V USA obvinili tři vědce, dle úřadů lhali o vazbách na Čínu

Prokuratura ve Spojených státech kvůli lhaní o vazbách na čínskou vládu vznesla obvinění proti profesorovi z Harvardské univerzity a také proti dvěma čínským občanům, kteří zastávali vědecké posty na Bostonské univerzitě a na klinice v Bostonu. V úterý to oznámilo americké ministerstvo spravedlnosti.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Agentura Reuters poznamenala, že tato trojice případů je součástí snah, které americké úřady označují za tažení proti čínským pokusům zmocnit se amerických technologických a vědeckých výzkumů.

Nově oznámené tři případy spolu nesouvisí. První se týká profesora Charlese Liebera z vedení katedry chemie a chemické biologie, který podle vyšetřovatelů lhal o své účasti v čínském programu hledání vědeckých talentů.

Dvojici čínských občanů pak americká prokuratura označila za agenty čínské vlády. Jeden z Číňanů podle vyšetřovatelů lhal o svém členství v čínské armádě, dalšího pak americké úřady zadržely při pokusu propašovat ze země vědecké vzorky.

Spojené státy v posledních letech pečlivě sledují rostoucí mocenské ambice Číny, neboť se obávají ohrožení amerických zájmů včetně těch bezpečnostních.

USA zpřísnily kvůli obavám ze špionáže dohled nad čínskými aktivitami a vyzvaly americké univerzity, aby si více všímaly chování čínských studentů a vědeckých pracovníků. USA se rovněž brání tomu, aby čínské společnosti Huawei a ZTE budovaly v zemi mobilní datovou infrastrukturu, a to právě s poukazem na jejich možné napojení na čínský režim.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se nenakazit koronavirem? Profesorka, která bojovala s ebolou, má jasno

28.02.2020 22:19 Aktualizováno NÁZOR – „Jako lékařka zabývající se infekčními chorobami a lékařská mikrobioložka, která úspěšné…

Pompeo míří do Dauhá k podpisu smlouvy USA s Tálibánem

28.02.2020 22:18 Americký prezident Donald Trump dnes vyslal ministra zahraničí Mikea Pompea do katarské metropole…

Hillary Clintonová spustí od jara svůj vlastní podcast

28.02.2020 17:19 Demokratická soupeřka Donalda Trumpa z amerických prezidentských voleb před čtyřmi lety Hillary…

CNN: Twitter schválil profil smyšleného kandidáta do voleb v USA

28.02.2020 17:10 Modré políčko s "fajfkou" vedle jména je u profilu na twitteru bráno jako důkaz důvěryhodnosti,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama