rasismus

FIFA, ilustrační fotografie.

FIFA zřídila zvláštní komisi proti rasismu. Povede jí Vinícius Júnior, ve Španělsku je terčem útoků

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se rozhodla ustanovit zvláštní komisi proti rasismu, jejímiž členy budou fotbalisté mající za úkol navrhovat přísnější tresty za diskriminaci ve fotbale. Tuto informaci uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na samotného prezidenta FIFA Gianniho Infantina. Ten zároveň potvrdil, že požádal útočníka Realu Madrid Viníciuse Juniora, aby tuto komisi vedl. 
Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 
Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

Další rasistický skandál v lize. Na teplického hráče měli řvát aby šel jíst banány

Na fanoušky fotbalového Hradce Králové si posvítí disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) a to kvůli údajným rasistickým nadávkám směřovaným na adresu teplického fotbalisty senegalského původu Abdallaha Gninga. Tyto inkriminované momenty se měly udát během vzájemného zápasu těchto klubů v rámci 11. kola Fortuna ligy. Samotný zřizovatel nejvyšší tuzemské fotbalové soutěže LFA pak tyto rasistické výroky hradeckých fanoušků odsoudil.
Mikuláš Touška (právník)

ROZHOVOR: Před 30 lety se začal hroutit apartheid. Jihoafričané jej zpravidla považují za zločin proti lidskosti, říká Mikuláš Touška

Jihoafrická republika si připomíná třicet let od referenda, ve kterém tamní bělošské obyvatelstvo souhlasilo s rozhovory, které následně vedly ukončení apartheidu, tedy právně ukotvené rasové segregace v zemi. Historii tohoto systému přiblížil právník a historik Mikuláš Touška, který téma přednáší na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz například vysvětlil, že jihoafrický apartheidní režim, stejně jako jiné autoritářské režimy, nebyl schopen sebereflexe a nedokázal si připustit, že není dlouhodobě udržitelný. Bez jeho ukončení totiž země neměla šanci vymanit se z naprosté mezinárodní izolace.
Fotbal, ilustrační fotografie

Kauza slávisty Kúdely se bude v Lausanne řešit až v dubnu. Kvůli koronaviru

Tento pátek měla Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) ve švýcarském Lausanne začít řešit fotbalovou kauzu, která nejednoho českého fotbalového fanouška nenechává klidným. Kauzu údajného rasismu slávistického obránce Ondřeje Kúdely vůči záložníkovi tmavé pleti z Glasgow Rangers Glenu Kamarovi. Jenže nakonec tomuto tak nebude, neboť se arbitrážní soud rozhodl projednávání odložit až na duben a to kvůli koronaviru. Jak informuje server Seznam Zprávy, konkrétně by se tak mělo nově uskutečnit 11. dubna. A to na žádost právníků Glena Kamary, kteří nechtěli, aby byl jejich klient vyslýchán křížově on-line.
Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V lednu bude řešit údajný Kúdelův rasismus vůči Kamarovi arbitrážní soud v Lausanne

Kauza, která vyvolala v českých luzích a hájích veliký rozruch a která skoro až spojila odvěké rivaly. Jistě si nejeden zvláště slávistický fotbalový fanoušek vzpomene na letošní jaro, osmifinále Evropské ligy a duel mezi Glaasgow Rangers s pražskou Slavii. Právě během tohoto duelu hraného ve Skotsku měl totiž slávistický obránce Ondřej Kúdela rasisticky urazit domácího záložníka tmavé pleti Glena Kamaru. Ten ho měl pak po zápase v útrobách stadionu zbít pěstmi. Zatímco pak Kamara dostal od Evropské fotbalové unie UEFA pouze třízápasovou stopku, za dosud neprokázaný rasismus si Kúdela nezahrál deset zápasů na evropské scéně včetně mistrovství Evropy. Teď tento případ míří se Sportovní mezinárodní arbitráži (CSA) v Lausanne, která zveřejnila termín projednání tohoto případu. Je jím 21. leden.
sport

Disciplinárka Řehákův rasismus zatím neprokázala. Rozhodne po Novém roce

Discipinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) se ve čtvrtek vrátila k incidentu z konce října, kdy během vyhroceného zápasu 13. ligového kola mezi Slavií a Plzní (2:0 pro Slavii) měl asistent trenéra pražské Slavie Pavel Řehák rasisticky urazit plzeňského záložníka pocházejícího z Kolumbie Jhona Mosqueru. Takový přestupek ze strany slávistického člena realizačního týmu však nebyl pro zatím disciplinární komisí prokázán.
Fotbal, ilustrační fotografie

Kauza Kamary vyústila ve Skotsku v tvrdé tresty za rasismus. Co bude hráčům hrozit?

Kauza mezi hráčem Glasgow Ragers a slávistou Ondřejem Kúdelou, která vypukla letos na jaře a která má nyní volné pokračování po nedávném duelu Evropské ligy Sparta vs. Glasgow Rangers, donutila skotské fotbalové činovníky k tomu, aby tam vypracocvali nový disciplinárn řád s výrazně přísnějšími tresty pro fotbalisty za rasismus. Pokud ho někdo z profesionálních hráčů dopustí, může mu tak nově hrozit dokonce až rok bez fotbalu.
Fotbal, ilustrační fotografie

V Británii volají po vyhazovu Sparty z Evropy. Uzavírání stadionu nepomáhá, tvrdí

Zlepšení vztahů českého fotbalu se skotskými Glasgow Rangers je a bude asi hodně dlouho stále v nedohlednu. Zvlášť poté, co některé fotbalové hvězdy minulosti i současnosti ve Velké Británii začínají volat po tom, aby Evropská fotbalová unie UEFA vyhodila pražskou Spartu z evropských soutěží a to kvůli opět domnělému rasismu, kterého se měli podle Skotů dopustit 10 000 dětí od 6 do 14 let, které výhradně sledovali čtvrteční duel na Letné mezi Spartou a Glasgow Rangers. Rasismu se děti měly podle Ostrovanů dopustit tím, že bučeli na hráče hostí Glena Kamaru při každém jeho kontaktu s míčem a prý měly bučet i na další hráče tmavé pleti.
Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

Kamarův právník obvinil 10 000 dětí z rasismu. Praha má problém, tvrdí

Zdálo by se, že když na fotbale fandí výhradně dětské publikum, mohlo by být od kauzy Kamara táhnoucí se od jara letošního roku, kdy vypukla při duelu Evropské ligy mezi Glasgow Rangers a Slavií Praha, klid. Jenže po skončení čtvrtečního zápasu mezi Spartou a Glasgow Rangers neutichá, pokračuje dál. Olej do ohně přilil právník zastupující záložníka Rangers Glena Kamaru a zároveň aktivista Aamer Anwar. Ten po zápase uvedl, že děti bučely při každém konttaktu Glena Kamary s míčem a když byl tento finský reprezentant tmavé pleti vyloučen, doprovodili ho děti z hrací plochy pískotem. Atmosféra mezi českými fanoušky a skotským klubem byla ale napjatá už od příletu Skotů do Prahy. Někteří fanoušci totiž na letišti pokřikovali na útočníka Kemara Roofea, jenž na jaře tvrdým zákrokem zranil gólmana Slavie Ondřeje Koláře.
Fotbal, ilustrační fotografie

Hustá atmosféra v Maďarsku. Tamní fanoušci měli prý rasisticky urážet Angličany

Nejen čeští fotbalisté odehráli ve čtvrtek svůj duel v rámci kvalifikace na MS 2022, když nastoupili v Ostravě proti Bělorusku, nad kterým nakonec vyhráli 1:0. Své zápasy v tento hrací den odehráli pochopitelně i další reprezentace a mezi nimi například Maďaři, kteří doma v Budapešti hostili vicemistry Evropy Angličany. Ostrované nakonec duel vyhráli jasně 4:0, ovšem více než o samotné hře se po tomto duelu mluví o chování maďarských fanoušků. Ti měli prý rasisticky urážet anglické reprezentanty Raheema Sterlinga a Judea Bellinghama a kromě toho házeli na hřiště kelímky i světlice. Fanoušky za to všechno již vyšetřuje Mezinárodníí fotbalovbá federace FIFA a proti nim se pak ozbval i samotný britský premiér Boris Johnson.
Ilustrační fotografie

Americký zdravotní ústav označil rasismus za hrozbu pro veřejné zdraví

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve čtvrtek označilo rasismus za vážné ohrožení veřejného zdraví a ohlásilo sérii kroků, jimiž chce zasáhnout proti jeho dopadům. Podle šéfky CDC Rochelle Walenské dopadá například pandemie covidu-19 mnohem více na příslušníky některých etnických menšin kvůli přetrvávajícím systémovým bariérám v americké společnosti. Rasová rovnost je jedním ze stěžejních témat prezidentství demokrata Joea Bidena.
SK Slavia Praha.

Kúdela s národním týmem do Walesu neodcestuje. Už ho ale vyslechla UEFA

Slávistický fotbalový obránce Ondřej Kúdela nemá kvůli již týden staré osmifinálové odvetě Evropské ligy UEFA Glasgow Rangers vs. Slavia Praha stále klid. Kvůli rozjitřené atmosféře na Ostrovech po událostech kolem údajného rasismu ze strany Kúdely vůči Glennu Kamarovi se český reprezentant nepodívá s národním A-týmem během aktuální reprezentační přestávky do Walesu, kde budou Češi příští týden v úterý hrát další zápas kvalifikace na MS 2022. O hráčovu bezpečnost se totiž bojí Kúdelova domovská Slavia. Mezitím už českého fotbalistu vyslechla kvůli kauze údajného rasismu Evropská fotbalová unie UEFA.
Angela Merkelová

Německo se podle Merkelové stále nevyrovnalo s rasismem

Německo se ještě stále s rasismem nevyrovnalo. Dnes to na vnitroněmeckém integračním summitu se zástupci politického vedení země, samospráv a občanských spolků prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Zdůraznila, že ke skutečné jednotě ve společnosti nestačí zbavit se nenávisti a násilí, nezbytné jsou podle ní také vzájemná úcta a pocit sounáležitosti.
Soud, ilustrační foto

Policie obvinila muže za rasistický komentář v diskuzi

Pražští policisté obvinili kvůli rasistickému komentáři tragického požáru v Bohumíně na Karvinsku třiačtyřicetiletého muže. Obviněný text připojil pod článek o požáru na internetovém zpravodajském portálu. ČTK to dnes řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Loni v srpnu policisté v podobné souvislosti obvinili jednačtyřicetiletého muže, který na webu zveřejnil jiný rasistický text.
policie

Tři opilí muži vykřikovali v centru Prahy rasistická hesla

Pražští strážníci v pondělí zadrželi tři muže, kteří podle svědka vykřikovali rasistická hesla v Maiselově ulici v centru hlavního města. Protože měli podle provedených dechových zkoušek mezi 2,4 a 2,74 promile alkoholu v krvi, odvezla je hlídka do protialkoholní záchytné stanice. Městská policie to dnes uvedla na svém webu. Případem se nyní zabývají pražští policisté, řekla ČTK jejich mluvčí Eva Kropáčová.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy