Kuala Lumpur - Nevlastní bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una dnes zemřel na malajsijském letišti. Podle serveru The Independent byl otráven při útoku dvou neznámých žen, údajně severokorejských agentek.
Zahraniční média uvedla, že Kim Čong-nam byl napaden dvěma ženami na malajsijském letišti v Kuala Lumpur. Měly na něj zaútočit otrávenými bodci. Bratr severokorejského diktátora na následky zranění a otravy podlehl.
Podle prvních informací mohly být ženy severokorejskými tajnými agentkami. Pachatelky těsně po útoku nasedly do taxíku a z místa činu ujely. Uvedla to televizní stanice Čosun s odkazem na zdroje v jihokorejské vládě.
Americká vláda podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters je pevně přesvědčena, že Kima usmrtili severokorejští agenti. Americké úřady ale dosud přesně nezjistily, jak byl Kim Čong-nam v Malajsii zabit, ani zdroj neuvedl žádné přesvědčivé důkazy na podporu závěrů, které si vláda o případu udělala. Americké mnisterstvo zahraničí se podle agentury AP zdrželo komentáře k případu a dotazy odkázalo na malajsijské úřady.
Kim Čong-nam se původně měl stát severokorejským vůdcem namísto svého bratra. Poté, co jej úřady v roce 2001 zadržely s falešným pasem, byl otcem Kim Čong-ilem vyhnán do exilu a naděje na vůdcovství padly.
Podle listu Daily Telegraph se Kim Čong-nam ukrýval ve strachu o svůj život. Bál se, že ho jeho bratr nechá zavraždit, aby nedošlo k pochybnostem o nástupnictví v roli severokorejského lídra.
"Osobně jsem proti nástupnictví v třetí generaci," řekl v roce 2010 japonské televizní stanici Asahi TV před tím, než se po smrti otce chopil moci Kim Čong-un. "Doufám, že můj mladší bratr udělá vše, co je v jeho silách, pro zdárný život Severokorejců," dodal.
Související
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
Svět řeší nástupce Kim Čong-una. Poprvé v dynastii to nebude muž
Severní Korea (KLDR) , Kim Čong-nam , Kim Čong-un
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
před 55 minutami
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
před 1 hodinou
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
před 2 hodinami
Policie uzavřela případ RP Invest. Škoda jde do stovek milionů korun
před 3 hodinami
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
před 4 hodinami
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
před 4 hodinami
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
před 5 hodinami
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
před 6 hodinami
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
před 7 hodinami
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
před 8 hodinami
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
před 8 hodinami
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
před 9 hodinami
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
před 10 hodinami
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
před 11 hodinami
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
před 11 hodinami
Zemřel Jiří Valenta, někdejší klávesista legendární kapely Olympic
před 13 hodinami
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
Ukrajina podle maďarského premiéra Viktora Orbána zastavila dodávky ruské ropy do Maďarska a na Slovensko z politických důvodů. Orbán zároveň zmínil, že by se někdo mohl pokusit o další narušení maďarské energetiky.
Zdroj: Lucie Podzimková