Amerika se hemží politickými bestsellery. Které stojí za to si přečíst?

Vedle nadcházejících listopadových prezidentských voleb obrátila Amerika svou pozornost k politickým titulům. Jen za několik posledních měsíců vyšla řada bestsellerů, další se chystají na podzim. Jejich plánované vydání by se mělo uskutečnit ještě před tím, než Američané formálně rozhodnou o nové hlavě státu.

Knižní trh v Americe v posledních měsících a týdnech ovládly politické tituly od předních postav domácí politické scény. Do popředí se nedávno dostala kniha pod názvem ‘Running Against the Devil‘ od Ricka Wilsona.

Wilson se v minulosti podílel na několika kampaních významných představitelů Republikánské strany, od senátorů po bývalého prezidenta G. H. W. Bushe. Nyní působí jako odborník přes mediální komunikaci v rámci politického akčního výboru The Lincoln Project, který spolu se svými stranickými kolegy založil s cílem zabránit znovuzvolení současného prezidenta, Donalda Trumpa.

Wilsonova kniha vyšla už na začátku tohoto roku. Zájem o ní ale současně s narůstající popularitou Lincolnova projektu vzrostl teprve nedávno. Ve své knize Wilson v podstatě radí Demokratům, jak vést úspěšnou prezidentskou kampaň proti Trumpovi. „Nedělejte tu samou chybu, jakou udělala moje strana, nepodceňujte toho ďábla.[...] Pro něj neexistuje nic jako dno, hanba nebo hranice...Je obklopen zbabělci s úžasnou schopností zastrašovat lidi...,“ píše Wilson v epilogu.

Stejně jako ve své předchozí knize, která vyšla o rok dříve pod názvem ‘Everything Trump Touches Dies‘, Wilson kritikou vůči Trumpovi nešetří. ,,Trump se do historie zapíše jako symbol korupce známý svou bezmeznou demencí, nehoráznou bezcitností a nelidskostí, a jako někdo, kdo znehodnotil prezidentský úřad, národ a jako hulvát s příšernou parukou,“ uvádí ve své knize.

Mnohem většího ohlasu se dostalo knize bývalého velvyslance Spojených států při OSN a poradce pro národní bezpečnost, Johna Boltona. I přes řadu kontroverzních názorů se kniha pod názvem ‘The Room Where it Happened‘ řadí k aktuálně nejprodávanějším nejen ve Spojených státech.

Řada politiků, převážně z demokratických řad, se vzhledem k tomu, že Bolton odmítl vypovídat v době Trumpova impeachmentu, k jeho knize postavila odmítavě. Bolton v nedávném rozhovoru pro MSNBC uvedl, že důvodem, proč tehdy nesvědčil nebyl honorář z prodejů jeho plánované knihy, ale fakt, že nehledě na závažnost informací, které by Senátu poskytl, výsledek ústavní žaloby by to nezměnilo. 

Bolton ve svém díle reflektuje první období Trumpova výkonu ve funkci prezidenta, přičemž naznačuje, že jeho administrativa se spíše než o rozhodování hodné úrovně prezidenta opírá o touhu po moci. Bolton na příklad popisuje setkání prezidenta Trumpa s čínským protějškem Xi Jinpingem během loňského zasedání G20 v Japonsku.

Dle Boltona se měl prezident Trump pokusit Xi Jinpinga přesvědčit, aby mu pomohl zajistit vítězství v nadcházejících volbách. Trump se měl v roce 2018 zaplést i s tureckým prezidentem Erdoganem, jemuž prý přislíbil pomoc v rámci vyšetřování nejmenované turecké společnosti, která byla obviněna z porušení sankční povinnosti vůči Íránu.

Dále v knize Bolton kritizuje postup Demokratů při ústavní žalobě na prezidenta, komentuje Trumpovu neznalost současných politických dějin nebo jeho záměr opustit NATO. Tento aktuální bestseller tak poskytuje náhled nejen do úřadu samotného prezidenta, ale i do kruhu jeho nejbližších straníků, stoupenců a řady dalších prominentních lídrů světové politiky. 

Další netrpělivě očekávanou červencovou publikací se stala kniha Trumpovy neteře, Mary L. Trumpové, pod názvem ‘Too Much and Never Enough‘. Doposud zveřejněné útržky z knihy jistě vzbudily mezi čtenáři zájem, ve Washingtonu vyvolaly spíše poprask. Stejně jako v případě Johna Boltona, i zde se Trumpova rodina pokoušela zabránit jejímu vydání. 

