Trump popírá klimatické změny. Za požáry na západě USA prý stojí špatná správa lesů

V souvislosti s rozsáhlými požáry na západním pobřeží Spojených států navštívil prezident Trump Sacramento v Kalifornii. Krátce po přistání vyjádřil soustrast pozůstalým, zkritizoval i místní lesní správu. Požáry dle něj nemají na svědomí změny klimatu nýbrž špatná údržba lesů.

Několik států na západě USA bojuje s požáry.
doporučujeme

Krátce po přistání v McClellan Park poblíž Sacramenta v Kalifornii sdělil americký prezident své dojmy ohledně ničivých požárů místním reportérům. Kriticky se vyjádřil vůči lesní správě, která má dle jeho názoru katastrofu na svědomí. Prezident mimo jiné kondoloval rodinám pozůstalých, přislíbil i okamžitou federální pomoc místní vládě na boj s přírodními živly. 

Během brífinku přišla řeč i na globální oteplování. Guvernér státu Kalifornie Gavin Newsom přiznal, že lesní správa by mohla odvádět lepší práci, zároveň ale vyzval Trumpa, aby respektoval rozdílný pohled místní administrativy na otázku klimatických změn. Zatímco Trump uznal, že názory na tuto problematiku se mohou lišit, tvrdě se opřel do vědeckých poznatků.

Kalifornský radní pro přírodní zdroje Wade Crowfoot však trval na datech, která dokládají, že podnebí Kalifornie se rok co rok výrazněji otepluje. Trump ovšem radnímu oponoval názorem, že se věda plete. ,,Začne se ochlazovat, uvidíte,“ odvětil prezident. 

Trumpův postoj ke klimatickým změnám kriticky okomentoval i guvernér státu Washington Jay Inslee. Ten pro ABC uvedl, že prezidentův odmítavý přístup ke změně klimatu je neuvěřitelný, obzvlášť v době, kdy je západní pobřeží tak těžce sužováno požáry. 

Guvernérů se zastal i prezidentský kandidát Joe Biden. Ten zkritizoval nečinnost Bílého domu v reakci na změny klimatu, přičemž zdůraznil, že jejich dopady jsou dnes zřetelné ve městech i mimo ně, a to nejen ve Spojených státech. 

Newsom již minulý týden upozornil, že Kalifornie letos zažila nejteplejší srpen s rekordními teplotami, které dosahovaly až 54 stupňů celsia a držely se tak vysoko nad světovým průměrem. Jen za poslední měsíc zaznamenala Kalifornie na 14 000 suchých bouřek, které zavinily stovky požárů, v deseti případech se jednalo o nejsilnější požáry v historii.

Požáry sežehly již na milion akrů půdy, což je zhruba dvojnásobek toho, co na západním pobřeží běžně zaznamenají za rok. Zatímco zdejší vlády poukazují na dopady změn klimatu, prezident Trump a Bílý dům viní státní správu. 

Poradce Bílého domu Peter Navarro v rozhovoru pro CNN řekl, že příčinou požárů není globální oteplování, ale škrty ve státním rozpočtu. Na západním pobřeží Spojených států přitom ročně na standardní údržbu, která zahrnuje zkracování stromů nebo kácení keřů, putují miliony dolarů. I přes to se ale místní úřady ocitají pod neustálou kritikou, práci jim prý komplikují i vlastníci rozsáhlých pozemků na venkově, kteří jejich péči často zanedbávají.

Situaci v Kalifornii okomentoval i profesor a klimatolog z Linfieldské univerzity v Oregonu Greg Jones. Dle jeho názoru nelze jednoznačně říci zda sucho, které Kalifornii poslední roky zužuje, je přímým důsledkem globálního oteplování. S jistotou však potvrdil, že oteplování zemského povrchu zvyšuje riziko a závažnost podobných živelných katastrof. 

Své domovy opustily již desítky tisíc lidí. Požáry si prozatím vyžádaly 10 obětí v Oregonu, 24 v Kalifornii. Dle úřadů se stále řada lidí pohřešuje. Vzhledem k přetrvávajícímu suchu meteorologové očekávají, že se plameny z jižního Oregonu větrem rozšíří i dále do severní Kalifornie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

23.10.2020 21:42 Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskusí kolem snahy jeho syna Huntera…

USA uvalily sankce vůči třem iránským organizacím, na černé listině je i…

23.10.2020 15:27 Americké ministerstvo financí ve čtvrtek uvalilo sankce na tři íránské organizace, které viní z…

Trump změnil své vystupování. Podle průzkumu CNN debatu s Bidenem prohrál

23.10.2020 14:52 Aktualizováno Druhá a zároveň poslední předvolební debata kandidátů na amerického prezidenta byla oproti…

Alarmující dopad Trumpovy politiky vůči migrantům: Stovky dětí postrádají…

23.10.2020 07:44 Právníkům a nevládním organizacím se nedaří dohledat rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama