V Bolívii má covid-19 třetina vlády a prezidentka

K zemím, které jsou v Latinské Americe nejhůře postižené koronavirem, patří v přepočtu na obyvatele Bolívie, jež v posledním týdnu zaznamenala rekordy v denním nárůstu případů covidu-19. Tuto nemoc má v Bolívii i třetina ministrů, prezidentka Jeanine Áňezová, šéfka Senátu a šest náměstků ministerstev.

Nejhorší je situace v Santa Cruz, největším městě země, a Cochabambě, kde proto vláda oznámila, že "vyvlastní" několik nemocnic a hřbitovů. Později se za výraz "vyvlastnit" omluvila s tím, že půjde o nákup za "férovou cenu", informovala dnes agentura Europa Press.

V jedenáctimilionové Bolívii se od vypuknutí pandemie dosud potvrdilo 49.250 případů nákazy, z toho 15.294 osob se už uzdravilo a 1866 v souvislosti s covidem-19 zemřelo. V pondělí oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví 1063 nových případů a 59 úmrtí. Rekordní denní nárůst případů zaznamenali v Bolívii v sobotu, kdy přibylo 1635 případů nákazy.

Koronavirus SARS-CoV-2, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně, se potvrdil v Bolívii i u šesti ministrů, včetně šéfky rezortu zdravotnictví Maríi Rocaové. Svůj pozitivní test oznámila v pondělí ministryně zahraničí Karen Longaricová a už v sobotu také předsedkyně Senátu Eva Copaová. Nákaza se potvrdila i u šesti náměstků vlády a 12 zákonodárců. Poslanec Julio Jiménez Llanque v souvislosti s covidem-19 minulý týden zemřel.

V pondělí vyvolalo rozruch oznámení vlády, že "vyvlastní" dvě nemocnice v Cochabambě a Santa Cruz a brzy, možná už za týden, totéž udělá s několika soukromými hřbitovy. "Jsme na pokraji kolapsu," zdůvodnila kroky vláda. Později se omluvila, že "použití výrazu vyvlastnit byla chyba" a že soukromé nemocnice a hřbitovy stát buď koupí za "férovou cenu", nebo si je pronajme.

V posledních dnech se v bolivijském tisku objevily zprávy o úmrtí nakažených koronavirem na ulicích či o pozůstalých, kteří museli mít nebožtíka několik dní doma kvůli nedostatku místa na hřbitovech či kolapsu pohřebních služeb.

V Latinské Americe se od počátku pandemie potvrdilo už 3,4 milionu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, z toho skoro 150.000 lidí zemřelo. Nejvíce nakažených (téměř 1,9 milionu) eviduje největší země regionu Brazílie, na niž připadá i asi polovina úmrtí v Latinské Americe. Reálné počty jsou ale vyšší, řada zemí této oblasti totiž málo testuje.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 
Jeanine Áňezová

Ex-prezidentka Ánězová si ve vězení pořezala zápěstí

Bývalá bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová si dnes ve vězení pořezala zápěstí. Její advokátka Norka Cuellarová to sdělila místním médiím a čin označila za volání o pomoc, uvedla agentura Reuters. Policie předtím hovořila o pokusu o sebevraždu.

Více souvisejících

Bolívie Jeanine Áňezová (Bolívie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

včera

Rusko údajně čelilo "masivnímu útoku" ukrajinských dronů

Ruské protivzdušné systémy zneškodnily 21 ukrajinských dronů, které se pokusily zaútočit na Brianskou oblast, oznámil v noci na neděli místní guvernér Alexandr Bogomaz podle BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy