Trump zabředá do úzkých. Z Washingtonu znějí slova o další špinavé aféře

NÁZOR - Je stále jasnější, že podezřelé praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajině se neomezily na nátlak na zahájení zpolitizovaných vyšetřování, které by mu pomohly v kampani za znovuzvolení. S tímto závažným obviněním vystoupil editorial prestižního serveru Washington Post.

Podezřelé osobní zájmy

Nyní se ukazuje, že květnové odvolání americké velvyslankyně na Ukrajině mělo posloužit zájmům dvou byznysmenů, kteří Trumpovi výrazně přispěli na kampaň, poukazuje renomovaný server. Konstatuje, že se množí zprávy o tom, že Lev Parnas a Igor Fruman, dva emigranti z bývalého Sovětského svazu s pohnutou finanční minulostí, darovali na začátku roku 2016 republikánským kandidátům a politickým výborům 630 tisíc dolarů, z čehož hned 325 tisíc směřovalo do Trumpova okolí.  

Zmínění muži se tento rok pokusili dosáhnout odvolání velvyslankyně Marie Yovanovitchové, kterou považovali za překážku pro zamýšlenou výměnu managementu v ukrajinské státní energetické společnosti a dohodu ohledně prodeje zkapalněného zemního plynu této firmě, nastiňuje editorial.

Parnas a Fruman spolupracovali s Trumpovým právníkem Rudolphem Giulianim, kterého představili dvěma zkorumpovaným ukrajinským žalobcům, z nichž jeden připravil falešné obvinění Yovanovitchové, vysvětluje americký server. Dodává, že výsledkem bylo její náhlé odvolání, které - jak sdělila minulý týden v Kongresu - přišlo na příkaz šéfa Bílého domu, ačkoliv ten byl americkým ministerstvem zahraničí ujišťován, že velvyslankyně se ničeho nedopustila.

Yovanovitchová tvrdí, že kontakty Rudiho Guilianiho se možná domnívali, že protikorupční tažení na Ukrajině škodí jejich osobním finančním zájmům, připomíná Washington Post. Podotýká, že Parnas a Fruman jsou nyní ve vězení a čelí obvinění z finančních zločinů, včetně poskytování nelegálních příspěvků z ruských zdrojů federálním kandidátům.

"O této špinavé aféře stále ještě mnoho nevíme, včetně role, kterou v ní sehrál (americký) ministr energetiky Rick Perry, který tlačil na změny v radě ukrajinské energetické společnosti, které zahrnovaly i pokus o dosazení jednoho z dárců pro jeho kampaň," pokračuje vlivný deník. Doplňuje, že dále není zřejmé, kde Parnas s Frumanem získali stovky tisíc dolarů, které poskytli republikánským politikům.

Dvě roviny

Podstatné je, že podezření, že Trump se svým postupem na Ukrajině dopustil zneužití svého úřadu, má nyní dvě roviny, zdůrazňuje editorial. Za první označuje Trumpův pokus přimět svůj ukrajinský protějšek, Volodymyra Zelenského, k zahájení trestního vyšetřování bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena a údajných ukrajinských zásahů do amerických prezidentských voleb v roce 2016, za druhou pak odvolání schopné a proti korupci brojící velvyslankyně, která odmítala pochybné chování dvou mužů, kteří Trumpovi přispěli na kampaň a obchodovali s jeho osobním právníkem.

"V jednom případě se Trump pokoušel prosazovat své osobní politické zájmy. V dalším ničil kariéru skvělé profesionálky diplomatické služby a podvracel americkou zahraniční politiky, aby posloužila jeho pochybným soukromým zájmům," kritizuje Washington Post. Škody, které prezident napáchal, označuje za značné.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Editorial tak dává zapravdu tvrzení Yovanovitchové, že nejde pouze o nevyhnutelné a pokračující rezignace a ztrátu mnoha loajálních a nadaných veřejných činitelů, ale také o skutečnost, že soukromé zájmy obcházejí profesionální diplomaty a je sledovány osobní prospěch, nikoliv veřejné dobro.