Mary L. Trumpová je totiž mimo jiné držitelkou doktorátu v klinické psychologii a v tomto duchu se nese i její kniha reflektující osobnost jejího strýce. V ní amerického prezidenta vyobrazuje jako osobu trpící poruchou osobnosti a narcismem.

Mezi zatím „nejpikantnější“ fakta vyplývající z oné knihy patří na příklad její tvrzení, že Trump kdysi zaplatil jistému Joe Shapirovi, aby za něj napsal přijímací test na prestižní pensylvánskou univerzitu, kterou Trump nakonec i vystudoval. Dle Trumpové navíc současný prezident nikdy nepatřil k těm „nejbystřejším“ studentům. Úkoly za něj údajně musela dělat jeho sestra.

V souvislosti s Trumpovou sestrou, Maryanne, která nyní působí jako soudkyně u odvolacího soudu, navíc Mary Trumpová tvrdí, že během Trumpovy kampaně byla Maryanne udivena tím, jakou náklonost křesťanů si tehdy prezidentský kandidát Trump dokázal získat navzdory tomu, že on sám téměř nikdy do kostela nevkročil. 

„Chodí do kostela jen tehdy, pokud jsou kolem kamery,“ píše v knize. Sám Trump však od začátku své prezidentské kariéry tvrdí, že je jedním z nejpobožnějších prezidentů Spojených států. Navíc věřící, a to především evangelisté, tvoří poměrně pevnou základnu jeho voličů. 

Dále rozvádí na příklad vztahy v jejich rodině, kde mluví o tom, jak Trump údajně ani nevěděl o dárku, který od něj měla Mary obdržet na Vánoce, nebo jak Trump raději šel do kina, než aby navštívil bratra v nemocnici, kam ho lékaři přivezli poté, co prodělal těžký infarkt, pravděpodobně jako důsledek jeho těžké závislosti na alkoholu. Krátce na to v nemocnici zemřel.

Velmi očekávanou knihou, která má vyjít na podzim, a to konkrétně 6. října, je už v pořadí druhá publikace bývalého prezidentského kandidáta, Peta Buttigiega, pod názvem ‘Trust‘. Současně bývalý starosta South Bend v Indianě si získal pozornost veřejnosti svou kampaní během prezidentských primárek. Do povědomí lidí vstoupil nejen svou odvážnou a progresivní politikou, ale i jako nejmladší, první otevřeně homosexuální prezidentský kandidát v historii Spojených států.

Buttigieg se již jedním titulem pyšní, a to konkrétně publikací ‘Shortest Way Home‘, kterou vydal v roce 2019. V ní reflektuje svůj život od svých studií na Harvardu a Oxfordu až po první dny ve funkci starosty. Zároveň nabízí nezaujatý pohled na domácí politiku. S velkou pokorou v ní hodnotí rozkvět kdysi ekonomicky zdevastovaného města, kriticky se ohlíží za některými ze svých chybných politických rozhodnutí, popisuje svou pozici jakožto homosexuála uvnitř armádních složek a později v pozici starosty a v neposlední řadě seznámení s jeho současným manželem, Chastenem.  

Jeho druhá kniha by měla poskytnout náhled na současný politický establishment, současně i jeho osobní pohled na to, jak vybudovat pevnější demokracii. ,,Aby se naše země mohla v následujících letech pohnout kupředu, vybudovat si důvěru bude důležitější než kdy jindy – důvěru v naše instituce a lídry, důvěru v každého z nás a důvěru v Ameriku samotnou v rámci celého světa,“ okomentoval svou knihu Buttigieg.

Se svou první knihou hodlá vyjít i jeho manžel jen zhruba o měsíc dříve, a to 1. září. Publikace ponese název ‘I Have Something to Tell You‘ a čtenářům poskytne pohled na to, jaké to je, vyrůstat jako jediný homosexuál v pobožné rodině, jak se musel vyrovnat s tím, když ho jeho blízcí na základě své víry kvůli jeho sexuální orientaci zpočátku odmítli, nebo jak se mu změnil život poté, co poznal Peta.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Pete Buttigieg John Bolton Mary Trumpová

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy