Sněmovní republikáni zvažují napadení výsledků voleb. Lídr senátní většiny stranické kolegy varuje

Sněmovní republikáni vyhrožují napadením výsledků voleb. Podporu hledají mezi stranickými kolegy v Senátu. Lídr republikánské většiny horní komory Kongresu Mitch McConnell ovšem senátory varoval. Žádá o regulérní sečtení hlasů.

Dle dvou nejmenovaných zdrojů apeloval lídr senátní většiny Mitch McConnell na své kolegy, aby nezpochybňovali výsledky voleb. Učinit tak měl v rámci neoficiálního setkání krátce poté, co sbor volitelů odevzdal své hlasy. Senátory údajně upozornil na to, že napadením výsledků by republikány čekala nepříjemná volba, kdy by museli hlasovat proti Donaldu Trumpovi. 

Jeho připomínky tlumočili další dva senátoři Whip John Thune a Roy Blunt. Senátorka Shelley Mooreová Capitoová později uvedla, že McConnellově výzvě nikdo nenamítal. Republikáni v horní komoře Kongresu se dle poznatků několika jejích členů zdají být připraveni výsledky přijmout. 

Sám McConnell Joe Bidena jakožto nastávajícího prezidenta uznal teprve v úterý, tedy den po setkání sboru volitelů, který Bidenovi odevzdal legitimních 306 hlasů. Nehledě na stanovisko lídra strany sněmovní republikáni pod vedením Moa Brookse stále zvažují napadení voleb při finálním sčítání hlasů, které provede Kongres 6. ledna.

Nepřestávají tak hledat podporu mezi svými kolegy v horní komoře, neboť pokud se byť jeden senátor rozhodne jejich iniciativu podpořit, obě komory budou nuceny o výsledcích znovu hlasovat. Přesto, že se výzva ze strany McConnella a některých jeho soukmenovců u senátorů údajně dočkala uznání, senátor Rand Paul spolupráci se Sněmovnou zcela nevylučuje.

Brooks na McConnellův apel reagoval příspěvkem na twitteru se slovy ,,doufám, že je to fake news“. ,,Neumím pochopit, že je někdo ochoten podvolit se krádeži a volebnímu podvodu jen proto, že nemá dostatek odvahy na to, učinit složitou volbu ve Sněmovně nebo v Senátu. Pokud si dobře vzpomínám, právě proto jsme do Kongresu byli zvoleni“ uvedl v telefonním rozhovoru.

Brooks se dokonce minulý týden s pár senátory setkal, aby jeho snahy prodiskutovali. K výsledku schůzky se ale dle serveru Politico nevyjádřil. Jistého zastánce údajně sněmovní republikáni vidí v čerstvě zvoleném senátorovi za stát Alabama Tommym Tubervillovi. Jeho postoj k iniciativě sněmovní menšiny není prý senátním republikánům znám. Na setkání senátorů ale Tuberville chyběl. 

Republikáni se tak ocitají v nepříjemné situaci. Nejen, že uvnitř strany panuje napětí a zvenčí je cítit tlak prezidenta Trumpa, republikány ale čeká i rozhodující boj o křesla v Senátu, který se uskuteční jen o den dříve, než Kongres započne sčítání hlasů, a který přidělí kontrolu nad horní komorou jedné ze stran.

Pokud budou nakonec senátoři nuceni o výsledcích hlasovat, většina z nich se pravděpodobně vysloví proti zpochybnění výsledků, což značně pobouří zapřisáhlé sympatizanty Donalda Trumpa a ohrozí jejich pozici v nadcházejících volbách v roce 2022. V ošemetné situaci by se navíc ocitl i předsedající viceprezident Mike Pence, pravá ruka muže, který odmítá uznat roli poraženého. 

Sám prezident Trump vyjádřil na twitteru Brooksovi a jeho snahám podporu. S většinovým demokratickým složením Sněmovny a republikánskými senátory, kteří již Bidenovo vítězství uznali, jsou ovšem jeho snahy zbytečné, a to i za předpokladu, že by se do iniciativy někdo z republikánů v Senátu nakonec připojil.

Související

Více souvisejících

Mitch McConnell Volby USA Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 53 minutami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 1 hodinou

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Co hrozí Slovensku? Fico ho může posunout o desítky let zpět, nechápe ani smysl evropské integrace

Vítězství Roberta Fica může zdiskreditovat Slovensko v očích zahraničních partnerů a zemi izolovat, pokud bude naplňovat sliby z kampaně. Dnešní doba vyžaduje spolupráci se zahraničím, členství v Evropské unii každému členskému státu šetří prostředky. Budoucí obnova Ukrajiny je lukrativní, jenže o to Slováci mohou díky Ficově politice přijít. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy