Zářiová tragédie v Mecce má podstatně víc obětí, než se oficiálně uvádí

Mekka - Pouť do Mekky se už několikrát v historii proměnila v tragédii. Tak tomu bylo i v letošním roce, když poutníci směřovali do údolí Miná k tradičnímu rituálu kamenování Satana.

24. září letošního roku směřovalo na zmíněné místo na dva miliony muslimů z 36 zemí. Protože už z minulosti byly známy tragédie, například v roce 1990 bylo při panice ušlapáno 1426 lidí, povolalo Saúdské království k pohotovosti na 100 000 policistů a vojáků. Jenže ani tato síla nebyla s to zabránit katastrofě. Podle oficiálních úřadů při incidentu zahynulo 769 lidí a dalších 934 bylo zraněno.

Jenže už dva týdny poté první zprávy začaly spekulovat, že mrtvých bude daleko víc a jejich počet dosáhne nejvyššího čísla v historii pouti do Mekky. Padl údaj 1450 obětí a ani to ještě podle světových agentur nemusel být definitivní počet. Necelého čtvrt roku po události vyhodnotili pracovníci agentury AP dostupné materiály a oficiálně oznámily s odvoláním na další nezávislé zdroje, že obětí bylo nejméně třikrát více, než tvrdí saúdské úřady. Ty před zmíněné informace nadále zastávají stanovisko, že obětí nebylo více než oficiálně zmíněných 769. Nereagovaly ani na říjnové prohlášení, že se tento údaj nezakládá na pravdě.

K incidentu došlo v blízkosti výjezdu z nádraží na jednokolejové trati u stanových táborů, kde se nacházely tisíce poutníků, kteří přišli na pětidenní oslavu druhého nejvýznamnějšího islámského svátku Eid al-Ahda. Oficiální sdělení AP uvádí, že nové číslo počtu mrtvých dosáhlo 2411 osob a je výsledkem několika nezávislých analýz.

Související

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Do Mekky smí letos milion lidí, musí být očkovaní a mladší 65 let

Letošní velké muslimské pouti do Mekky se bude moci zúčastnit milion věřících ze Saúdské Arábie a ciziny, oznámila dnes místní vláda. V předchozích dvou letech Rijád kvůli pandemii covidu-19 povolil účast jen několika tisícům lidí. Podle televize Al-Džazíra se pouť uskuteční v červenci.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Mekka poutníci / víra

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 19 minutami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

Ukrajinský tankista zavolal do Ruska o pomoc s opravou tanku. Tam mu ochotně poradili

Ukrajinský tankista zatelefonoval do ruského závodu Uralvagonzavod kvůli technické podpoře pro porouchaný ukořistěný ruský tank. Informaci přinesl časopis Forbes, který tvrdí, že Rusové, včetně ředitele závodu, se skutečně snažili pomoci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy