Trump je nebezpečím pro USA. Neměl by být prezidentem, varuje Bolton

Americký prezident Donald Trump nemá žádnou zahraniční politiku, je "nebezpečím pro republiku" a neměl by být hlavou státu. Takto se v nedělním televizním rozhovoru o svém bývalém nadřízeném vyjádřil někdejší bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton.

Trump by podle něj v případném druhém funkčním období mohl být ještě nebezpečnější, protože už by se neohlížel na veřejné mínění.

"Doufám, že si jej bude (historie) pamatovat jako jednomandátového prezidenta... S jedním funkčním obdobím se můžeme vypořádat. Dva mandáty, tam už bych měl větší starosti," řekl televizi ABC News Bolton, který byl Trumpovým poradcem od dubna 2018 do září 2019. "Obava, kterou mám, je ta, že když bude po volbách, pakliže je prezident vyhraje, politické zábrany budou pryč," uvedl.

Bolton je aktuálně v centru pozornosti amerických médií v souvislosti se svojí knihou The Room Where It Happened (Místnost, kde se to stalo), která jde do prodeje v úterý. Vydání memoárů, které podle zveřejněných úryvků velmi nelichotivě popisují amerického prezidenta a jeho přístup k zahraniční politice, se Trumpova administrativa snažila zabránit, se soudní stížností ale neuspěla.

V novém interview Bolton říká, že čtenáři mohou vyvodit vlastní závěry z jeho popisu 17měsíčního působení po boku Trumpa. "Můj závěr je jasný, nemyslím si, že by měl být prezidentem. Nemyslím si, že je způsobilý na to, aby tu funkci zastával," pokračoval.

Bývalý prezidentův poradce zopakoval, že zahraničněpolitická rozhodnutí současného Bílého domu považuje za nahodilá a podřízená jedinému "směrodatnému principu", konkrétně Trumpovu znovuzvolení. "A protože nemá žádné filozofické ukotvení, nelze vůbec předpovídat, co by přineslo druhé funkční období," řekl.

Deník The New York Times označil rozhovor za jedno z nejtvrdších hodnocení úřadujícího prezidenta od bývalého klíčového poradce "v moderní době". Bolton zároveň čelí kritice za to, že s výbušnými tvrzeními nepřišel před několika měsíci, kdy Trump čelil ústavní žalobě kvůli údajnému zneužití úřadu a maření následného vyšetřování. Republikány ovládaný Senát nakonec prezidenta obvinění zprostil a Bolton nyní tvrdí, že ani jeho výpověď by na vyústění takzvaného impeachmentu nic nezměnila.

"Myslím, že teď je vlastně lepší moment na to ten příběh odvyprávět, protože teď se na něj americký lid může podívat v kontextu nejdůležitějšího politického rozhodnutí, jaké my jakožto země každé čtyři roky činíme," řekl s odkazem na nadcházející prezidentskou volbu.

Bílý dům v reakci na novou knihu bývalého poradce střídavě obviňuje ze lží a ze snahy zveřejnit utajované informace. Prezident Trump Boltona mimo jiné označil za "magora" a řekl o něm, že všichni v Bílém domě ho nenáviděli. ABC News ale podotýká, že tato slova jsou v rozporu s výroky z podzimu, kdy Bolton svou funkci opustil. "Mám Johna Boltona rád, vždycky jsem si s ním rozuměl," řekl tehdy Trump.

Související

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Více souvisejících

John Bolton Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Írán, ilustrační foto

Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ

Hrozba Íránu, že v případě amerického útoku na svou energetickou síť přistoupí k „nevratné destrukci“ vodohospodářské infrastruktury v Perském zálivu, vyvolává v regionu zděšení. Pro pouštní státy, jako jsou Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrajn, Kuvajt a Omán, představují odsolovací zařízení kritickou civilní i ekonomickou tepnu. Bez nich by život v těchto moderních metropolích postavených uprostřed vyprahlé pustiny nebyl možný.

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil

Americký prezident Donald Trump nečekaně oznámil odklad plánovaných úderů na íránskou energetickou infrastrukturu o pět dní. Ve svém prohlášení na sociální síti Truth Social uvedl, že instruoval ministerstvo obrany, aby pozastavilo veškeré letecké útoky na elektrárny a energetické objekty v Íránu. Tento krok podmínil úspěchem probíhajících jednání, která označil za velmi produktivní.

před 2 hodinami

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu

Generální tajemník NATO Mark Rutte vyjádřil v neděli plnou podporu vojenské kampani prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu. V rozhovoru pro pořad „Face the Nation“ na stanici CBS uvedl, že očekává sjednocení všech členských států Aliance v podpoře amerického postupu. Rutte věří, že evropské mocnosti se nakonec ke společnému úsilí připojí, přestože dosud projevovaly značnou zdrženivost.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO

Podle nejnovější varovné zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) se klimatický systém naší planety nachází v největší nerovnováze v zaznamenané historii. Země v současnosti pohlcuje mnohem více tepelné energie, než kolik je schopna vyzařovat zpět do vesmíru. Tento znepokojivý trend je poháněn především emisemi skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý, jehož koncentrace v atmosféře jsou nyní nejvyšší za poslední nejméně dva miliony let.

před 4 hodinami

Evropský parlament

Politico: Orbán funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí

Vztahy mezi Maďarskem a zbytkem Evropské unie narazily na nové dno. Brusel začal výrazně omezovat tok důvěrných informací směrem k Budapešti kvůli rostoucím obavám, že vláda Viktora Orbána funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. Podle diplomatických zdrojů se citlivé záležitosti stále častěji projednávají v menších skupinách států, ze kterých je Maďarsko záměrně vynecháváno.

před 5 hodinami

těžba ropy, autor: Zbynek Burival

IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie

Situace na světových energetických trzích dosáhla kritického bodu a podle šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatiha Birola svými dopady překonává největší krize moderní historie. Současný konflikt v Íránu, doprovázený bombardováním a uzavřením strategického Hormuzského průlivu, v sobě kombinuje ničivou sílu obou ropných šoků ze 70. let i následků ruské invaze na Ukrajinu. Birol v pondělí v Canbeře varoval, že světoví lídři zpočátku podcenili hloubku problémů, které tato destabilizace přinese.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv

Světová ekonomika čelí vážné hrozbě v důsledku prodlužujícího se konfliktu mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem. Podle analytiků a představitelů energetických organizací se spotřebitelé po celém světě musí připravit na výrazné zdražování potravin, pohonných hmot i cestování. Tato krize zasahuje dodavatelské řetězce napříč všemi odvětvími, protože energie je základním vstupem pro veškerou produkci a dopravu.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Atletika, ilustrační fotografie.

Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku

Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.

včera

Policie ČR

Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník

Tragické následky má nedělní nehoda na Kolínsku ve středních Čechách. Jeden člověk nepřežil havárii osobního auta, další dva lidé utrpěli zranění. Příčina události je předmětem vyšetřování. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč

Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran

Více než třetina lidí by momentálně podpořila vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeden z jeho nynějších koaličních partnerů by ale skončil mimo Poslaneckou sněmovnu, kam by se dostalo jen pět subjektů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. 

včera

Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu

Policie pokračuje s vyšetřováním pátečního podezřelého požáru v Pardubicích, který je prověřován pro podezření z teroristického útoku. Kriminalisté dokončili ohledání místa činu a předali areál zpátky do rukou vlastníka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy