Trumpův poradce Rudy Giuliani zesiluje tlak na Ukrajinu, navzdory impeachmentu

Navzdory proceduře ústavní žaloby, kterou zahájili opoziční demokraté v americkém Kongresu, právní poradce prezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani zesiluje svůj tlak na Ukrajinu, aby pokračovala ve vyšetřování údajných nesrovnalostí kolem prezidentových oponentů.

Napsal to v pátek americký list The Wall Street Journal (WSJ).

Opozice chce Trumpa pohnat k ústavní odpovědnosti za údajný nátlak na Ukrajinu, po níž chtěl prezident důkazy o svém pravděpodobném soupeři v prezidentských volbách Joeu Bidenovi. Příští týden má o impeachmentu hlasovat Sněmovna reprezentantů, která zřejmě žalobu schválí a postoupí Senátu. Ten ovšem na rozdíl od sněmovny ovládají Trumpovi republikáni. Postih hlavy státu je proto nepravděpodobný.

Podle WSJ se Giuliani vrátil z Kyjeva před týdnem. Prezident mu zavolal a tázal se, co během cesty získal. "Víc, než si dovedeš představit," zněla podle amerického listu odpověď. Své poznatky shrnul Giuliani ve dvacetistránkové zprávě, napsal WSJ bez udání zdroje svých informací. V pátek se oba muži v Bílém domě sešli, o čem byla řeč, ale Giuliani neprozradil.

Pětasedmdesátiletý Giuliani je Trumpovým osobním právníkem a tvrdí, že by se svému poslání zpronevěřil, kdyby svému klientu nepomáhal. Jeho aktivity nicméně prošetřují newyorští prokurátoři, kteří ho podezírají z nezákonného lobbingu. Dva Giulianiho spolupracovníci, emigranti z bývalého SSSR Lev Parnas a Ihor Fruman, jsou od října ve vězení pro podezření z nelegálního financování volební kampaně a lobbingu, připomněl WSJ.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Rudy Giuliani Ukrajina Impeachment USA (Spojené státy americké) Prezident USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy