Amerika se hemží politickými bestsellery. Které stojí za to si přečíst?

Vedle nadcházejících listopadových prezidentských voleb obrátila Amerika svou pozornost k politickým titulům. Jen za několik posledních měsíců vyšla řada bestsellerů, další se chystají na podzim. Jejich plánované vydání by se mělo uskutečnit ještě před tím, než Američané formálně rozhodnou o nové hlavě státu.

Knižní trh v Americe v posledních měsících a týdnech ovládly politické tituly od předních postav domácí politické scény. Do popředí se nedávno dostala kniha pod názvem ‘Running Against the Devil‘ od Ricka Wilsona.

Wilson se v minulosti podílel na několika kampaních významných představitelů Republikánské strany, od senátorů po bývalého prezidenta G. H. W. Bushe. Nyní působí jako odborník přes mediální komunikaci v rámci politického akčního výboru The Lincoln Project, který spolu se svými stranickými kolegy založil s cílem zabránit znovuzvolení současného prezidenta, Donalda Trumpa.

Wilsonova kniha vyšla už na začátku tohoto roku. Zájem o ní ale současně s narůstající popularitou Lincolnova projektu vzrostl teprve nedávno. Ve své knize Wilson v podstatě radí Demokratům, jak vést úspěšnou prezidentskou kampaň proti Trumpovi. „Nedělejte tu samou chybu, jakou udělala moje strana, nepodceňujte toho ďábla.[...] Pro něj neexistuje nic jako dno, hanba nebo hranice...Je obklopen zbabělci s úžasnou schopností zastrašovat lidi...,“ píše Wilson v epilogu.

Stejně jako ve své předchozí knize, která vyšla o rok dříve pod názvem ‘Everything Trump Touches Dies‘, Wilson kritikou vůči Trumpovi nešetří. ,,Trump se do historie zapíše jako symbol korupce známý svou bezmeznou demencí, nehoráznou bezcitností a nelidskostí, a jako někdo, kdo znehodnotil prezidentský úřad, národ a jako hulvát s příšernou parukou,“ uvádí ve své knize.

Mnohem většího ohlasu se dostalo knize bývalého velvyslance Spojených států při OSN a poradce pro národní bezpečnost, Johna Boltona. I přes řadu kontroverzních názorů se kniha pod názvem ‘The Room Where it Happened‘ řadí k aktuálně nejprodávanějším nejen ve Spojených státech.

Řada politiků, převážně z demokratických řad, se vzhledem k tomu, že Bolton odmítl vypovídat v době Trumpova impeachmentu, k jeho knize postavila odmítavě. Bolton v nedávném rozhovoru pro MSNBC uvedl, že důvodem, proč tehdy nesvědčil nebyl honorář z prodejů jeho plánované knihy, ale fakt, že nehledě na závažnost informací, které by Senátu poskytl, výsledek ústavní žaloby by to nezměnilo. 

Bolton ve svém díle reflektuje první období Trumpova výkonu ve funkci prezidenta, přičemž naznačuje, že jeho administrativa se spíše než o rozhodování hodné úrovně prezidenta opírá o touhu po moci. Bolton na příklad popisuje setkání prezidenta Trumpa s čínským protějškem Xi Jinpingem během loňského zasedání G20 v Japonsku.

Dle Boltona se měl prezident Trump pokusit Xi Jinpinga přesvědčit, aby mu pomohl zajistit vítězství v nadcházejících volbách. Trump se měl v roce 2018 zaplést i s tureckým prezidentem Erdoganem, jemuž prý přislíbil pomoc v rámci vyšetřování nejmenované turecké společnosti, která byla obviněna z porušení sankční povinnosti vůči Íránu.

Dále v knize Bolton kritizuje postup Demokratů při ústavní žalobě na prezidenta, komentuje Trumpovu neznalost současných politických dějin nebo jeho záměr opustit NATO. Tento aktuální bestseller tak poskytuje náhled nejen do úřadu samotného prezidenta, ale i do kruhu jeho nejbližších straníků, stoupenců a řady dalších prominentních lídrů světové politiky. 

Další netrpělivě očekávanou červencovou publikací se stala kniha Trumpovy neteře, Mary L. Trumpové, pod názvem ‘Too Much and Never Enough‘. Doposud zveřejněné útržky z knihy jistě vzbudily mezi čtenáři zájem, ve Washingtonu vyvolaly spíše poprask. Stejně jako v případě Johna Boltona, i zde se Trumpova rodina pokoušela zabránit jejímu vydání. 

Mary L. Trumpová je totiž mimo jiné držitelkou doktorátu v klinické psychologii a v tomto duchu se nese i její kniha reflektující osobnost jejího strýce. V ní amerického prezidenta vyobrazuje jako osobu trpící poruchou osobnosti a narcismem.

Mezi zatím „nejpikantnější“ fakta vyplývající z oné knihy patří na příklad její tvrzení, že Trump kdysi zaplatil jistému Joe Shapirovi, aby za něj napsal přijímací test na prestižní pensylvánskou univerzitu, kterou Trump nakonec i vystudoval. Dle Trumpové navíc současný prezident nikdy nepatřil k těm „nejbystřejším“ studentům. Úkoly za něj údajně musela dělat jeho sestra.

V souvislosti s Trumpovou sestrou, Maryanne, která nyní působí jako soudkyně u odvolacího soudu, navíc Mary Trumpová tvrdí, že během Trumpovy kampaně byla Maryanne udivena tím, jakou náklonost křesťanů si tehdy prezidentský kandidát Trump dokázal získat navzdory tomu, že on sám téměř nikdy do kostela nevkročil. 

„Chodí do kostela jen tehdy, pokud jsou kolem kamery,“ píše v knize. Sám Trump však od začátku své prezidentské kariéry tvrdí, že je jedním z nejpobožnějších prezidentů Spojených států. Navíc věřící, a to především evangelisté, tvoří poměrně pevnou základnu jeho voličů. 

Dále rozvádí na příklad vztahy v jejich rodině, kde mluví o tom, jak Trump údajně ani nevěděl o dárku, který od něj měla Mary obdržet na Vánoce, nebo jak Trump raději šel do kina, než aby navštívil bratra v nemocnici, kam ho lékaři přivezli poté, co prodělal těžký infarkt, pravděpodobně jako důsledek jeho těžké závislosti na alkoholu. Krátce na to v nemocnici zemřel.

Velmi očekávanou knihou, která má vyjít na podzim, a to konkrétně 6. října, je už v pořadí druhá publikace bývalého prezidentského kandidáta, Peta Buttigiega, pod názvem ‘Trust‘. Současně bývalý starosta South Bend v Indianě si získal pozornost veřejnosti svou kampaní během prezidentských primárek. Do povědomí lidí vstoupil nejen svou odvážnou a progresivní politikou, ale i jako nejmladší, první otevřeně homosexuální prezidentský kandidát v historii Spojených států.

Buttigieg se již jedním titulem pyšní, a to konkrétně publikací ‘Shortest Way Home‘, kterou vydal v roce 2019. V ní reflektuje svůj život od svých studií na Harvardu a Oxfordu až po první dny ve funkci starosty. Zároveň nabízí nezaujatý pohled na domácí politiku. S velkou pokorou v ní hodnotí rozkvět kdysi ekonomicky zdevastovaného města, kriticky se ohlíží za některými ze svých chybných politických rozhodnutí, popisuje svou pozici jakožto homosexuála uvnitř armádních složek a později v pozici starosty a v neposlední řadě seznámení s jeho současným manželem, Chastenem.  

Jeho druhá kniha by měla poskytnout náhled na současný politický establishment, současně i jeho osobní pohled na to, jak vybudovat pevnější demokracii. ,,Aby se naše země mohla v následujících letech pohnout kupředu, vybudovat si důvěru bude důležitější než kdy jindy – důvěru v naše instituce a lídry, důvěru v každého z nás a důvěru v Ameriku samotnou v rámci celého světa,“ okomentoval svou knihu Buttigieg.

Se svou první knihou hodlá vyjít i jeho manžel jen zhruba o měsíc dříve, a to 1. září. Publikace ponese název ‘I Have Something to Tell You‘ a čtenářům poskytne pohled na to, jaké to je, vyrůstat jako jediný homosexuál v pobožné rodině, jak se musel vyrovnat s tím, když ho jeho blízcí na základě své víry kvůli jeho sexuální orientaci zpočátku odmítli, nebo jak se mu změnil život poté, co poznal Peta.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Pete Buttigieg John Bolton Mary Trumpová

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 2 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK

Páteční tragédie na vánočním trhu v německém Magdeburgu zasáhla i českého prezidenta Petra Pavla. Hlava státu v sobotu poslala kondolenci německému protějšku Franku-Walteru Steinmeierovi. Informoval o tom Pražský hrad na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy