Vědci objevili v jantaru dosud neznámý druh dinosaura

Vědci objevili nejmenší dosud známý druh dinosaura.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Nový druh dinosaura objeven v jantaru
doporučujeme

Lebka 99 milionů let starého druhu, jehož zástupci byli menší než kolibříci, se zachovala v jantaru. O nálezu zvířete, které v období křídy žilo na území dnešní severní Barmy, informovala agentura Reuters.

Lebka, která měří pouze něco málo přes 14 milimetrů, patří druhu oculudentavis khaungraae. Zbytek jeho těla se nedochoval, nicméně vědci odhadují, že vážil okolo 28 gramů a včetně případného ocasu dosahoval délky pěti centimetrů.

"Byla jsem v úplném šoku," líčí paleontoložka Jingmai O'Connorová okamžik, kdy lebku v jantaru objevila. "Je to pravděpodobně ta nejkrásněji zachovalá druhohorní lebka, kterou jsem kdy viděla. Je to tak zvláštní," dodává O'Connorová, která pracuje v paleontologickém institutu v Pekingu. Exemplář je podle ní pravděpodobně menší, než kalypta nejmenší, tedy druh kolibříka, který je považován za nejmenšího žijícího ptáka.

Prehistorický opeřenec se kolibříkům kromě velikosti příliš nepodobal. Jeho zobák zdobilo okolo stovky drobných pichlavých zoubků, které naznačují, že se živil hmyzem. Jeho oči se soudě podle nalezené lebky podobaly očím sov. Kolibříci mají dlouhý zobák bez zubů a živí se nektarem rostlin.

V jantaru - zkamenělé pryskyřici - se v minulosti našli už nejrůznější živočišné druhy, včetně hmyzu, ještěrek či žab. "Pokud se (uhynulé) zvíře před zachycením v pryskyřici příliš nerozloží, je jeho zachování fenomenální. Veškeré měkké tkáně jsou trojrozměrně zachovány, jako okno do prehistorického světa," dodává O´Connorová, jejíž tým o nálezu píše v odborném časopise Nature.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Denně onemocní sto tisíc lidí. Celkem 600 000 nakažených a 28 000 mrtvých

28.03.2020 13:27 Počet případů nákazy koronavirem překročil celosvětově hranici 600.000, na 28.000 z nich zemřelo.…

Proč mají USA nejvíc obyvatel nakažených koronavirem? Politolog nabízí…

28.03.2020 12:57 Aktualizováno NÁZOR - V dobách, kdy Spojené státy zasáhne krize, je obecným instinktem země semknout se kolem…

USA uvedou na trh test, který odhalí koronavirus za pár minut

28.03.2020 10:15 Zdravotnická firma Abbott Laboratories oznámila, že získala ve Spojených státech povolení uvést na…

USA vyrobí podle Trumpa 100 000 plicních ventilátorů

28.03.2020 09:15 Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama