Viceprezident USA Pence vítá snahu zvrátit výsledek voleb

Americký viceprezident Mike Pence uvítal snahu skupiny republikánských senátorů zvrátit výsledek loňských prezidentských voleb. Pence bude ve středu předsedat schůzi Kongresu, na níž se má potvrdit volební výsledek ve prospěch demokrata Joea Bidena. Končící prezident Donald Trump a část republikánů stále hovoří o volebních podvodech, které se jim ale nepodařilo u soudů dokázat.

Donald Trump a Mike Pence
doporučujeme

Jedenáct republikánských senátorů vedených Tedem Cruzem z Texasu chce ve středu odmítnout potvrdit Bidenovo vítězství a hodlají požádat o desetidenní audit výsledků v některých státech.

Personální šéf Penceova štábu Marc Short v sobotu řekl, že viceprezident sdílí "obavy milionů Američanů týkající se volebních podvodů a nepoctivých praktik". "Pan Pence vítá snahu členů Sněmovny i Senátu využít pravomocí, jež jim dává zákon, vznést námitky a poskytnout důkazy Kongresu a americkému národu," sdělil k Penceovu stanovisku Short.

Americké soudy od listopadových voleb zamítly 60 pokusů Trumpa a jeho štábu zpochybnit Bidenovo vítězství, důkazy o volebních podvodech nenašlo ani ministerstvo spravedlnosti. Sbor volitelů výsledek potvrdil v prosinci a v souladu s tím, jak se vyslovili v listopadových volbách voliči, dal 306 hlasů Bidenovi a 232 Trumpovi. Kongres, který poprvé v novém složení zasedne dnes, má ve středu na základě tohoto rozhodnutí volitelů za Penceova předsednictví vyhlásit vítěze. Biden má přísahu složit 20. ledna.

Skupina 11 senátorů, která se chystá požádat o audit, se opírá o precedens z roku 1877. Tehdy byl ustaven vyšetřovací výbor zástupců obou politických stran, protože ve třech státech si připsaly vítězství obě. Cruzova skupina chce, aby Kongres nyní jmenoval komisi, která za "deset dní provede audit voleb ve sporných státech". Potom mají dané státy prověřit výsledek tohoto zjištění, svolat mimořádné jednání legislativy a v případě potřeby potvrdit změnu volebního výsledku.

Americká média se shodují v tom, že tento pokus nemá naději uspět, a přiznávají to i samotní senátoři. "Nejsme naivní. Očekáváme, že jinak než my se vysloví zřejmě všichni demokraté a asi více než několik republikánů," uvedla skupina. Volební výsledek nehodlá uznat i část republikánů ve Sněmovně reprezentantů.

Demokraté mají ve Sněmovně většinu a o poměru sil v Senátu rozhodnou úterní vyřazovací volby ve státě Georgia, kde jde o rozhodující dvě křesla. Jak uvádí ve svém komentáři server BBC, pokus senátorské skupiny je považován za marný, ale jeho pravým smyslem není dosáhnout spíše už jenom zázrakem změny volebního výsledku, nýbrž projevit servilitu Trumpovi a jeho stoupencům. Podle těchto politiků je to cesta k budoucím úspěchům Republikánské strany například v příštích prezidentských volbách, k nimž se upíná například Cruz nebo senátor Josh Hawley z Missouri.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden se ujal vlády, podle tisku si svět vydechl

21.01.2021 18:09 Nový americký prezident Joe Biden má po středeční slavnostní inauguraci za sebou první den v úřadu,…

První vystoupení nové mluvčí Bidena: S novináři se nehádala, vyjádřila jim…

21.01.2021 15:28 Na všechny otázky neodpověděla, reportéry ale nepoučovala a nehádala se s nimi, naopak jim…

USA se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu a uhradí finanční…

21.01.2021 13:31 Spojené státy se připojí ke globálnímu vakcinačnímu programu. Světové zdravotnické organizaci (WHO)…

Trump za 4 roky pronesl 30 tisíc nepravdivých či zavádějících výroků

21.01.2021 12:52 Více než 30.000 nepravdivých či zavádějících výroků uvedl za své čtyřleté úřadování bývalý americký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama