USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord Stream 2, jenž má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Použily sankčního zákona namířeného proti nepřátelům USA, uvedlo ministerstvo financí. Washington, který se sám chce prosadit na evropském trhu se svým zemním plynem, zvyšuje tlak na pozastavení celého projektu v den, kdy je naposledy celý den v úřadu americký prezident Donald Trump. Moskva reagovala uvedla, že hodlá Nord Stream 2 dostavět.

Loď Fortuna
doporučujeme

Americké ministerstvo uvedlo, že sankce se dotknou plavidla Fortuna, které pokládá potrubí do moře, a jeho majitele ruskou firmu KVT-RUS.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Interfax řekl, že Moskva má v úmyslu projekt navzdory americkým sankcím dokončit. Rusko podle jeho slov postupu USA lituje. "Tento mezinárodní projekt je stále konfrontován s drsným nezákonným tlakem ze strany USA," řekl Peskov.

Podle německého bulvárního deníku Bild se z prací na Nord Streamu 2 stáhla německá stavební a inženýrská skupina Bilfinger. List dnes uvádí, že firmu k tomu přiměly právě obavy z možných amerických sankcí namířených proti společnostem, které se na výstavbě plynovodu podílejí. Podle Bildu o tom Bilfinger před nedávnem informoval jak USA, tak i dceřinou společnost Gazpromu Nord Stream 2 AG.

Nord Stream 2 má zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard metrů krychlových ročně. Jeho hlavním investorem je ruský plynárenský gigant Gazprom, který už ve svém v prospektu, v němž nabízí prodej eurobondů, připustil pozastavení nebo ukončení projektu "za mimořádných okolností, včetně politického tlaku". Plynovod, který se stal předmětem sporu mezi Moskvou a Washingtonem, je přitom podle jeho informací z 94 procent hotov.

Spojené státy tvrdí, že projekt zvýší ruský ekonomický a politický vliv na Evropu. Moskva a Berlín uvádějí, že jde o komerční projekt. Zvolený prezident Joe Biden se v minulosti postavil proti Nord Streamu 2. Německo, které zemní plyn potřebuje, protože se vzdává jaderných a uhelných elektráren, vyjádřilo už v pondělí nad krokem Washingtonu politování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA podle Bidena nikdy neuznají anexi Krymu

26.02.2021 16:37 Americký prezident Joe Biden dnes uvedl, že USA budou stát v otázce Krymu na straně Ukrajiny a…

McConnell by podpořil Trumpa, pokud by opět kandidoval za republikány

26.02.2021 12:23 Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell by podle svých slov rozhodně podpořil další…

Argentina vyrábí miliony dávek vakcíny měsíčně, nemá ale lahvičky

26.02.2021 11:47 Latinská Amerika by mohla mít miliony dávek vakcíny proti covidu-19 měsíčně, které se vyrábějí v…

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru

26.02.2021 10:37 V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama