John Bolton

Mary Trumpová

Amerika se hemží politickými bestsellery. Které stojí za to si přečíst?

Vedle nadcházejících listopadových prezidentských voleb obrátila Amerika svou pozornost k politickým titulům. Jen za několik posledních měsíců vyšla řada bestsellerů, další se chystají na podzim. Jejich plánované vydání by se mělo uskutečnit ještě před tím, než Američané formálně rozhodnou o nové hlavě státu.
Donald Trump. 45. prezident USA

Bílý dům se snaží uklidnit kauzu placených útoků na vojáky USA, informace dostanou i demokraté

Bílý dům podle agentury AP o možném ruském odměňování povstalců Tálibánu za zabíjení amerických vojáků v Afghánistánu věděl od začátku roku 2019, tedy o rok déle, než se dosud uvádělo. S podrobnostmi kauzy dnes vláda amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa seznámí vybrané zákonodárce Demokratické strany. V noci na dnešek o připravované schůzce v Bílém domě informovala agentura Reuters.
Donald Trump

Trump sdílel kontroverzní video. Obsahuje rasistický výkřik a smršť vulgarismů

Americký prezident Donald Trump se dnes stal terčem kritiky za sdílení videa na twitteru, na kterém jeden z jeho republikánských podporovatelů v hádce s příznivci opoziční Demokratické strany vykřikuje rasistické heslo White Power (Bílá síla). Trump později tweet s odkazem na video smazal a mluvčí Bílého domu Judd Deere podle agentury Reuters řekl, že prezident kontroverzní heslo neslyšel.
Donald Trump. 45. prezident USA

Trump nechtěl na začátku pandemie slyšet kritiku Číny, řekl Bolton v rozhovoru pro CNN

Někdejší bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton si nemyslí, že americký prezident Donald Trump zaujal správný postoj v boji s koronavirem. V rozhovoru s americkou televizí CNN Bolton uvedl, že Trump nad propuknutím koronaviru v Číně přivřel oči, protože nechtěl slyšet špatné věci o svém "kamarádovi", čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi.
Andrej Babiš

Česko navzdory krizi nebude škrtat v rozpočtu armády. Babiš poslal vzkaz NATO

Vláda nebude navzdory krizi způsobené pandemií covidu-19 šetřit na bezpečnosti a armádě, řekl dnes na bezpečnostní konferenci na Pražském hradě premiér Andrej Babiš (ANO). Ocenil, že ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nebojí rozhodovat o vojenských nákupech. Babiš se také vymezil proti úryvku z knihy bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona s výroky českého premiéra.
Andrej Babiš

Nejapný výrok? Babiš se ohradil: Bolton to vytrhl z kontextu a nic nepochopil

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton podle premiéra Andreje Babiše vytrhl ve své kontroverzní knize jeho výrok o výdajích na obranu z kontextu. Podle Boltna pronesl Babiš na summitu Severoatlantické aliance v červenci 2018 "nejvíce nejapný komentář", když řekl, že pro Česko je obtížné přibližovat se ke splnění závazku ohledně výdajů na obranu, protože zemi rychle roste hrubý domácí produkt.
Bolton, John

Kniha plná výbušných tvrzení o Trumpovi. Dnes vycházejí Boltonovy memoáry

Po odkladu a neúspěšné snaze americké vlády zablokovat její vydání jde dnes do prodeje kniha bývalého poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona o 17 měsících jeho působení v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Paměti nazvané The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Paměti z Bílého domu) předkládají obrázek administrativy plné nedůvěry a interních půtek v čele s neznalým lídrem, který svou pozici využívá k prosazování vlastních zájmů.
Andrej Babiš

Třaskavá kniha. Bolton zmiňuje i "nejapný" výrok Babiše na summitu NATO

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton se ve své kontroverzní nové knize zmiňuje i o českém premiérovi Andreji Babišovi, a to nikoli v pozitivním kontextu. Předseda vlády ČR byl podle něj autorem "nejvíce nejapného komentáře" při jednom z jednání na summitu Severoatlantické aliance v červenci 2018.
Bolton, John

Poradce popřel tvrzení Boltona, že Trump žádal Čínu o pomoc

Poradce Bílého domu pro otázky obchodu Peter Navarro uvedl, že byl při loňském summitu v jedné místnosti s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Nikdy však nezaslechl, že by Trump žádal Sia o pomoc se znovuzvolením, jak ve svých chystaných pamětech tvrdí bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton.
Bolton, John

Trumpův exporadce Bolton může vydat své paměti, rozhodl soud

Federální soudce dnes rozhodl, že bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton může vydat své paměti, informovala agentura AP. Bílý dům se vydání knihy, která podle úryvků zveřejněných médii Trumpa líčí ve značně nelichotivém světle, snažil zabránit, neboť prý obsahuje utajované informace.
Donald Trump

Co odhaluje Boltonova kniha? Politolog rozebral ostře sledované dílo

NÁZOR - Nová kniha Johna Boltona, bývalého poradce Donalda Trumpa pro národní bezpečnost, odhaluje jen málo věcí o zahraniční politice současného amerického prezidenta, které nejsou známy, konstatuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor uvádí, že dílo Trumpa líčí jako zcela neznalého muže, který netuší, že Británie je jaderná mocnost a Finsko není součástí Ruska.
Donald Trump

Trump prý nevěděl, že Británie disponuje jadernými zbraněmi

Americký prezident Donald Trump v roce 2018 nevěděl, že Británie disponuje jadernými zbraněmi; jeho neznalost vyšla najevo při rozhovoru s tehdejší britskou premiérkou Theresou Mayovou. Ve své knize to podle listu The Washington Post píše Trumpův bývalý poradce John Bolton. Prezident podle něj projevil také další základní geopolitické neznalosti a byl proto terčem posměšků od řady svých poradců a vysokých vládních činitelů. Trump označuje Boltona za lháře.
Donald Trump

Trump naznačil, že chce vládnout déle, než dva mandáty, tvrdí Bolton

merický prezident Donald Trump v rozhovoru se svým čínským protějškem Si Ťin-Pchingem na konci roku 2018 naznačil, že by mu mělo být umožněno zůstat ve funkci po více než dvě funkční období, jak dovoluje americká ústava. Ve své chystané knize to píše Trumpův tehdejší bezpečnostní poradce John Bolton.
Donald Trump

Trump dělal vše jen kvůli tomu, aby byl znovu zvolen, varuje Bolton

Někdejší bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton viní amerického prezidenta Donalda Trumpa z toho, že učinil celou řadu rozhodnutí, za něž by mohl čelit ústavní žalobě. Trumpovy činy přitom byly motivovány vždy jen znovuzvolením. Někdejší poradce to tvrdí ve své knize pamětí, která by měla vyjít 23. června a z níž její vydavatel zveřejnil několik úryvků, informovala agentura AFP.

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

Část zákazníků O2 se potýkala s výpadkem služeb. Problémy hlásili i zákazníci T-Mobile

Zákazníci společnosti O2 se v některých částech republiky potýkali s výpadkem služeb. Podobné problémy hlásili i zákazníci konkurenčního operátora T-Mobile.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy