Soud dočasně zablokoval vydání knihy Trumpovy neteře, právní bitva nekončí

Soudce v New Yorku v úterý dočasně zablokoval vydání kriticky naladěné knihy o prezidentovi Donaldu Trumpovi z pera jeho neteře Mary Trumpové. Soud tak vyhověl stížnosti Trumpova mladšího bratra Roberta, podle nějž Mary sepsáním knihy porušila smlouvu o mlčenlivosti, kterou podepsala při dědickém řízení o pozůstalosti po prezidentově otci Fredu Trumpovi, napsal server CNN.

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

"Robert Trump je velice spokojený se soudním příkazem newyorského nejvyššího soudu směřujícím proti Mary Trumpové a (nakladatelství) Simon & Schuster," uvedl ve vyjádření právník prezidentova bratra Charles Harder. Dodal, že bude v kauze pokračovat, dokud nedosáhne trvalého zákazu vydání díla.

"Okamžitě se odvoláme," řekl podle CNN právní zástupce Trumpové Ted Boutrous, podle nějž rozhodnutí soudu nepochybně porušuje práva plynoucí z prvního dodatku ústavy, který garantuje svobodu slova a vyjadřování. "Tato kniha, která pojednává o důležitých veřejných záležitostech o nynějším prezidentovi v roce, kdy se konají volby, by neměla být blokována ani jediný den," dodal právník.

Šéf nakladatelského domu Simon & Schuster ve vyjádření uvedl, že rozhodnutí knihu nevydat by jeho společnosti způsobilo značné ekonomické ztráty. Sdělil také, že už existuje zhruba 75.000 kopií díla, přičemž nakladatelství už některé výtisky rozeslalo do knihkupectví a prodejcům knih na internetu a nemá je už pod kontrolou.

Mary Trumpová je dcerou prezidentova již zesnulého staršího bratra Freda Trumpa juniora. Sporná kniha nese název "Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man" (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže na světě). Podle internetového popisku dílo odhaluje "traumata, ničivé vztahy a tragickou kombinaci zanedbávání a zneužívání" v Trumpově rodině. Vyjít měla původně 28. července a už teď je čtvrtou nejprodávanější knihou v americkém internetovém obchodě Amazon.

O samotném obsahu knihy zatím není k dispozici mnoho informací, americká média ale očekávají, že 55letá autorka mimo jiné odhalí, že byla hlavním zdrojem reportérů listu The New York Times, kteří předloni popsali "podezřelé daňové praktiky" jejího strýce. Za tyto investigativní reportáže pak novináři obdrželi prestižní Pulitzerovu cenu.

Robert Trump se snažil dosáhnout zablokování vydání knihy již u soudu v newyorské čtvrti Queens, ten ale minulý týden odmítl jeho žádosti vyhovět s tím, že je to mimo jeho pravomoc.

Trumpova administrativa se nedávno neúspěšně snažila u soudů domoci zastavení publikace memoárů někdejšího prezidentova poradce Johna Boltona, které jsou vůči prezidentovi také značně kritické. Bílý dům argumentoval tím, že dílo obsahuje utajované informace a jeho zveřejnění proto ohrožuje národní bezpečnost. Soud ale tehdy žádosti nevyhověl, z části také kvůli tomu, že kniha už byla distribuována do obchodů a řada médií obdržela recenzní výtisky a zveřejnila některé úryvky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě

06.08.2020 22:15 Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku…

U guvernéra Ohia se před setkáním s Trumpem prokázal koronavirus

06.08.2020 19:44 U guvernéra amerického státu Ohio Mikea De Winea se prokázal koronavirus jen krátce předtím, než se…

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou zbrojní lobby NRA

06.08.2020 19:33 Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou…

Trump: USA by mohly mít vakcínu ještě před listopadovými volbami

06.08.2020 17:40 Americký prezident Donald Trump dnes prohlásil, že by USA mohly mít k dispozici funkční vakcínu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama