Port Vila - Souostroví Vanuatu, které v pátek zpustošil supertajfun Palm (dosáhl kategorie pět), se jen velmi pomalu vzpamatovává z naprosté zkázy. V hlavním městě nezůstal kámen na kameni, z tisíců lidí jsou bezdomovci. Cyklon těžce zasáhl také ostrovní Tuvalu (dříve Lagunové ostrovy), ležící severovýchodně od Vanuatu. Podle tamního premiéra je zasažena polovina obyvatelstva, voda odnesla domy a zničila úrodu na polích.
"Vláda vyhlásila stav nouze na celém území," sdělil mluvčí úřadu pověřeného řešením katastrof Paulo Malatu. "V metropoli Port Vile je potvrzeno osm obětí a 20 zraněných," dodal. Nepotvrzené zprávy hovoří o dalších 44 mrtvých na severovýchodních ostrovech souostroví.
Humanitární organizace Oxfam uvedla, že v hlavním městě souostroví cyklon poškodil až 90 procent domů. Vichr o rychlosti přesahující 300 kilometrů za hodinu ničil lodě a úrodu a přerušil dodávky elektřiny a telekomunikační spojení, které nebylo doposud obnoveno.
Humanitární pracovníci se obzvláště obávají o situaci na jižním ostrově Tanna. Jeden z činitelů australského Červeného kříže agentuře Reuters řekl, že se tam jednomu letadlu podařilo přistát a jeho posádka potvrdila rozsáhlou zkázu.
"Prakticky všechny stavby, které nebyly z betonu, jsou smeteny s povrchu zemského," řekl tento zdroj. Na ostrově se zhruba 29.000 obyvatel ležícím zhruba 200 kilometrů jižně od Port Vily byly podle něj zatím potvrzeny dvě oběti bouře Pam.
Bouře nejvyšší, páté kategorie přinesla do hlavního města Vanuatu rovněž záplavy. Na pobřeží narážely vlny o výšce až osm metrů. Podle svědků vypadá metropole jako po bombardování.
Jistou naději dodalo dnes částečné znovuotevření letiště v Port Vile, kde bylo povoleno přistání prvního letu s humanitární pomocí. Jedná se o novozélandské vojenské letadlo s nákladem nepromokavých plachet a dalších nejnutnějších potřeb. Také Austrálie již oznámila, že posílá dvě vojenská letadla, v nichž by měli být i lékaři a pátrací a záchranné týmy.
"Balíček pomoci má hodnotu pěti milionů australských dolarů (téměř 100 milionů Kč)," prohlásila australská ministryně zahraničí Julia Bishopová. Nový Zéland vyčlenil na pomoc Vanuatu 2,5 milionu novozélandských dolarů (asi 48 milionů Kč) a Británie, která spolu s Francií vládla Vanuatu do získání nezávislosti v roce 1980, nabídla pomoc v hodnotě až dvou milionů liber (bezmála 77 milionů Kč).
Souostroví, které patří mezi nejchudší země světa, tvoří přes 80 ostrovů, na kterých žije asi 267.000 lidí. Zhruba 44.000 z nich obývá metropoli Port Vila. Ostrovy vyčnívají nízko nad hladinu moře a jsou tak velmi zranitelné v případě přírodních katastrof. Vanuatu leží v oblasti aktivní seismické zóny, je zde tedy zvýšená pravděpodobnost zemětřesení. Na ostrovech Tanna, Ambae a Ambrym se nachází několik činných sopek.
Ostrovní ekonomika je charakterizována dvěma prvky: relativně chudá zemědělská populace (40% obyvatel má příjem 1USD na den) a vzkvétající služby spojené s otrovním daňovým rájem a rozvojem turismu.
22. července 2026 14:52
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
Související
Na Vanuatu po supercyklonu panuje chaos, vláda se zlobí na humanitární týmy
Smršť Pam řádila víc, než se myslelo. Odlehlé ostrovy jsou totálně zpustošené
Tropická bouře Pam (březen 2015) , Vanuatu (souostroví)
Aktuálně se děje
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
22. července 2026 16:08
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák