Tři roky od návratu k moci. Tálibán si připomíná ovládnutí Afghánistánu

Afghánské vládnoucí hnutí Tálibán si ve středu vojenskou přehlídkou a pouličními shromážděními připomíná třetí výročí svého návratu k moci v zemi. Uvedl to server France24.

Premiér Mohammad Hasan Áchund vydal prohlášení, ve kterém zdůraznil odpovědnost vůdců země za udržení nastoleného směru po "vítězném džihádu", což zahrnuje dodržování islámského práva, ochranu majetku a životů lidí a "respektování našeho národa". Informovala o tom agentura AFP.

Áchundovo prohlášení zaznělo při vojenské přehlídce na letecké základně Bagram, která se konala k oslavě výročí triumfálního vstupu talibů do Kábulu. Výběr této základny, ležící asi 50 kilometrů od Kábulu, je symbolický, protože zde se rozhodovalo o operacích americké armády a jejich spojenců proti talibům.

Talibové dobyli základnu v den pádu Kábulu - 15. srpna 2021. Na středeční přehlídce bylo vystaveno mnoho vojenského vybavení, které talibové získali po odchodu západních spojenců.

Áchund v úterý večer v prohlášení k národu "z celého srdce" poblahopřál k "rozhodujícímu vítězství nad arogantní mezinárodní okupační silou". Podle něj je "den vítězství dnem pýchy pro afghánský lid".

Odpoledne se v Kábulu koná lidové shromáždění, kam bylo pozváno tisíce Afghánců z několika centrálních provincií. "Den vítězství" je však oslavován po celé zemi.

Všechny oslavy jsou doprovázeny přísnými bezpečnostními opatřeními, informovala France24. Byly zmobilizovány posily bezpečnostních složek, aby předešly dalším útokům džihádistické skupiny Islámský stát, která naposledy zaútočila v šíitské čtvrti Kábulu.

Podle France24 byly silnice, kruhové objezdy a parky v Kábulu vyzdobeny tisíci bílých a černých vlajek. V programu pouličních slavností, které nesmějí pokrývat afghánské ani zahraniční novinářky, jsou sportovní vystoupení a čtení poezie.

Afghánská televize již několik dní vysílá pořady k výročí, vytvořila speciální logo a rozhovory s ministry Talibanu.

Po třech letech vlády Talibanu je Afghánistán jednou z nejchudších zemí světa, s vysokou nezaměstnaností a vážnou humanitární krizí, uvedla France24. V zemi se uplatňuje islámské právo a netoleruje se žádná kritika.

Vládu Talibanu zatím neuznává žádná země světa, zejména kvůli represivním opatřením vůči ženám, které jsou postupně vylučovány ze světa práce a vzdělávání.

Kábul ale navázal diplomatické vztahy se sousedními zeměmi, Čínou a Ruskem, a otevřel dialog se Západem, když se poprvé v červnu zúčastnil jednání v Dohá.

Human Rights Watch (HRW) ve svém prohlášení k výročí upozornila, že země spolupracující s Talibanem by měly připomenout jejich zneužívání žen a dívek. Donoři by měli poskytnout pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují, a pracovat na trvalém řešení humanitární krize v Afghánistánu, uvedla HRW.

Bojovníci Talibanu vstoupili do Kábulu 15. srpna 2021, což vedlo k útěku vlády a porážce západní koalice vedené Spojenými státy, která před 20 lety taliby zbavila moci. 

Související

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico zvedá Slovákům daně. Lidem ale tvrdí, že potraviny zlevní

Slovenská vládní koalice se dohodla na konsolidačním balíčku, který má zajisti pokles deficitu v příštím roce na 4,7 % HDP. Vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ale zvedne občanům daně, konkrétně se zvýší základní sazba daně z přidané hodnoty na 23 procent. Její snížená sazba poklesne na pět procent. Informovala o tom agentura TASR. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dezinformace, fake news, ilustrační foto

Za hranicí absurdity. Dezinformátoři už zneužili i povodně

Antisystémový a dezinformační obsah během povodní škodí práci záchranářů a hasičů. Šiřitelé konspiračních teorií, nepravdivých a zavádějících informací využili strachu napříč českými občany, aby opět zaseli nenávist vůči vládě a státním institucím.

včera

včera

včera

Michal Šimečka, předseda strany Progresívne Slovensko

Michal Šimečka byl odvolán z postu místopředsedy slovenského parlamentu

Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka byl na mimořádné schůzi parlamentu odvolán z postu místopředsedy Národní rady SR. Hlasování koaličních poslanců, z nichž 76 podpořilo jeho odvolání, proběhlo tajně. Opozice se odmítla hlasování zúčastnit. 

včera

Česko má to nejhorší za sebou. Povodně ale ještě neskončily

Česko má z hlediska srážek již to nejhorší za sebou, přesto povodňová situace potrvá ještě několik dní. Po zasedání Ústřední povodňové komise to oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík. Podle něj Morava na hranici s Českou republikou doteče během úterý.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy