V Británii volají po vyhazovu Sparty z Evropy. Uzavírání stadionu nepomáhá, tvrdí

Zlepšení vztahů českého fotbalu se skotskými Glasgow Rangers je a bude asi hodně dlouho stále v nedohlednu. Zvlášť poté, co některé fotbalové hvězdy minulosti i současnosti ve Velké Británii začínají volat po tom, aby Evropská fotbalová unie UEFA vyhodila pražskou Spartu z evropských soutěží a to kvůli opět domnělému rasismu, kterého se měli podle Skotů dopustit 10 000 dětí od 6 do 14 let, které výhradně sledovali čtvrteční duel na Letné mezi Spartou a Glasgow Rangers. Rasismu se děti měly podle Ostrovanů dopustit tím, že bučeli na hráče hostí Glena Kamaru při každém jeho kontaktu s míčem a prý měly bučet i na další hráče tmavé pleti.

Například bývalý fotbalista West Hamu a St. Mirrenu Anton Ferdinand je toho názoru, že by měla UEFA proti Spartě zasáhnout tvrdě a přistoupit k tomu, aby letenský klub vyhodili z evropských soutěží. „Čas nadešel! Kde jsi? Nulová tolerance evidentně není to, čeho byste se drželi. Uzavírání stadionů viditelně nefunguje. Vyhoďte je z celé soutěže," napsal směrem k UEFA konkrétně na svém twitterovém účtu.

Pro televizi BN se k aféře vyjádřil i kouč Celtiku, rivala Rangers, Niel Lennon. „Je zcela irelevantní, jestli tam (na Letné) byly děti, nebo ne. Mohli jste vidět na Stevu Gerrardovi, jak je naštvaný, že je (Spartu) nepotrestali, protože na stadion byli lidé vpuštěni. Další věc je, že to byl znovu Glen Kamara, který musel strpět rasistické útoky, jimž musel čelit už před šesti měsíci," uvedl konkrétně Lennon a pokračoval: „Je mi toho kluka líto. Celé je to nechutné."

"Podle mě to není jen skvrna na naší hře, ale na celé společnosti. Ve východní Evropě jde o zcela zásadní problém. UEFA mluví o respektu, ale kde je respekt pro toho kluka, který bojuje za svůj tým?," přidal řečnickou otázku na závěr bývalý severoirský fotbalista.

Bývalý hráč Rangers Boyd: Že se v tomto ohledu spojí Sparta i Slavia je nechutné

K rasistické kauze mezi českým fotbalem a Glasgow Rangers se v sobotu nechal svými názory slyšet i bývalý hráč skotského klubu Kris Boyd. Podle něj je největším důkazem toho, jak je v Česku zakořeněný problém rasismu to, že se proti nařčení ze strany Skotů spojili dva tuzemské pražské kluby, kterými jsou jinak úhlavními rivaly. „Sparta je největším soupeřem Slavie, a přesto jsou fanoušci ochotní dát tohle všechno stranou, stojí bok po boku, pokud jsme o možnost útoku na hráče tmavé pleti. To je obrovské zlo a nemoc. Jediný způsob, jak se toho zbavit, je tyto kluby tvrdě postihnout," uvedl Boyd konkrétně.

Zní to skoro až úsměvně, s vědomím toho, že se Kamary zastala před tím i legenda Celtiku Glasgow Niel Lennon.

„UEFA si musí uvědomit, že jsme ve válce proti rasismu a musí začít kvůli rasismu zakazovat klubům start ve svých soutěžích. Kluby, kde zuří válečně konflikty, nemohly hrát na domácí půdě, případně vůbec v pohárech. Takové řešení bych si představoval i v případě Sparty," nechal se dále slyšet Boyd a dodává tak: „Jediná cesta je vyhodit takový tým z Evropské ligy."

Pro Boyda bylo těžké sledovat to, že se rasismu dopouštěli hlavně děti a to údajně tím, že bučeli na Kamaru. „Byly to ošklivé a nechutné scény, kterých jsme byli svědky. Slyšet 10 tisíc školáků, kteří běžně bučí na hvězdu Strážců Glena Kamaru pokaždé, když se dotkl míče, z toho mi bylo těžko od žaludku. Nikdo se nenarodí jako rasista, tohle musí odněkud přijít. A na příliš mnoha místech je to pořád jakousi uznávanou normou. Vždyť tam bylo malé dítě, které mělo nápis Stojíme za Kúdelou," řekl Boyd s tím, že takové projevy rozhodně nepatří do současného světa.

Vyjádřil se i o prohlášení pražské Sparty k celé kauze, ve které se letenský kulb zastal dětí a ve které vyzvala Rangers, aby přestali české děti urážet. „Ještě znepokojivější bylo prohlášení, které český klub uvedl ve snaze ospravedlnit to, co se stalo ve čtvrtek večer. To, že na tom nevidí nic špatného a myslí si, že Rangers a Kamarův právník Aamer Anwar vidí problém, který podle nich nebyl, je ostudné," uvedl k tomu Boyd.

Po utkání naopak děti za skvělou atmosféru pochválili jak hráči Sparty, tak i jejich trenér Pavel Vrba. „Teď se musí přestat mluvit, ale lidé na nejvyšších místech musí ukázat, proč tady jsou. Je třeba trestat a vyhodit klub. A to na hodně dlouho, aby byl dostatečně odstrašujícím případem pro všechny ostatní," zakončil Boyd.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň dvakrát v zápase s Frankfurtem prohrávala. V závěru dvěma brankami šokovala soupeře

Zdálo se, že po delší době budou čeští fotbaloví fanoušci po zápasu nějakého českého zástupce v pohárové Evropě zklamaní. Ovšem i když to s fotbalisty Plzně na zaplněném stadionu ve Frankfurtu vypadalo bledě, nakonec i oni ve svém úvodním zápase v rámci hlavní fáze Evropské ligy přispěli do českého koeficientu. Ještě v 85. minutě sice Západočeši prohrávali 1:3, v závěru se jim ale dvěma slepenými brankami, o které se postupně postarali Adu a Jemelka, podařilo duel zremizovat na konečných 3:3 a připsat si tak za tento zápas bod.
SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

Více souvisejících

Evropská liga (fotbal) Glasgow Rangers rasismus AC Sparta Praha Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy