USA dodají Ukrajině přísně utajované drony Phoenix Ghost

Ministerstvo obrany USA oznámí další vojenskou pomoc Ukrajině mimo jiné v podobě až 580 dronů Phoenix Ghost. Řekl to dnes mluvčí americké rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby.

Dodatečná vojenská pomoc bude podle něj dosahovat dohromady 270 milionů dolarů (zhruba 6,5 miliardy korun), z nichž 100 milionů představují zmíněné bezpilotní stroje.

Součástí pomoci budou kromě "sebevražedných" bezpilotních letounů také další čtyři salvové raketomety HIMARS, které se už Ukrajině v bojích proti ruskému agresorovi osvědčily při ostřelování vzdálených strategických cílů.

Ukrajina tak bude mít od USA dohromady 20 těchto systémů. Dohromady bude objem americké vojenské pomoci Ukrajině dosahovat hodnoty 8,2 miliardy dolarů, uvedl Kirby.

Americké ministerstvo obrany podle mluvčího dále předběžně zkoumá možnost dodání stíhaček na Ukrajinu. Tento krok by však podle Kirbyho Washington nepodnikl v nejbližší době.

Co jsou drony Phoenix Ghost?

O dronech s označením Phoenix Ghost panuje více dohadů a spekulací, než ověřených informací. Výrobcem je kalifornská společnost Aevex Aerospace, která ale odmítá tyto drony jakkoliv komentovat. Sdílnější nejsou ani představitelé amerického letectva.

Podle dostupných informací jde o drony podobné těm z rodiny Switchblade, které slouží jako sebevražedné "kamikaze" jednotky. Některá média Phoenix Ghost popisují jako hybrid mezi dronem a střelou.

Kirby v minulosti uvedl, že vývoj těchto dronů probíhal už před vpádem Ruska na Ukrajinu, sama Ukrajina se ale na jejich vývoji podílí. Rovněž prozradil, že drony disponují optikou a mohou tak přenášet obraz. Díky tomu se odhaduje, že jejich využití může být nejen destruktivní, ale i zpravodajské.

Podle serveru Politico drony startují vertikálně, mohou viset ve vzduchu až šest hodin a dokonce díky infračervenému "vidění" dokáží útočit i v noci. Jejich útoku by pak neměly odolat nejen pěchota, ale ani technika. Phoenix Ghost by měly mít schopnost ničit i pancíř.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) válka na Ukrajině Drony Bílý dům USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy