Trump sdílel kontroverzní video. Obsahuje rasistický výkřik a smršť vulgarismů

Americký prezident Donald Trump se dnes stal terčem kritiky za sdílení videa na twitteru, na kterém jeden z jeho republikánských podporovatelů v hádce s příznivci opoziční Demokratické strany vykřikuje rasistické heslo White Power (Bílá síla). Trump později tweet s odkazem na video smazal a mluvčí Bílého domu Judd Deere podle agentury Reuters řekl, že prezident kontroverzní heslo neslyšel.

Video za urážlivé označil také jediný černošský republikánský senátor Tim Scott. "Není pochyb o tom, že to neměl retweetovat a že by to měl dát pryč," řekl Scott v rozhovoru s televizí CNN. Moderátor se ho následně zeptal, zda ho video uráží, neboť jeho jako bělocha výkřiky o bílé nadřazenosti urážejí.

Seniors from The Villages in Florida protesting against each other: pic.twitter.com/Q3GRJCTjEW

— Fifty Shades of Whey (@davenewworld_2) June 27, 2020

"Pokud se podíváte na celé video, které nemůžete přehrát, protože je plné nadávek, tak celá ta věc je urážlivá. Samozřejmě že komentář o bílé síle byl urážlivý. To je bez debat," odpověděl Scott.

Incident, který Trump sdílel, se odehrál ve floridské oblasti známé jako The Villages, kde žije mnoho amerických důchodců. A právě senioři byli aktéry vyhrocené situace. Na Trumpovy příznivce, kteří projížděli ulicí na golfových vozících, pokřikovali prezidentovi odpůrci. Během hádky Trumpův zastánce dvakrát zakřičel na svého soka heslo Bílá síla. "Tak takový jsi, bílá síla," odpověděl mu prezidentův odpůrce.

Pro úplnost situace je nezbytné uvést, že urážkami se bez rozdílu častovali příslušníci obou znesvářených táborů. Z videa je například patrné, jak žena s transparentem obviňujícím prezidenta z bigotnosti křičí na každou posádku projíždějících vozíků vulgarismus "fuck Trump". Ten je možné slušně přeložit jako "do háje s Trumpem", v angličtině má ale celou škálu významů, včetně těch nejhrubších.

V tweetu, ještě než ho Trump smazal, vedle sdíleného videa připsal, že děkuje skvělým lidem v The Villages. "Radikálně levicoví a nicnedělající demokraté na podzim propadnou. Zkorumpovaný Joe (Biden) je vyřízený," dodal na adresu svého demokratického protivníka a někdejšího viceprezidenta Bidena se kterým se v listopadu utká o prezidentské křeslo.

Ke kontroverznímu tweetu se vyjádřil také někdejší bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton, který se s Trumpem rozešel ve zlém. Bolton ve svých čerstvě vydaných pamětech The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Paměti z Bílého domu) vykresluje prezidenta ve značně nelichotivém světle jako neschopného. K videu Bolton řekl, že je dobře možné, že ho Trump sdílel jen kvůli tomu, že u něj viděl volební slogan Trump 2020 jako klíčové slovo.

Mluvčí Bílého domu Judd Deere uvedl, že prezident rasistické heslo nezaznamenal. "Ten konkrétní výrok na videu neslyšel. Viděl tam ale úžasné nadšení u mnoha svých příznivců," dodal Deere.

Související

Více souvisejících

Donald Trump rasismus Prezident USA Black lives matter USA (Spojené státy americké) John Bolton

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy