V Mexiku byl v neděli zavražděn už čtvrtý novinář od začátku roku. Pablo Morrugares řídil zpravodajský web PM Noticias. Zavražděn byl spolu s policejním tělesným strážcem ve městě Iguala v jihozápadním mexickém státě Guerrero, informovala dnes agentura Reuters.
Ozbrojenci zahájili palbu po půlnoci místního času (po 7:00 SELČ) v restauraci, kde Morrugares večeřel spolu s policistou, který ho měl chránit. Zpravodajský server, který zavražděný novinář vedl, pokrýval zejména kriminalitu a práci policie.
Morrugares krátce před svou smrtí informoval o zločinu u místního supermarketu, při němž si podle místních médií vymezovaly sféry vlivu tamější gangy.
El periodista Pablo Morrugares, fue asesinado este domingo en Iguala, Guerrero. #Guerrero #PabloMorrugares #periodista https://t.co/Exm0cNmidX pic.twitter.com/P1kwrzO03P
— Ríodoce (@Riodoce_mx) August 2, 2020
Novinářovi byla přidělena policejních ochrana poté, co spolu se svou ženou přežili jiný vražedný útok v roce 2016, informuje Reuters.
Mexiko patří mezi nejnebezpečnější země pro novinářskou práci. Od roku 2000 tam bylo zabito více než 100 žurnalistů při násilných činech souvisejících s obchodem s drogami a politickou korupcí. Většina těchto zločinů zůstává nepotrestána.
Letos v květnu byl v severomexickém městě Obregon společně s městským policistou zavražděn žurnalista Jorge Armenta. V dubnu byl v Acapulku nalezen jiný mrtvý pohřešovaný novinář a na konci března byla ubita žurnalistka ve státě Veracruz na východě Mexika.
Organizace Reportéři bez hranic řadí Mexiko na žebříčku 180 zemí v otázce svobody tisku na 143. místo.
Související
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst
Aktuálně se děje
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
včera
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
včera
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
včera
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
včera
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
včera
Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají
včera
Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí
Vzpomínky na pád banky Lehman Brothers v září 2008 jsou pro mnohé stále živé. Bobby Seagull tehdy pracoval jako obchodník v londýnském Canary Wharf a do kanceláře dorazil před šestou ráno naposledy. Ačkoliv zprávy z Ameriky věštily bankrot, zaměstnanci v Británii netušili, co to pro ně znamená. V kancelářích zavládl chaos a někteří lidé si začali brát obrazy ze stěn jako náhradu za dlužné akcie.
Zdroj: Libor Novák