Americký prezident Donald Trump dnes v Dillí řekl, že mu žádná země před prezidentskými volbami nepomáhá. Vyjádřil se tak na tiskové konferenci před odjezdem z Indie, kde byl na šestatřicetihodinové návštěvě. Trump kromě toho na závěr indické cesty přišel s "vysoce neobvyklou" výzvou, aby se dvě liberální soudkyně amerického nejvyššího soudu nezapojovaly do případů souvisejících s jeho osobou, napsala agentura Reuters.
"Nepřeji si pomoc od žádné země a žádná mi také nepomáhá," odpověděl americký prezident na dotaz týkající se údajného vměšování Ruska do volební kampaně ve Spojených státech. Trump bude v listopadových volbách usilovat o znovuzvolení, přičemž předchozí volby se Rusko podle amerických vyšetřovatelů "systematicky" snažilo ovlivnit v jeho prospěch. Tajné služby USA nedávno podle tamního tisku varovaly členy Sněmovny reprezentantů, že Moskva se vměšuje do předvolební kampaně i nyní a opět s cílem dopomoci Trumpovi k vítězství.
Trump se podle CNN dotkl mnoha témat týkajících se domácích i zahraničních problémů. Chválil rozhodnutí poroty v kauze bývalého hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. V pondělí ho porota uznala vinným ze sexuálních deliktů. Trump prohlásil, že je to velké vítězství s významným dopadem.
Zároveň pokračoval v pozoruhodné kritice některých částí americké justice, když naznačil, že soudkyně nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová a Sonia Sotomayorová by se neměly zapojovat do žádných procesů souvisejících s ním nebo s kroky jeho administrativy. "Prostě nechápu, jak je možné, že se nestáhnou z čehokoli, co má něco do činění s Trumpem," citoval Reuters prezidenta, který dvojici liberálně smýšlejících soudkyň už také zkritizoval na twitteru.
Neobvyklé komentáře zřejmě částečně pramenily ze čtyři roky starého rozhovoru Ginsburgové s americkými médii, v němž soudkyně vyjádřila výhrady k působení tehdy ještě prezidentského kandidáta Trumpa. Záhy se za svá "neuvážená" slova omluvila.
Co se týče Sotomayorové, Trumpa zřejmě pobouřilo její páteční nesouhlasné vyjádření k většinovému verdiktu nejvyššího soudu, který povolil zavedení přísného imigračního opatření ve státě Illinois. Soudkyně se v písemném zdůvodnění svého postoje tázala, proč nejvyšší soud, v jehož devítičlenném senátu je aktuálně pět "konzervativců" včetně dvou jmenovaných Trumpem, tak často schvaluje žádosti současné administrativy o nouzová opatření.
Agentura AP připomíná, že nejvyšší instance v americké justici se na konci března začne zabývat obsílkami ze strany Kongresu a manhattanské prokuratury, které se týkají Trumpových daňových přiznání a dalších finančních záznamů. Soudci nejvyššího soudu USA mohou na základě vlastního uvážení procesy vynechávat, podle AP je však velice nepravděpodobné, že by Ginsburgová nebo Sotomayorová vyhověly dnešnímu prezidentovu požadavku.
V Indii byl Trump podle zpravodajských agentur přijat vřele. Ohlásil dohodu o vyzbrojení indické armády americkým vybavením za miliardy dolarů. Nečekal se velký pokrok v globální obchodní dohodě, o níž se stále jedná. Šéf Bílého domu k tomu na tiskové konferenci řekl, že pokud se podaří dohodu vyjednat, bude to ke konci roku. "Máme s Indií velký obchodní deficit ve výši 24 miliard dolarů (559 miliard korun), to je hodně," sdělil. "Se Spojenými státy se musí jednat férově," dodal. Indie podle něj patří k zemím s mimořádně vysokými cly.
Související
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
Donald Trump , Prezident USA , Volby USA , USA (Spojené státy americké) , Indie , Harvey Weinstein
Aktuálně se děje
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno 28. prosince 2025 19:32
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
28. prosince 2025 19:09
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
28. prosince 2025 18:21
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
28. prosince 2025 17:36
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
28. prosince 2025 16:42
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
V oblasti kolem Záporožské jaderné elektrárny zavládlo příměří mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Během klidu zbraní dojde k opravám elektrického vedení, což povede ke zlepšení jaderné bezpečnosti, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Zdroj: Lucie Podzimková