Trump naznačil, že chce vládnout déle, než dva mandáty, tvrdí Bolton

merický prezident Donald Trump v rozhovoru se svým čínským protějškem Si Ťin-Pchingem na konci roku 2018 naznačil, že by mu mělo být umožněno zůstat ve funkci po více než dvě funkční období, jak dovoluje americká ústava. Ve své chystané knize to píše Trumpův tehdejší bezpečnostní poradce John Bolton.

Úryvek z knihy, jejíž zveřejnění se snaží americká vláda u soudu zablokovat, otiskl list The Wall Street Journal.

Si při večeři v Buenos Aires během summitu skupiny zemí G20 Trumpovi údajně řekl, že by s ním chtěl spolupracovat ještě dalších šest let. Americký prezident na to podle Boltona odpověděl, že mu mnoho lidí říká, že by pro něj měl být zrušeno ústavní omezení na dvě čtyřletá funkční období, jež vstoupilo v platnost na začátku 50. let minulého století.

Čínský prezident na to odpověděl, že v USA se koná příliš mnoho voleb a že nechce začít jednat s jiným prezidentem, čemuž Trump údajně souhlasně přikyvoval.

Boltonova kniha obsahuje řadu výbušných obvinění vůči Trumpovi, podle něhož se však jedná o "lži a falešné historky". "Říkal o mně jen samé dobré věci (...) dokud jsem ho nevyhodil. Roztrpčený nudný hlupák, který chtěl jít jen do války," napsal prezident na twitteru. "Bolton je neschopný!" pokračoval v dalším příspěvku.

Exporadce v knize tvrdí, že Trump spojoval veškerá svá zahraničně-politická rozhodnutí se snahou o znovuzvolení, které je pro něj důležitější, než prosperita Spojených států. Trump prý tak nabízel protislužby zahraničním lídrům za to, že přijmou kroky, které budou pozitivně přijaty americkými voliči.

To se týkalo především Číny, Bolton však hovoří rovněž o prezidentově rozhovoru s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ten údajně předal v květnu 2018 Trumpovi zprávu, která hovořila o nevině turecké firmy, kterou vyšetřovali prokurátoři z jižního okrsku státu New York. "Trump následně řekl Erdoganovi, že prokurátoři z jižního okrsku nejsou jeho lidé, ale jsou to lidé (bývalého prezidenta) Obamy, což je problém, který se napraví, až budou nahrazeni jeho lidmi," píše Bolton.

Trump se podle exporadce rovněž snažil odvést pozornost od jedné z afér své dcery a poradkyně v Bílém domě Ivanky Trumpové tím, že veřejně bránil korunního prince Saúdské Arábie Muhammada bin Salmána v kauze vraždy novináře Džamála Chášukdžího. V listopadu 2018 se v amerických médiích objevily zprávy, že Trumpová používala svůj osobní e-mail při vyřizování vládních záležitostí. Kvůli stejnému počínání přitom Trump a další republikáni vedli dlouhou kampaň proti někdejší demokratické kandidátce na prezidenta Hillary Clintonové. Trump proto uspořádal tiskovou konferenci, na níž řekl, že Salmán "možná věděl, možná nevěděl" o vraždě Chášukdžího, což vyvolalo velkou pozornost tisku. "Tohle média odkloní," řekl údajně Trump před konferencí. "Pokud přečtu toto vyjádření osobně, tak to vytlačí tu věc s Ivankou," dodal podle Boltona.

Související

Více souvisejících

Donald Trump John Bolton Bílý dům USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy