Viceprezident Mike Pence odmítl vyhovět žádosti výborů americké Sněmovny reprezentantů a vydat dokumenty, o které požádaly v rámci vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa kvůli ukrajinské aféře. S odvoláním na Penceova poradce Matthewa E. Morgana o tom dnes informovala agentura AP. Požadované dokumenty se zdráhá zaslat také Pentagon. Už na počátku října odmítl spolupracovat s výbory také Bílý dům.
V dopise zaslaném demokratickým kongresmanům Morgan označil vyšetřování za "samozvané". Podle agentury AP tak opakuje námitku Bílého domu, že zahájení procesu vedoucího k podání ústavní žaloby je nelegitimní, neboť o něm nehlasovala celá Sněmovna reprezentantů. Vyšetřování podle Morgana vyvolává pochyby o tom, zda jsou lidé, kteří za ním stojí, oddáni "základní spravedlnosti".
Interní vyšetřování zahájily tři výbory Sněmovny poté, co 24. září demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila, že Sněmovna zahájí proces přípravy ústavní žaloby na šéfa Bílého domu.
Nyní Pelosiová uvedla, že Sněmovna reprezentantů zatím nemá v plánu o takzvaném impeachmentu formálně hlasovat. "Neexistuje požadavek, že bychom museli hlasovat, a tak v tomto okamžiku hlasovat nebudeme," řekla.
Penceův poradce Morgan dnes rovněž uvedl, že je úřad amerického viceprezidenta připraven s výbory Sněmovny reprezentantů spolupracovat, pokud budou jejich žádosti "přiměřené" a budou se týkat informací, které jsou "výhradně v péči úřadu viceprezidenta".
Také ministerstvo obrany výborům Sněmovny reprezentantů v úterý v dopise napsalo, že jim nemůže "v současnosti" poskytnout požadované dokumenty. Pentagon rovněž uvedl, že hodlá se Sněmovnou reprezentantů spolupracovat, až bude k dispozici "příslušná rezoluce".
V úterý oznámil také Trumpův osobní právník Rudy Giuliani, že nevyhoví obsílce demokratů ve Sněmovně reprezentantů. Vyšetřování prezidenta označil za "nelegitimní". Sám Trump už dříve označil vyšetřování za politicky motivované a podezření za vykonstruovaná.
"Důkazů o pohrdání Kongresem přibývá," reagoval na oznámení Pence, Giulianiho a Pentagonu předseda výboru pro kontrolu zpravodajských služeb, demokrat Adam Schiff.
O podání ústavní žaloby na Trumpa se začalo hovořit v souvislosti s kauzou, která vypukla kvůli stížnosti whistleblowera. Ten upozornil na červencový telefonát Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Pracovník amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti uvedl, že Trump vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě.
Krátce před telefonátem Trump zablokoval peníze na vojenskou pomoc Ukrajině, čímž chtěl podle některých na Zelenského vyvíjet nátlak.
Podle průzkumu agentury Ipsos, který dnes zveřejnila agentura Reuters, si podání ústavní žaloby na prezidenta Trumpa přeje 43 procent dospělých Američanů, opačného názoru jich je 42 procent. Zbytek si není jistý.
Související
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
Donald Trump , Mike Pence , Prezident USA , Impeachment , USA (Spojené státy americké) , Bílý dům USA , Adam Schiff (politik USA)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 20 minutami
Volby v Maďarsku: Po sečtení 22 procent hlasů vede Tisza, Orbánovi lidé začínají přiznávat porážku
Aktualizováno před 1 hodinou
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
před 3 hodinami
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
před 4 hodinami
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
před 5 hodinami
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
před 8 hodinami
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
před 9 hodinami
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
před 10 hodinami
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
před 11 hodinami
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
před 12 hodinami
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
před 14 hodinami
Počasí: Příští týden se citelně oteplí
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
V pákistánském Islámábádu se právě píší dějiny moderní diplomacie. Zdroje z britské BBC potvrdily, že v přísně střežené diplomatické „červené zóně“ byla zahájena očekávaná jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Ačkoliv jsou rozhovory zatím nepřímé a probíhají prostřednictvím pákistánských prostředníků, samotný fakt, že obě strany zasedly k jednacímu stolu, vzbuzuje ve světě opatrný optimismus.
Zdroj: Libor Novák