Kábul - Taliban dnes přiznal, že přes dva roky tajil smrt svého vůdce mully Muhammada Umara. "Zemřel v roce 2013, který byl klíčový pro měření sil povstalců s mezinárodními jednotkami bojujícími na afghánském území," zdůvodňují to islamisté.
Zprávu, že mulla Umar zemřel už v roce 2013, oznámila koncem července afghánská rozvědka. Taliban následně potvrdil, že vůdce hnutí je mrtev, neuvedl ale, kdy zemřel.
Přiznání o tajnostech kolem Umarovy smrti bylo podle AFP skryto v životopise nového šéfa hnutí Muhammada Mansúra, který byl dlouhou dobu Umarovým zástupcem. Umar podle Mansúrovy biografie zemřel 23. dubna 2013.
"Několik hlavních členů vedení Talibanu a náboženských učenců se společně rozhodlo, že zatají tragickou zprávu o skonu (Umara)... a budou ji držet v tajnosti před ostatními s výjimkou několika málo kolegů, kteří již byli o této ztrátě informováni," píše se v Mansúrově životopisu.
NATO ukončilo svou bojovou misi v Afghánistánu loni v prosinci a stáhla většinu svých vojáků ze země s výjimkou zhruba 13.000 mužů. Jejich úkolem je vést výcvik afghánských bezpečnostních sil a protiteroristické operace.
Potvrzení Umarovy smrti a Mansúrův nástup k moci vyvolaly mocenský boj uvnitř Talibanu v době, kdy do Afghánistánu pomalu začíná pronikat soupeřící extremistická organizace Islámský stát. Někteří vedoucí představitelé Talibanu, včetně Umarova syna a bratra, odmítli přísahat věrnost Mansúrovi s tím, že proces jeho volby byl příliš rychlý a neobjektivní.
Související
Selhání amerických agentů: Zakladatel Tálibánu se ukrýval u základen USA
Taliban potvrdil: Vůdce Muhammad Umar je mrtev. Začne boj o moc?
Muhammad Umar , Tálibán , Afghanistán
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
včera
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
včera
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
včera
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
včera
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
včera
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
včera
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
včera
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
24. prosince 2025 21:48
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
24. prosince 2025 21:26
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
24. prosince 2025 19:52
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
Izraelské letectvo provedlo ve středu dopoledne sérii náletů na jihu Libanonu, které cílily na infrastrukturu hnutí Hizballáh. Útoky zasáhly oblasti v okolí Nabatíje, konkrétně údolí Houmin, Wadi Azza a Nimeiriya. Podle svědků se nad zasaženými místy i nad východním údolím Bikáa nadále pohybují izraelské bezpilotní letouny. Izraelská armáda v oficiálním prohlášení uvedla, že údery byly nezbytné kvůli přítomnosti vojenských zařízení, která porušují dohody o příměří.
Zdroj: Libor Novák