Trumpova rodina chce zablokovat další knihu, prezidenta označuje za nejnebezpečnějšího muže světa

U jednoho z newyorských soudů byla v úterý podána stížnost na další knihu, která by mohla poškodit amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po sporu kolem pamětí jeho bývalého poradce Johna Boltona nyní prezidentova rodina žádá o nařízení proti vydání díla jeho neteře Mary Trumpové, zjistil deník The New York Times (NYT).

Publikace knihy, jejíž název Trumpa označuje za "nejnebezpečnějšího muže na světě", je plánované na 28. července.

Vydavatelství Simon & Schuster ji popisuje jako silný portrét současného prezidenta Spojených států a "toxické rodiny, která jej formovala". Autorka prý ukáže "temnou" rodinnou historii a vysvětlí, jak se z jejího strýce stal "muž, který teď ohrožuje zdraví, ekonomickou bezpečnost a soudržnost společnosti ve světě". Celý název knihy zní Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man, což lze přeložit jako "Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže na světě".

Žádost o příkaz, který by vydání zablokoval, podal u soudu v Queensu prezidentův mladší bratr Robert Trump. Dokument podle listu The New York Times uvádí, že Trumpová porušuje dohodu o mlčenlivosti podepsanou v souvislosti s urovnáním sporu o majetky jejího dědečka a prezidentova otce Freda Trumpa.

Bratr prezidenta se obrátil na soud necelý týden po neúspěchu podobné snahy Trumpovy administrativy zabránit vydání Boltonovy knihy The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Memoáry z Bílého domu). Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu v ní píše o údajně chaotické zahraniční politice současné americké vlády a "vzorci nepřijatelného chování" prezidenta, který prý sleduje především osobní zájmy. Paměti byly publikovány v úterý a tento týden jsou v žebříčku společnosti Amazon nejprodávanějším titulem.

Konglomerát Trump Organization se ke stížnosti na chystanou knihu Trumpové nechtěl vyjadřovat, píše NYT. Prezident Trump předtím v rozhovoru se zpravodajským webem Axios uvedl, že zmíněná dohoda o mlčenlivosti "pokrývá všechno" a že jeho neteř "nemá dovoleno psát knihu". "Víte, když jsme se vyrovnali s ní a s jejím bratrem, se kterým máme dobré vztahy, ona má bratra, Freda, se kterým mám dobrý vztah, ale když jsme to urovnali... podepsala mlčenlivost," citoval šéfa Bílého domu Axios.

Mnoho podrobností o obsahu nové knihy zatím není známých. Čeká se ale, že 55letá autorka mimo jiné odhalí, že byla hlavním zdrojem reportérů The New York Times, kteří předloni popsali "podezřelé daňové praktiky" jejího strýce.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké) knihy John Bolton

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy