Trump popírá klimatické změny. Za požáry na západě USA prý stojí špatná správa lesů

V souvislosti s rozsáhlými požáry na západním pobřeží Spojených států navštívil prezident Trump Sacramento v Kalifornii. Krátce po přistání vyjádřil soustrast pozůstalým, zkritizoval i místní lesní správu. Požáry dle něj nemají na svědomí změny klimatu nýbrž špatná údržba lesů.

Několik států na západě USA bojuje s požáry.

Krátce po přistání v McClellan Park poblíž Sacramenta v Kalifornii sdělil americký prezident své dojmy ohledně ničivých požárů místním reportérům. Kriticky se vyjádřil vůči lesní správě, která má dle jeho názoru katastrofu na svědomí. Prezident mimo jiné kondoloval rodinám pozůstalých, přislíbil i okamžitou federální pomoc místní vládě na boj s přírodními živly. 

Během brífinku přišla řeč i na globální oteplování. Guvernér státu Kalifornie Gavin Newsom přiznal, že lesní správa by mohla odvádět lepší práci, zároveň ale vyzval Trumpa, aby respektoval rozdílný pohled místní administrativy na otázku klimatických změn. Zatímco Trump uznal, že názory na tuto problematiku se mohou lišit, tvrdě se opřel do vědeckých poznatků.

Kalifornský radní pro přírodní zdroje Wade Crowfoot však trval na datech, která dokládají, že podnebí Kalifornie se rok co rok výrazněji otepluje. Trump ovšem radnímu oponoval názorem, že se věda plete. ,,Začne se ochlazovat, uvidíte,“ odvětil prezident. 

Trumpův postoj ke klimatickým změnám kriticky okomentoval i guvernér státu Washington Jay Inslee. Ten pro ABC uvedl, že prezidentův odmítavý přístup ke změně klimatu je neuvěřitelný, obzvlášť v době, kdy je západní pobřeží tak těžce sužováno požáry. 

Guvernérů se zastal i prezidentský kandidát Joe Biden. Ten zkritizoval nečinnost Bílého domu v reakci na změny klimatu, přičemž zdůraznil, že jejich dopady jsou dnes zřetelné ve městech i mimo ně, a to nejen ve Spojených státech. 

Newsom již minulý týden upozornil, že Kalifornie letos zažila nejteplejší srpen s rekordními teplotami, které dosahovaly až 54 stupňů celsia a držely se tak vysoko nad světovým průměrem. Jen za poslední měsíc zaznamenala Kalifornie na 14 000 suchých bouřek, které zavinily stovky požárů, v deseti případech se jednalo o nejsilnější požáry v historii.

Požáry sežehly již na milion akrů půdy, což je zhruba dvojnásobek toho, co na západním pobřeží běžně zaznamenají za rok. Zatímco zdejší vlády poukazují na dopady změn klimatu, prezident Trump a Bílý dům viní státní správu. 

Poradce Bílého domu Peter Navarro v rozhovoru pro CNN řekl, že příčinou požárů není globální oteplování, ale škrty ve státním rozpočtu. Na západním pobřeží Spojených států přitom ročně na standardní údržbu, která zahrnuje zkracování stromů nebo kácení keřů, putují miliony dolarů. I přes to se ale místní úřady ocitají pod neustálou kritikou, práci jim prý komplikují i vlastníci rozsáhlých pozemků na venkově, kteří jejich péči často zanedbávají.

Situaci v Kalifornii okomentoval i profesor a klimatolog z Linfieldské univerzity v Oregonu Greg Jones. Dle jeho názoru nelze jednoznačně říci zda sucho, které Kalifornii poslední roky zužuje, je přímým důsledkem globálního oteplování. S jistotou však potvrdil, že oteplování zemského povrchu zvyšuje riziko a závažnost podobných živelných katastrof. 

Své domovy opustily již desítky tisíc lidí. Požáry si prozatím vyžádaly 10 obětí v Oregonu, 24 v Kalifornii. Dle úřadů se stále řada lidí pohřešuje. Vzhledem k přetrvávajícímu suchu meteorologové očekávají, že se plameny z jižního Oregonu větrem rozšíří i dále do severní Kalifornie.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama