Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Bolton zdůraznil, že Jižní Korea by měla více přispívat k bezpečnosti v indo-pacifickém regionu. Navrhl, aby se připojila k Čtyřstrannému bezpečnostnímu dialogu (QSD), který zahrnuje Austrálii, Indii, Japonsko a USA.

"Posílení jaderného deštníku by mohlo zahrnovat návrat amerických taktických jaderných zbraní na Korejský poloostrov, čímž bychom Kim Čong-unovi jasně ukázali, že jsme připraveni na jakýkoli jeho krok," uvedl Bolton.

Obavy se zvýšily po nedávné návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Pchjongjangu, kde Putin a Kim podepsali dohodu o vojenské podpoře v případě ozbrojeného útoku.

Americké taktické jaderné zbraně byly z Korejského poloostrova staženy v roce 1991. Od té doby Jižní Korea dodržuje svůj nejaderný status a spoléhá na americký bezpečnostní závazek.

Taktické jaderné zbraně mají nižší výkon ve srovnání se strategickými zbraněmi, které jsou obvykle neseny nosiči s dlouhým doletem, jako jsou mezikontinentální balistické rakety nebo balistické střely odpalované z ponorek.

Bolton k Putinově návštěvě Severní Koreje řekl, že Kim Čong-un tím chtěl ukázat Číně, že může manévrovat mezi Ruskem a Čínou, podobně jako jeho dědeček Kim Ir-sen.

"Zvýšený vliv Severní Koreje na Rusko a Čínu je pro Jižní Koreu problémem, protože to znamená, že KLDR má větší podporu než dříve, kdy se spoléhala hlavně na Čínu," dodal.

Bolton také navrhl, aby se Jižní Korea zapojila do bezpečnostního partnerství AUKUS, které zahrnuje Austrálii, Británii a Spojené státy. "Je důležité, aby Jižní Korea zvažovala širší souvislosti hrozby ze strany Kim Čong-una," uzavřel. 

Jižní Korea už dříve označila "jakékoli kroky", které pomohou budovat vojenský potenciál Severní Koreje, za porušení rezolucí Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN). Prohlásil to v pondělí náměstek ministra zahraničních věcí Čchung Pjung-won a vyzval mezinárodní společenství k jednotné odpovědi, uvedla agentura YNA.

Náměstek jihokorejské diplomacie se k tomuto tématu vyjádřil v Teheránu během setkání mezivládní organizace na podporu asijské spolupráce (ACD). Šlo o reakci na posilování vojenských vazeb Severní Koreje a Ruska a jejich uzavření smlouvy o strategickém partnerství. Ruský prezident ve zprávě pro Kim Čong-una v úterý uvedl, že jeho nedávná návštěva Pchjongjangu pozvedla vztahy obou zemí na "bezprecedentně vysokou" úroveň a otevřela možnosti spolupráce v různých oblastech.

Členy ACD jako poradního orgánu jsou zejména asijské a blízkovýchodní země, ale také Rusko. Na zasedání se proto zúčastnil i náměstek ruského ministra zahraničních věcí Andrej Rudenko.

Organizace byla založena v roce 2002 a má 34 členů. Íránu v současnosti patří rotující předsednictví.

Související

Více souvisejících

Jižní Korea John Bolton Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy