě o novinku v rámci celých USA, protože když se chtěl poučit na jiných místech, nenašel ve Spojených státech jediné, kde by se podobná praxe pěstovala.

I’m immensely proud that, beginning January 27, 2020, Fairfax County Public Schools will become one of the first school districts in the nation to allow excused absences for civic engagement activities. pic.twitter.com/KvZP9ilqe9

— Ryan McElveen (@RyanLMcElveen) December 19, 2019

První příležitost budou mít studenti podle listu The Washington Post 27. ledna. O záměru vynechat vyučování musejí dát vědět s dvoudenním předstihem, doručit souhlas rodičů nebo pěstounů a vysvětlit důvod, proč si "volno" berou.

V minulosti se studenti účastnili často například pochodů za ochranu klimatu. Osmnáctiletá Wendy Gaová vede několik skupin, jež upozorňují na klimatické změny, a v minulých měsících zameškala kvůli účasti na protestech pět vyučovacích dní. Od nového režimu si slibuje vyšší účast na akcích věnovaných ochraně klimatu. "Tím, že vynecháme vyučování, chceme dát najevo, že nemá smysl chodit do školy, když nemáme budoucnost. Proč se učit, když za deset dvacet let nebudeme naživu?" řekla.

Konzervativci ale považují rozhodnutí Fairfaxu za rozmazlování liberální a přecitlivělé mládeže. "Lidé, kteří se označují za konzervativní, zřejmě stále sázejí na respekt k autoritám a chození do školy. Je to pro ně ústřední princip sociálního pořádku," řekl odborník na problematiku radikálních sociálních hnutí z Columbijské univerzity Thai Jones.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) studenti Školství

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy