Canberra - Na africkém ostrově Madagaskar byly nově nalezeny další kusy trosek, které by mohly pocházet z pohřešovaného boeingu Malaysia Airlines. Let MH370 zmizel v březnu 2014 cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, na palubě bylo 239 lidí.
Trosky našel amatérský americký hledač Blaine Gibson. Dva ohořelé kusy nalezl poblíž malé vesnice Sainte Luce na jihovýchodě Madagaskaru. Všech pět nově nalezených kusů je ze stejného materiálu, jako byly již dříve potvrzené části Boeingu 777 z letu MH370.
Dopisovatel BBC Richard Westcott uvedl, že je zatím příliš brzy, aby se dalo říci, zda nejnovější nálezy pocházejí z letu MH370. A i kdyby tomu tak bylo, mohly být ohněm poškozeny dlouho poté, co se letoun zřítil na zemi - úlomky mohl někdo třeba přiložit do ohně rozdělaného na pláži.
Pokud by ale experti dospěli k názoru, že trosky pocházejí z malajsijského letadla a že na palubě došlo k požáru, bylo by to být podle Westcotta zatím nejpřesvědčivější vodítko k objasnění osudu letounu. Snižovalo by to například pravděpodobnost teorie o sebevražedném manévru pilota, upozornil Westcott.
Pátrání po troskách na mořském dně má skončit v prosinci. Jestliže nebude pod hladinou nic nalezeno, budou trosky letadla vyplavované na vzdálených plážích pro experty jediným klíčem k tomu, co se s letadlem stalo, řekl Westcott.
Jak uvedl Gibson, který se živí jako právník v Seattlu, nové nálezy již byly předány vyšetřovatelům v Austrálii.
Související
Malajsie po 11 letech obnovuje pátrání po letu MH370
Svět se po 11 letech vrací k jedné z největších záhad současnosti
Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) , Madagaskar , Austrálie
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 1 hodinou
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 2 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 3 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 4 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 5 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 7 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 8 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 9 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
Benzín je v Česku momentálně nejlevnější za více než čtyři roky. Za poslední dny zlevnil o desítky haléřů, což platí i pro naftu. Podle odborníků je přitom možné, že pohonné hmoty budou dále zlevňovat i v roce 2026.
Zdroj: Jan Hrabě