Co odhaluje Boltonova kniha? Politolog rozebral ostře sledované dílo

NÁZOR - Nová kniha Johna Boltona, bývalého poradce Donalda Trumpa pro národní bezpečnost, odhaluje jen málo věcí o zahraniční politice současného amerického prezidenta, které nejsou známy, konstatuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor uvádí, že dílo Trumpa líčí jako zcela neznalého muže, který netuší, že Británie je jaderná mocnost a Finsko není součástí Ruska.

Osobní zájmy nade vše

Trump zastává jen málo fixních zahraničněpolitických názorů - jednu chvíli se kloní k invazi do Venezuely, jindy o tuto zemi vůbec nejeví zájem, poukazuje politolog. Vyzdvihuje, že Boltonova kniha podle zatím dostupných ukázek odhaluje, že Trumpovým problémem není jeho neznalost či politika, ale charakter.

Šéf Bílého domu ve většině oblastí zapadl do standardního republikánského proudu, konstatuje Zakaria. Připomíná, že snižuje daně bohatým, ruší regulace, jmenuje konzervativní soudce a navyšuje rozpočet ministerstva obrany, přičemž od receptů Ronalda Reagana se odchyluje pouze ve dvou výraznějších otázkách - přistěhovalectví a obchodu -, kde se mu ale podařilo změnit názory spolustraníků, kteří nyní příliš nebrojí proti clům, dotacím a merkantilismu nebo zásadnímu omezení přistěhovalectví.  

"S mnoha těmito opatřeními nesouhlasím. Ale vždy mě více znepokojoval Trumpův charakter," píše politolog. Deklaruje, že Trump je člověk, pro kterého jsou hlavní jeho osobní a politické zájmy, které upřednostňuje před aspekty jako služnost, morálnost a zákon.

Bolton přitom není prvním Trumpovým spolupracovníkem, který se postavil na odpor, vyzdvihuje Zakaria. Připomíná, že jasný názor na současného šéfa Bílého domu dali najevo například Rex Tillerson, Jim Mattis a John Kelly, ale Bolton je první, kdo zveřejnil bližší podrobnosti, které jsou velmi vypovídající.

Trump přitom tvrdí, že Bolton porušil zákon a zveřejňuje tajné informace, protože dle jeho interpretace je "každý rozhovor s americkým prezidentem přísně tajný", upozorňuje politolog. Tím podle něj šéf Bílého domu zjevně přiznává, že Boltonova tvrzení se zakládají na pravdě.

Kniha mimo jiné uvádí, že Trump slíbil odvolat žalobce, kteří vyšetřovali jistou tureckou banku, protože jej o to požádal jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdoğan, poukazuje Zakaria. Dodává, že prezident měl trvat na tom, aby ukrajinská vláda dodala kompromitující materiál na Hillary Clintonovou a Joe Bidena, čímž podmiňoval uvolnění přislíbené americké pomoci Kyjevu, přičemž Bolton tvrdí, že se spolu s ministry obrany a zahraničí snažil Trumpa nejméně desetkrát neúspěšně přimět k uvolnění těchto prostředků.

Ukrajinská kauza sice Trumpovi přinesla impeachment, za ještě znepokojivější ale označuje politolog jeho postup vůči Číně, který se stává nejdůležitější otázkou pro jakéhokoliv budoucího amerického prezidenta. "Nastaví rámec pro mír či válku, zachování amerických zájmů i bezpečnosti Spojených států a jejich spojenců v následujících dekádách," píše Zakaria. Podotýká, že Trump tento vztah téměř zcela proměnil, tak aby sloužil jeho osobním zájmům, konkrétně aby posílil jeho šanci na znovuzvolení.

Dechberoucí závěry

Boltonova kniha poukazuje na Trumpovu údajnou ochotu zastavit stíhání a anulovat tresty čínských firem v rámci gesta osobní laskavosti vůči čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, vyzdvihuje politolog. Vysvětluje, že Trump měl také ležérně nabídnout snížení cel na čínské zboží výměnou za americko-čínskou obchodní dohodu, která by jej v předvolební kampani ukazovala v dobrém světle, a tlačil na Siho, aby Čína nakupovala americké zemědělské produkty, což by zvýšilo Trumpovu podporu v amerických středozápadních státech.

Šéf Bílého domu podle Boltona chválil čínského prezidenta za koncentrační tábory v provincii Sin-ťiang a prosil jej, aby mu zajistil znovuzvolení, uvádí Zakaria. Za znepokojivé považuje tvrzení knihy, že Číňané chápou, s kým mají tu čest a otevřeně hrají na Trumpovy osobní politické zájmy.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Si měl tak tvrdit, že by chtěl, aby Trump zůstal v úřadu, na což šéf Bílého domu údajně odvětil, že "lidé říkají" - což je jeho oblíbený eufemismus pro vlastní názory -, že omezení dvou prezidentských období by v jeho případě nemělo platit, parafrázuje politolog z Boltonovy knihy.  

"Boltonovy závěry ohledně dohody s Čínou - a Trumpovy obecnější zahraniční politiky - jsou dechberoucí," hodnotí Zakaria. Podotýká, že prezident údajně směšuje osobní a státní zájmy nejen v obchodních otázkách, ale i v oblasti národní bezpečností a Bolton si nedokáže vybavit jediné Trumpovo rozhodnutí z doby, kdy působil v Bílém domě, které by nemotivovala kalkulace se znovuzvolením.

Těm Američanům, kteří Trumpa podporovali kvůli konkrétním opatřením, například daňovým škrtům či jmenování konzervativních soudců, Boltonova kniha jasně ukazuje, že cena je vysoká, deklaruje politolog. Soudí, že současný prezident je ochoten zaplatit jakoukoliv cenu, uzavřít jakoukoliv dohodu a ohnout jakýkoliv zákon, aby si zajistil pokračování v úřadu a vlastní úspěch.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) John Bolton Donald Trump Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy