Americká policie zatkla v Los Angeles mexického exministra obrany Salvadora Cienfuegose, informovala v noci na dnešek agentura AP. Podle ní je dvaasedmdesátiletý penzionovaný generál obviněn z obchodu s drogami a praní špinavých peněz. Těchto skutků se podle vyšetřovatelů dopustil jako ministr předchozí vlády.
Cienfuegos vedl jako šéf resortu obrany v letech 2012 až 2018 boj s drogovými kartely v Mexiku, byl tudíž jedním z klíčových lidí v této snaze Mexika a jeho spojenců.
Desde hace más de 5 años en el PaseDeLista1al43 hemos exigido que el Gral. Salvador Cienfuegos responda ante la justicia por los crímenes de acción y omisión perpetradas por las fuerzas bajo su mando en Ayotzinapa. Hoy, por petición de la DEA, se le detuvo en Los Ángeles., pic.twitter.com/7tuAMhYei4
— epigmenio ibarra (@epigmenioibarra) October 16, 2020
Podle obžaloby využil svou moc a chránil jeden z kartelů, přičemž směroval operace bezpečnostních složek proti konkurenčním skupinám, nebo varoval členy kartelu před americkými bezpečnostními operacemi, přiblížila agentura Reuters. AP podotkla, že podle obžaloby pomohl pašovat do USA tisíce kilogramů kokainu, heroinu, metamfetaminu (pervitinu) a marihuany.
Cienfuegos není jediný představitel mexické vlády, který se v tomto konfliktu zřejmě dopustil trestných činů. Loni byl například v Texasu zadržen mexický exministr veřejné bezpečnosti Genaro Garcia Luna, rovněž člen vlády předchozího prezidenta Felipeho Calderóna. Luna v USA čelí obvinění z přijetí milionů dolarů od drogového kartelu Sinaloa, který léta vedl Joaquín Guzmán, zvaný El Chapo (Prcek), odsouzený loni v New Yorku na doživotí za pašování drog do USA a plánování vražd.
Mexiko už léta sužuje vlna násilí spojená zejména s činností tamních drogových kartelů. Calderón jim po nástupu do úřadu prezidenta v prosinci 2006 vyhlásil válku, při níž se ale i mexická armáda dopustila podle nevládních organizací trestných činů.
Největší skandálem za Cienfuegosova vedení ministerstva obrany byl zákrok mexické armády proti údajným členům drogového gangu v červnu 2014 ve skladišti poblíž města Tlatlaya, při němž zemřelo 22 lidí. Někteří zemřeli při přestřelce, podle Národní komise pro lidská práva (CNDH) ale 12 z nich zastřelili vojáci poté, co se vzdali.
Související
Mexiko nebude stíhat exministra obrany vydaného z USA, prý není dost důkazů
Překvapivý krok. USA stáhnou obvinění mexického exministra z obchodu s drogami
Salvador Cienfuegos (mexický exministr) , USA (Spojené státy americké) , Mexiko , Drogy , Los Angeles
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
před 2 hodinami
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
před 3 hodinami
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
před 5 hodinami
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
před 7 hodinami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 9 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 10 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 11 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 12 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 14 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
Americký prezident Donald Trump zavedl padesátiprocentní cla na širokou škálu zboží dováženého z Kanady. Tímto krokem reaguje na podle něj nerovné zacházení, kterému ze strany sousední země čelí americké automobily, mléčné výrobky a alkohol.
Zdroj: Libor Novák