V Atlantě po zastřelení černocha vypukly nepokoje, demonstranti zapálili restauraci

Demonstranti v Atlantě v americkém státě Georgia zablokovali dálnici a zapálili restauraci řetězce rychlého občerstvení Wendy's poté, co u ní policie zastřelila 27letého černocha, který se pokusil při zatýkání uprchnout. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž incident, který byl zachycen kamerami, pravděpodobně povede k zesílení protestů proti policejní brutalitě napříč Spojenými státy.

Policie USA

Nepokoje v Atlantě propukly po setmění poté, co místní starostka Keisha Lanceová Bottomsová oznámila, že přijala rezignaci náčelnice policie Eriky Shieldsové. Ta v reakci na páteční zastřelení Brookse sama složila funkci. "Nevěřím, že se jednalo o oprávněné použití smrtící síly," řekla na tiskové konferenci starostka Bottomsová.

Na Brookse někdo zavolal policii poté, co tento otec čtyř dětí zřejmě podnapilý u restaurace Wendy's usnul za volantem v pruhu určeném pro nákup z automobilu. Následná konfrontace trvala asi 40 minut, napsala agentura AP poté, co policie zveřejnila záběry z policejních kamer na palubních deskách a na úborech strážníků.

Podle deníku The Atlanta Journal-Constitution videa ukazují, že policisté s Brooksem nejdřív asi půl hodiny hovořili. Rozespalý podezřelý prý nebyl agresivní, ovšem působil značně zmateně. Dechová zkouška u něj zjistila koncentraci alkoholu v krvi nad zákonným limitem. "Myslím, že jste toho vypil moc na to, abyste řídil," říká jeden z policistů předtím, než propuká šarvátka.

Brooks se chvíli na parkovišti pral s policisty na zemi a když se jej pokoušeli spoutat, vysmekl se jim a dal se na útěk. Z videí je patrné, že při tom pravděpodobně držel v ruce taser odcizený jednomu ze strážníků, a že tímto elektrickým paralyzérem následně na policistu mířil. Ten v tom okamžiku zareagoval střelbou z pistole, načež se Brooks skácel k zemi.

zdroj: YouTube

Právníci zastřeleného muže uvedli, že policie neměla právo použít smrtící zbraň, i kdyby je Brooks skutečně taserem ohrožoval. "Nemůžete někoho zastřelit, pokud na vás nemíří střelnou zbraní," uvedl právník Chris Stewart.

Atlantský prokurátor Paul Howard řekl, že bylo zahájeno "intenzivní, nezávislé vyšetřování incidentu", zatímco se čeká se na závěry Úřadu pro vyšetřování státu Georgia (GBI). Sedmadvacetiletý Strážník Garrett Rolfe, který stejně starého Brookse zastřelil, byl nicméně v sobotu propuštěn, zatímco jeho kolega Devin Brosnan byl postaven mimo službu. Starostka Bottomsová uvedla, že Shieldsovou, která policii vedla od prosince 2016, dočasně nahradí její někdejší zástupce, Afroameričan Rodney Bryant.

Zabití Brookse přišlo necelé tři týdny po smrti jiného černocha George Floyda, která spustila masivní vlnu protestů za rasovou spravedlnost a reformu policejních sborů. Floyd ve městě Minneapolis zemřel poté, co mu bělošský policista při zatýkání skoro devět minut klečel na krku. Zatýkaný přitom nebyl agresivní ani ozbrojený, policii na něj zavolali prodavači ze samoobsluhy, kteří byli přesvědčeni, že platil falešnou bankovkou.

V místě Brooksovy smrti se v sobotu večer sešlo několik desítek demonstrantů, kteří požadovali, aby byla proti policistům Rolfemu a Brosnanovi vznesena obvinění. Restaurace s rychlým občerstvením se následně ocitla v plamenech, které byly podle AP před půlnocí uhašeny, nad ránem ale na místě hořelo znovu. Policie se v noci také střetla s demonstranty u nedaleké dálnice a ještě před půlnocí vzala do vazby 36 lidí.

AP uvádí, že protesty o víkendu ve Spojených státech kromě zastřelení Brookse rozdmýchával také incident z Palmdale na jihu Kalifornie, kde ve středu našli na stromě nedaleko radnice oběšeného 24letého černocha Roberta Fullera. Podle úřadů šlo nejspíše o sebevraždu, vyšetřování ale zatím nebylo ukončeno.

Téměř 55 tisíc nově nakažených. Česko zlomilo další rekord

27.01.2022 07:59 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii…

Mrazivého počasí se nezbavíme ani v únoru, ukazuje předpověď

26.01.2022 06:30 Zatímco tento týden bude srážkově nadprůměrný, v dalších třech týdnech budou srážky spíše ubývat.…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut uzavřela dálnici D52

27.01.2022 09:49 Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut dnes krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za…

Předpověď počasí: Víkend bude teplotně nadprůměrný, do Česka dorazí srážky

27.01.2022 06:30 Poslední lednový víkend se přiblížil natolik, že meteorologové z Českého hydrometeorologického…

Moderna zahájila klinické testy vakcíny zaměřené na omikron

27.01.2022 08:28 Společnost Moderna ve středu oznámila, že zahájila klinické testy nové verze své vakcíny proti…

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě překonal 360 milionů

27.01.2022 08:10 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU)…

Biden dle médií dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu, Breyer…

26.01.2022 21:41 Aktualizováno Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci…

USA odpověděly Rusku na požadavky, oznámil Blinken

26.01.2022 21:12 Aktualizováno Dveře Severoatlantické aliance zůstávají i přes ruské výhrady otevřené a nic se na tom nezmění.…

Omikron zabíjí víc lidí než delta, ukazují data o počtech zemřelých z USA

26.01.2022 14:43 Aktualizováno Ve Spojených státech zemřelo v posledním týdnu po nákaze koronavirem v průměru 2258 lidí za den,…

Žraloci loni zaútočili na lidi v 73 případech, 11 osob připravili o život

26.01.2022 09:07 Žraloci v loňském roce zaútočili na lidi po celém světě 73krát, což je o 21 zaznamenaných případů…

Pfizer a BioNTech zahájily klinické testy vakcíny zaměřené na variantu…

25.01.2022 15:48 Společnosti Pfizer a BioNTech dnes oznámily, že zahájily klinické testy nové verze jejich vakcíny…

Americké státy žalují Google, zasahuje prý do soukromí uživatelů

25.01.2022 13:09 Tři americké státy a federální okrsek kolem metropole Washingtonu podaly v pondělí žalobu na…

Stíhačka F-35 amerického námořnictva havarovala při pokusu o přistání na…

25.01.2022 09:42 Pokročilá stíhačka F-35 amerického námořnictva v pondělí havarovala při pokusu o přistání na…

USA kvůli napětí s Ruskem uvedly do pohotovosti 8500 vojáků

24.01.2022 21:54 Americká vláda kvůli obavám z ruské invaze na Ukrajinu uvedla do zvýšené pohotovosti 8500…

Související:

Právě se děje

reklama