Tálibán

Šéf pákistánského Taibanu Hakimulláh Mahsúd

Tálibán zadržuje tři britské občany

Afghánské radikální vládní hnutí Tálibán zadržuje tři britské občany, včetně dvou, kteří ve středoasijské zemi pracovali pro neziskovou organizaci. Uvedl to dnes server BBC News, podle něhož se britské ministerstvo zahraničí trojici mužů snaží kontaktovat.
Afghánistán, ilustrační fotografie.

Tálibán volá po navrácení aktiv zmrazených v USA

Afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dnes vyzvala Spojené státy, aby vrátily zmrazená afghánská aktiva. Stalo se tak po úterním rozhodnutím soudu v New Yorku, podle kterého není možné použít tyto prostředky na odškodnění příbuzných obětí teroristických útoků z 11. září 2001, informuje agentura AFP. 
Afghanistán, ilustrační fotografie.

Tálibán nařídil nevládním organizacím, aby zakázaly Afghánkám chodit do práce

Vláda Tálibánu v Afghánistánu dnes nařídila všem afghánským i zahraničním nevládním organizacím působícím v zemi, aby zakázaly svým ženským zaměstnankyním chodit do práce. Informovaly o tom agentury. Ministr hospodářství Muhammad Haníf k zákazu uvedl, že jeho resort obdržel "závažné stížnosti" upozorňující na ženy, které pracují v nevládních organizacích a nedodržují pravidla ohledně pokrývky hlavy. Podle představitele OSN je zákaz jasným porušením humanitárních zásad. Nařízení odsoudily i Spojené státy a EU. První mezinárodní organizace ohlásila pozastavení svých aktivit v zemi.
Afghánistán, Kábul

Afghánky v Kábulu protestovaly proti zákazu vysokoškolského vzdělání

Proti zákazu univerzitního vzdělání, které v úterý vydalo islamistické hnutí Tálibán, dnes protestovaly desítky lidí v Džalálábádu před druhou největší univerzitou v Afghánistánu, uvedl list The Guardian. Několik žen dnes proti nařízení podle BBC protestovalo také v Kábulu. Rozhodnutí, kterým hnutí omezilo jednu z posledních svobod, které afghánské ženy v zemi doposud měly, odsoudily OSN, Spojené státy, Británie i další země. Afghánky mají v zemi v současnosti přístup pouze k základnímu vzdělání.
Taliban, Afghánistán

Tálibán propustil dva zadržované Američany, údajně jako gesto dobré vůle

Afghánský Tálibán propustil dva zadržované Američany. Na tiskové konferenci to dnes řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Nešlo podle něj o výměnu, ale gesto dobré vůle ze strany islamistického hnutí. Paradoxně přišlo v den, kdy Tálibán oznámil, že Afghánky nebudou mít až do odvolání přístup k vyššímu vzdělání.
Muslimské studentky

Tálibán zakázal Afghánkám univerzitní studium, Západ nařízení odsoudil

Afghánky nebudou mít až do odvolání přístup k vyššímu vzdělání. Oznámilo to dnes islamistickým Tálibánem spravované ministerstvo vyššího vzdělání, uvedla agentura Reuters. Afghánské veřejné i soukromé školy obdržely od ministerstva pro vyšší vzdělání dopis, který jim nařizuje bez prodlení zamezit studentkám v přístupu k univerzitnímu vzdělání. Nařízení vzápětí odsoudily Spojené státy a Británie na jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.
Antony Blinken, americký ministr zahraničí

USA označily pákistánský Tálibán i Al-Káidu za globální teroristické skupiny

Spojené státy přidaly pákistánské odnože Al-Káidy a Tálibánu na speciální seznam globálních teroristických skupin a zpřísnily proti nim sankce, uvedla dnes agentura AP. Ministerstvo zahraničí vydalo rozhodnutí o rozšíření seznamu o pákistánské skupiny poté, co se v Pákistánu začalo stupňovat násilí po ukončení příměří mezi Islámábádem a pákistánským Tálibánem.
Afghanistán, ilustrační fotografie.

Tálibán zakázal ženám navštěvovat veřejné lázně

Afghánské ženy mají zakázáno navštěvovat veřejné lázně, potvrdilo dnes podle agentury AFP afghánské islamistické hnutí Tálibán. Již dříve tento týden se na veřejnost dostala informace, že Tálibán zakázal Afghánkám vstup do zahrad, zábavních parků a rovněž i tělocvičen a posiloven.
Taliban, Afghánistán

Představitelé Tálibánu jednali o tom, jak reagovat na smrt šéfa Al-Káidy

Nejvyšší představitelé afghánského islamistického hnutí Tálibán dnes jednali o tom, jak reagovat na útok amerického bezpilotního letounu v Kábulu, při kterém byl podle Spojených států zabit vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí. Agentuře Reuters to řekly tři zdroje z hnutí, které se v Afghánistánu dostalo opět k moci před rokem.
Antony Blinken

Tálibán v případě Zavahrího hrubě porušil dohodu z Dauhá, řekl Blinken

Tálibán hrubě porušil dohodu z Dauhá tím, že v Afghánistánu poskytl útočiště lídrovi teroristické skupiny Al-Káida. Podle agentury Reuters to dnes uvedl americký ministr zahraničí Antony Blinken. Spojené státy o víkendu v Kábulu zásahem z bezpilotního letounu zabily Ajmána Zavrahrího, který se stal novým lídrem Al-Káidy v roce 2011 poté, co americké síly zabily v květnu téhož roku Usámu bin Ládina. O Zavahrího smrti dnes informoval americký prezident Joe Biden.
Muslimky v burce, ilustrační fotografie

Tálibán ženám v Afghánistánu zakázal leteckou dopravu bez mužského doprovodu

Afghánské hnutí Tálibán dál zpřísňuje pravidla týkající se žen, v pátek jich několik desítek nesmělo na kábulském letišti nastoupit na palubu letadel, protože cestovaly bez mužského doprovodu. Informovala o tom dnes agentura AP. Zákaz se dotknul i žen s dvojím občanstvím, které se vracely domů do zahraničí, uvedl nejmenovaný afghánský činitel.
Ilustrační foto

Tálibán nesplnil slib, dívky se na střední školy nevrátí

Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán nesplnilo slib, podle nějž se dnes měly vrátit do tříd studentky středních škol. Střední školy zůstanou pro dívky uzavřené, dokud nebude vypracován plán výuky, který bude v souladu s islámským právem, uvedl Tálibán.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy