V Bolívii se konají volby. Favoritem na post prezidenta je exministr Moralesovy vlády

V Bolívii se dnes konají prezidentské a parlamentní volby, jež by mohly vrátit k moci socialisty bývalého prezidenta Eva Moralese. Morales, který pod tlakem loňských demonstrací rezignoval a uprchl do zahraničí, ovšem sám nekandiduje. Existují obavy, že hlasování vyvolá novou vlnu násilností.

Volby se původně měly konat v květnu, byly ale několikrát odloženy kvůli pandemii nemoci covid-19. Favoritem je ministr hospodářství bývalé Moralesovy vlády Luis Arce, který kandiduje za Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS). Arce ale zřejmě nedostane dostatek hlasů, aby zvítězil hned v prvním kole.

Luis Arce leaves the polling center where he cast his vote. Is he the next President of the Plurinational State of Bolivia? He is certainly the most popular. @teleSURenglish pic.twitter.com/x6AYZDDlT4

— Camila (@camilateleSUR) October 18, 2020

Jeho největším soupeřem je centrista Carlos Mesa, který působil v prezidentské funkci v letech 2003-2005 a kterého vyslala do volebního klání aliance Občanské společenství (CC). Třetí skončí nejspíš advokát Luis Fernando Camacho, výrazná postava loňských protestů proti Moralesovi.

Hlasování bylo uspořádáno proto, že opozice a po ní i Organizace amerických států (OAS) označila za zmanipulované výsledky loňských podzimních voleb. V nich podle ústřední volební komise znovu vyhrál tehdejší prezident Morales, což vyvolalo protesty, které si vyžádaly přes 30 obětí. Morales, který byl u moci 14 let, nakonec odstoupil a žije nyní v exilu v Argentině.

Pro vítězství v prvním kole nynějších voleb by musel některý z kandidátů získat přes polovinu hlasů, nebo alespoň 40 procent s nejméně desetiprocentním náskokem před druhým v pořadí. Případné druhé kolo je plánováno na 29. listopadu.

Vítězství socialistů by mohlo otevřít cestu pro návrat exprezidenta Moralese z exilu do vlasti, kde čelí obvinění ze vzpoury a terorismu. Bývalý první indiánský prezident Bolívie prohlašuje, že byl k rezignaci donucen pučem zorganizovaným pravicí.

Bolivijská volební komise na poslední chvíli oznámila, že po uzavření volebních místností v 17:00 místního času (23:00 SELČ) nezveřejní předběžné výsledky, což dále zvýšilo obavy z nových povolebních násilností. Morales vyjádření volební komise označil za "silně znepokojující". Arce tento týden místním médiím řekl, že jediný způsob, jak jeho rival může vyhrát, je zmanipulování výsledků. Sčítání hlasů podle komise může trvat až pět dní.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 
Jeanine Áňezová

Ex-prezidentka Ánězová si ve vězení pořezala zápěstí

Bývalá bolivijská prezidentka Jeanine Áňezová si dnes ve vězení pořezala zápěstí. Její advokátka Norka Cuellarová to sdělila místním médiím a čin označila za volání o pomoc, uvedla agentura Reuters. Policie předtím hovořila o pokusu o sebevraždu.

Více souvisejících

Bolívie Evo Morales Luis Arce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy