Soul – Vánoční čas je pro křesťany dobou klidu a míru, není tomu tak ale všude. Na krvavé korejskoé hranici jsou vánoční svátky stejné, jako jakýkoliv jiný den – až na jednu výjimku. Objevují se tu i ozdoby a koledy.
Severní a Jižní Korea jsou ve válce již od roku 1953. Tato přeshraniční nenávist a nepřátelství se nezastaví v průběhu svátků. Konflikt má však v této vánoční době trochu jinou podobu, protože křesťanská Jižní Korea využívá 25.prosince jako inspiraci pro velmi neobvyklý útok na ateistický sever.
Na jižní straně korejské hranice stojí obrovská věž, která je pravidelně každý rok křesťanskými skupinami zdobena ve stylu vánočního stromku.
Věž na místě stojí již od roku 1971, v posledních letech je pravidelně zdobena barevnými světly a nahoře je umístěn kříž – a to vše jen proto, aby Jihokorejci rozzuřili Pchjongjang, který se do značné míry brání organizovanému náboženství a místo toho vyžaduje na adoraci Kimovy dynastie.
Asi 20 metrů vysoký vánoční strom je viditelný na kilometry daleko za hranicemi. Křesťanské skupiny také pod věží zpívají koledy, pomocí reproduktorů posílají písničky přes hranice do Severní Koreje.
Vánoční útok vyvolal očekávanou odezvu ze severu, který podle listu Express čin označil za „provokativní projev psychologické války". Vláda v Pchjongjangu Vánoce vůbec neuznává, přesto se najdou malé skupiny věřících, které zákaz sloav ignorují.
Mluvčí organizace Otevřené dveře, mezinárodní křesťanské organizace, řekl: „Vánoce jsou oslavované především v srdci křesťanů. Pouze v případě, že se celá rodina se obrátila ke Kristu, je možné mít něco jako skutečné shromáždění. Ze strachu z odplaty je nezbytné udržet svou víru skrytou před sousedy. Někdy je možné uspořádat setkání v odlehlých oblastech se skupinou 10 až 20 osob."
„Velmi zřídka je možné, aby křesťané nenápadně odešli do hor a drželi bohoslužbu na tajném místě. Pak by se mohlo shromáždit 60 nebo 70 Severokorejců. Jen spolu nemohou jít do kostela, zpívat nebo poslouchat kázání. Nemohou ani se ani navštěvovat navzájem a číst Bibli. Být křesťanem v Severní Koreji je velmi osamamělý úděl,“ dodal zástupce křesťanů.
22. července 2026 14:52
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
Související
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea , Vánoce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
včera
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
včera
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
včera
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
24. července 2026 21:58
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
24. července 2026 20:40
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
Plány Evropské komise propojit vyplácení unijních peněz s plněním strukturálních reforem narazily na odpor klíčových členských států. Proti navrženému konceptu v rámci přípravy sedmiletého rozpočtu EU na období 2028 až 2034 vystoupila skupina deseti zemí, v jejímž čele stojí Francie, Itálie a Španělsko. Navrhovaný rozpočet v hodnotě téměř dvou bilionů eur by totiž podle kritiků znamenal, že by národní vlády musely výměnou za unijní dotace prosazovat i vysoce citlivé domácí změny.
Zdroj: Libor Novák