USA zvažují, že Ukrajině dodají starší systémy protivzdušné obrany Hawk

Spojené státy zvažují, že na Ukrajinu dodají starší systémy protivzdušné obrany Hawk. Agentuře Reuters to sdělili dva nejmenovaní američtí činitelé. Washington tím chce podpořit obranu Kyjeva proti ruskému ostřelování a náletům bezpilotních letounů, které v posledních dvou týdnech poškodily ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Systémy Hawk, které fungují na principu raket země-vzduch, by pro Ukrajinu znamenaly vylepšení oproti současným přenosným raketovým kompletům Stinger. Munici pro tyto systémy Kyjev dostává v podstatě od začátku války, a to nejen z USA, ale i z Německa a dalších evropských zemí. Dodávku čtyř systémů Hawk oznámilo minulý týden Španělsko.

Agentuře Reuters se nepodařilo zjistit, kolik systémů Hawk a munice mají Spojené státy k dispozici. Bílý dům odmítl věc komentovat. Americký prezident Joe Biden slíbil Ukrajině dodat vyspělé systémy protivzdušné obrany v reakci na masivní útoky na ukrajinská města i energetickou infrastrukturu z 10. října. Moskva od té doby ostřeluje tyto cíle pravidelně, rozsáhlé útoky pokračovaly i tento víkend.

Spojené státy na Ukrajinu pravděpodobně nejprve vyšlou střely pro systémy Hawk, protože není jasné, v jakém stavu jsou odpalovací zařízení, řekl jeden z anonymních činitelů Reuters. Systémy jsou totiž už několik desítek let ve skladech.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Americká armáda (U.S. ARMY) MIM-23 Hawk

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

Rekordní prodeje dálničních známek. Ve čtvrtek se jich prodalo přes 200 tisíc

Prodej dálničních známek dosáhl za jeden den historického rekordu. Před úpravou cen bylo ve čtvrtek 29. února 2024 uhrazeno celkem 219 tisíc e-známek v hodnotě 316 milionů korun. Nejvíce úhrad dálničního poplatku proběhlo v dopoledních hodinách, informovalo ministerstvo dopravy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy