Co odhaluje Boltonova kniha? Politolog rozebral ostře sledované dílo

NÁZOR - Nová kniha Johna Boltona, bývalého poradce Donalda Trumpa pro národní bezpečnost, odhaluje jen málo věcí o zahraniční politice současného amerického prezidenta, které nejsou známy, konstatuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor uvádí, že dílo Trumpa líčí jako zcela neznalého muže, který netuší, že Británie je jaderná mocnost a Finsko není součástí Ruska.

Osobní zájmy nade vše

Trump zastává jen málo fixních zahraničněpolitických názorů - jednu chvíli se kloní k invazi do Venezuely, jindy o tuto zemi vůbec nejeví zájem, poukazuje politolog. Vyzdvihuje, že Boltonova kniha podle zatím dostupných ukázek odhaluje, že Trumpovým problémem není jeho neznalost či politika, ale charakter.

Šéf Bílého domu ve většině oblastí zapadl do standardního republikánského proudu, konstatuje Zakaria. Připomíná, že snižuje daně bohatým, ruší regulace, jmenuje konzervativní soudce a navyšuje rozpočet ministerstva obrany, přičemž od receptů Ronalda Reagana se odchyluje pouze ve dvou výraznějších otázkách - přistěhovalectví a obchodu -, kde se mu ale podařilo změnit názory spolustraníků, kteří nyní příliš nebrojí proti clům, dotacím a merkantilismu nebo zásadnímu omezení přistěhovalectví.  

"S mnoha těmito opatřeními nesouhlasím. Ale vždy mě více znepokojoval Trumpův charakter," píše politolog. Deklaruje, že Trump je člověk, pro kterého jsou hlavní jeho osobní a politické zájmy, které upřednostňuje před aspekty jako služnost, morálnost a zákon.

Bolton přitom není prvním Trumpovým spolupracovníkem, který se postavil na odpor, vyzdvihuje Zakaria. Připomíná, že jasný názor na současného šéfa Bílého domu dali najevo například Rex Tillerson, Jim Mattis a John Kelly, ale Bolton je první, kdo zveřejnil bližší podrobnosti, které jsou velmi vypovídající.

Trump přitom tvrdí, že Bolton porušil zákon a zveřejňuje tajné informace, protože dle jeho interpretace je "každý rozhovor s americkým prezidentem přísně tajný", upozorňuje politolog. Tím podle něj šéf Bílého domu zjevně přiznává, že Boltonova tvrzení se zakládají na pravdě.

Kniha mimo jiné uvádí, že Trump slíbil odvolat žalobce, kteří vyšetřovali jistou tureckou banku, protože jej o to požádal jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdoğan, poukazuje Zakaria. Dodává, že prezident měl trvat na tom, aby ukrajinská vláda dodala kompromitující materiál na Hillary Clintonovou a Joe Bidena, čímž podmiňoval uvolnění přislíbené americké pomoci Kyjevu, přičemž Bolton tvrdí, že se spolu s ministry obrany a zahraničí snažil Trumpa nejméně desetkrát neúspěšně přimět k uvolnění těchto prostředků.

Ukrajinská kauza sice Trumpovi přinesla impeachment, za ještě znepokojivější ale označuje politolog jeho postup vůči Číně, který se stává nejdůležitější otázkou pro jakéhokoliv budoucího amerického prezidenta. "Nastaví rámec pro mír či válku, zachování amerických zájmů i bezpečnosti Spojených států a jejich spojenců v následujících dekádách," píše Zakaria. Podotýká, že Trump tento vztah téměř zcela proměnil, tak aby sloužil jeho osobním zájmům, konkrétně aby posílil jeho šanci na znovuzvolení.

Dechberoucí závěry

Boltonova kniha poukazuje na Trumpovu údajnou ochotu zastavit stíhání a anulovat tresty čínských firem v rámci gesta osobní laskavosti vůči čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, vyzdvihuje politolog. Vysvětluje, že Trump měl také ležérně nabídnout snížení cel na čínské zboží výměnou za americko-čínskou obchodní dohodu, která by jej v předvolební kampani ukazovala v dobrém světle, a tlačil na Siho, aby Čína nakupovala americké zemědělské produkty, což by zvýšilo Trumpovu podporu v amerických středozápadních státech.

Šéf Bílého domu podle Boltona chválil čínského prezidenta za koncentrační tábory v provincii Sin-ťiang a prosil jej, aby mu zajistil znovuzvolení, uvádí Zakaria. Za znepokojivé považuje tvrzení knihy, že Číňané chápou, s kým mají tu čest a otevřeně hrají na Trumpovy osobní politické zájmy.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Si měl tak tvrdit, že by chtěl, aby Trump zůstal v úřadu, na což šéf Bílého domu údajně odvětil, že "lidé říkají" - což je jeho oblíbený eufemismus pro vlastní názory -, že omezení dvou prezidentských období by v jeho případě nemělo platit, parafrázuje politolog z Boltonovy knihy.  

"Boltonovy závěry ohledně dohody s Čínou - a Trumpovy obecnější zahraniční politiky - jsou dechberoucí," hodnotí Zakaria. Podotýká, že prezident údajně směšuje osobní a státní zájmy nejen v obchodních otázkách, ale i v oblasti národní bezpečností a Bolton si nedokáže vybavit jediné Trumpovo rozhodnutí z doby, kdy působil v Bílém domě, které by nemotivovala kalkulace se znovuzvolením.

Těm Američanům, kteří Trumpa podporovali kvůli konkrétním opatřením, například daňovým škrtům či jmenování konzervativních soudců, Boltonova kniha jasně ukazuje, že cena je vysoká, deklaruje politolog. Soudí, že současný prezident je ochoten zaplatit jakoukoliv cenu, uzavřít jakoukoliv dohodu a ohnout jakýkoliv zákon, aby si zajistil pokračování v úřadu a vlastní úspěch.

Související

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) John Bolton Donald Trump Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy