Tři roky od návratu k moci. Tálibán si připomíná ovládnutí Afghánistánu

Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán si ve středu vojenskou přehlídkou a pouličními shromážděními připomíná třetí výročí svého návratu k moci v zemi. Uvedl to server France24.

Premiér Mohammad Hasan Áchund vydal prohlášení, ve kterém zdůraznil odpovědnost vůdců země za udržení nastoleného směru po "vítězném džihádu", což zahrnuje dodržování islámského práva, ochranu majetku a životů lidí a "respektování našeho národa". Informovala o tom agentura AFP.

Áchundovo prohlášení zaznělo při vojenské přehlídce na letecké základně Bagram, která se konala k oslavě výročí triumfálního vstupu talibů do Kábulu. Výběr této základny, ležící asi 50 kilometrů od Kábulu, je symbolický, protože zde se rozhodovalo o operacích americké armády a jejich spojenců proti talibům.

Talibové dobyli základnu v den pádu Kábulu - 15. srpna 2021. Na středeční přehlídce bylo vystaveno mnoho vojenského vybavení, které talibové získali po odchodu západních spojenců.

Áchund v úterý večer v prohlášení k národu "z celého srdce" poblahopřál k "rozhodujícímu vítězství nad arogantní mezinárodní okupační silou". Podle něj je "den vítězství dnem pýchy pro afghánský lid".

Odpoledne se v Kábulu koná lidové shromáždění, kam bylo pozváno tisíce Afghánců z několika centrálních provincií. "Den vítězství" je však oslavován po celé zemi.

Všechny oslavy jsou doprovázeny přísnými bezpečnostními opatřeními, informovala France24. Byly zmobilizovány posily bezpečnostních složek, aby předešly dalším útokům džihádistické skupiny Islámský stát, která naposledy zaútočila v šíitské čtvrti Kábulu.

Podle France24 byly silnice, kruhové objezdy a parky v Kábulu vyzdobeny tisíci bílých a černých vlajek. V programu pouličních slavností, které nesmějí pokrývat afghánské ani zahraniční novinářky, jsou sportovní vystoupení a čtení poezie.

Afghánská televize již několik dní vysílá pořady k výročí, vytvořila speciální logo a rozhovory s ministry Talibanu.

Po třech letech vlády Talibanu je Afghánistán jednou z nejchudších zemí světa, s vysokou nezaměstnaností a vážnou humanitární krizí, uvedla France24. V zemi se uplatňuje islámské právo a netoleruje se žádná kritika.

Vládu Talibanu zatím neuznává žádná země světa, zejména kvůli represivním opatřením vůči ženám, které jsou postupně vylučovány ze světa práce a vzdělávání.

Kábul ale navázal diplomatické vztahy se sousedními zeměmi, Čínou a Ruskem, a otevřel dialog se Západem, když se poprvé v červnu zúčastnil jednání v Dohá.

Human Rights Watch (HRW) ve svém prohlášení k výročí upozornila, že země spolupracující s Talibanem by měly připomenout jejich zneužívání žen a dívek. Donoři by měli poskytnout pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují, a pracovat na trvalém řešení humanitární krize v Afghánistánu, uvedla HRW.

Bojovníci Talibanu vstoupili do Kábulu 15. srpna 2021, což vedlo k útěku vlády a porážce západní koalice vedené Spojenými státy, která před 20 lety taliby zbavila moci. 

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy