Mexiko nebude trestně stíhat bývalého ministra obrany Salvadora Cienfuegose, který loni čelil v USA obvinění z obchodu s drogami a z praní špinavých peněz. Mexická prokuratura ve čtvrtek oznámila, že není dostatečně prokázáno, že by měl Cienfuegos vazby na drogový kartel. Informovala o tom dnes agentura AP.
Cienfuegos byl mexickým ministrem obrany od prosince 2012 do listopadu 2018. Loni v říjnu byl zatčen v USA kvůli spolupráci s mexickým drogovým kartelem, který dodával drogy do Spojených států. V listopadu ale americká prokuratura překvapivě obvinění stáhla po dohodě s mexickou prokuraturou, která slíbila, že sama zahájí exministrovo vyšetřování. Dvasedmdesátiletý Cienfuegos se pak vrátil domů.
Ve čtvrtek mexická prokuratura uvedla, že exministra stíhat nebude. Po analýze důkazů, jež dostala od amerických úřadů a od Cienfuegose prý totiž došla k závěru, že generál neměl napojení na žádnou zločineckou skupinu.
Cienfuegos jako šéf rezortu obrany vedl i boj s drogovými kartely v Mexiku. Podle americké prokuratury ale za peníze chránil jeden z kartelů, který tak mohl beztrestně operovat v Mexiku a dodávat drogy do Spojených států. Cienfuegos, přezdívaný vyšetřovateli Kmotr, mimo jiné směroval operace bezpečnostních složek proti konkurenčním kartelům a členy chráněného gangu varoval před chystanými operacemi. Podle mexických médií spolupracoval s frakcí kartelu bratrů Beltránových Leyvaových.
Podle některých médií měla z trestního stíhání Cienfuegose v USA obavy řada mexických armádních i politických činitelů. Boj s drogovými kartely vedou mexické vlády řadu let a místní policie i armáda si vysloužily mnohá obvinění z korupce i kritiku za "nestandardní" zásahy.
Loni v listopadu mexická prokuratura zažádala o vydání dalšího mexického exministra, který je v americkém vězení. Genaro García Luna vedl od prosince 2006 do listopadu 2012 ministerstvo vnitřní bezpečnosti a v USA byl zatčen koncem roku 2019 kvůli obvinění ze spolupráce s drogovým kartelem Sinaloa.
Související
Překvapivý krok. USA stáhnou obvinění mexického exministra z obchodu s drogami
V USA byl zatčen exministr obrany Mexika, podle policie obchodoval s drogami
Salvador Cienfuegos (mexický exministr) , Mexiko , USA (Spojené státy americké) , Drogy , praní špinavých peněz
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 1 hodinou
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 1 hodinou
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 2 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 3 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 4 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 4 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 5 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 6 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 8 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 9 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 9 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 10 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 11 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 12 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 13 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.
Zdroj: Libor Novák