"Působí škody, když pochybní aktéři v zemích mimo Ukrajinu vidí, jak snadné je zneužít výmysly a pomluvy k manipulaci s naším systémem," cituje závěrem renomovaný deník slova odvolané velvyslankyně.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Ukrajina Rudy Giuliani

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen

Osmačtyřicetiletý Čech Martin T. čelí na Slovensku obvinění z napadení několika žen, za což mu v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. V tiskové zprávě to dnes uvedla slovenská policie. Muže, který je podezřelý mimo jiné ze sexuálního násilí, vyhrožování a výtržnictví, podle ní v sobotu zadržela česká policie. Už v minulosti byl trestán.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Policie pátrala po ozbrojeném muži, manipuloval se zbraní v metru

Policie dnes pátrala po ozbrojeném muži, který v pátek v metru manipuloval s krátkou střelnou zbraní. Muž, který je podezřelý z výtržnictví, se krátce po zveřejnění informací v médiích sám přihlásil na jedné ze středočeských služeben. Informovala dnes policie v tiskové zprávě.

včera

Papež František

Papež považuje zákony postihující lidi z komunity LGBT+ za nespravedlivé

Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností. Lidé s homosexuálními sklony jsou děti boží a církve by se jim měly otevřít, míní. Hlava katolické církve to řekla dnes v letadle při návratu do Vatikánu z návštěvy Jižního Súdánu, který je podle agentury AP jednou ze 67 zemí světa, která homosexualitu trestně postihuje.

včera

Lyžování, ilustrační fotografie.

Na horách panovaly ideální podmínky, lyžovat vyrazily tisíce lidí

Ideální sněhové podmínky a nadcházející jarní prázdniny přilákaly o víkendu do českých hor tisíce lidí. Lyžaře od návštěvy zimních středisek neodradily ani sobotní vítr a výpadky elektrického proudu, které potrápily Krkonoše, Jeseníky a Beskydy. Dnes si návštěvníci hor užili slunečné a mrazivé počasí.

včera

Liz Trussová (britská politička)

Britská expremiérka Trussová poprvé komentovala svůj brzký konec v Downing Street

Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému ekonomickému establishmentu, který nesouhlasil s jejími reformními plány. Vyjádřila se tak v textu pro nedělník The Sunday Telegraph, který je jejím prvním komentářem od doby, kdy loni v říjnu skončila ve funkci. Stalo se tak po pouhých 49 dnech v úřadě. Žádný jiný šéf britské vlády nebyl ve funkci tak krátce.

včera

Aktualizováno včera

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, řekl Hampl

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl dnes v Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Nesouhlasí proto se snahou České národní banky (ČNB) zanechat úrokovou sazbu na současných sedmi procentech. Měla by ji zvýšit, ale nedělá nic, doplnil. 

včera

Aktualizováno včera

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Rychetský má jasno. Jmenování šéfa ÚS bude v kompetenci nového prezidenta Pavla

Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu (ÚS) v době, kdy je tato funkce stále obsazená. Dnes to v České televizi uvedl dosluhující šéf ÚS Pavel Rychetský v reakci na avizovaný záměr prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Otázky Václava Moravce dodal, že podle něj by celá věc vůbec neskončila u soudu, ale už v kanceláři nového prezidenta Petra Pavla.

Aktualizováno včera

Markéta Pekarová Adamová

Zvýšení věku odchodu do důchodu podle Pekarové Adamové podporuje TOP 09

Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou reformu penzí. V dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to uvedla předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Naopak opoziční hnutí SPD podle šéfa jeho poslaneckého klubu Radima Fialy se stanovením věku až na 68 let místo nynějších 65 let nesouhlasí. Podle Pekarové Adamové je ale věk 68 let jen jednou z variant.

včera

Markéta Pekarová Adamová

S Pekarovou Adamovou pojedou na Tchaj-wan i zástupci desítek firem

Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) představitelé čtyř nebo pěti desítek firem. Pekarová Adamová v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedla, že zatím nemá odezvu na nabídku jednoho místa pro zástupce týmu zvoleného prezidenta Petra Pavla. Místo nabídla také pro zástupce horní parlamentní komory.

včera

včera

Íránský vůdce Chameneí udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvádí státní média

Íránský duchovní a politický vůdce Alí Chameneí při příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979 udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvedla dnes státní agentura IRNA. Jsou nimi i lidé uvěznění po nedávných protestech. Někteří vězni mají podle agentury DPA test zmírněný, na jiné se vztahuje amnestie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy