Hongkong - Hongkongský migrační úřad odmítl poskytnout azyl skupině uprchlíků, u nichž se před čtyřmi lety schovával bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Ten nyní pobývá v Rusku, kde mu byl poskytnut azyl. Může zde zůstat až do roku 2020.
Rozhodnutí se týká čtyř dospělých a tří dětí původem ze Srí Lanky a Filipín, uvedl Robert Tibbo, obhájce lidských práv kanadského původu, jenž tehdy nejhledanějšímu muži planety úkryt zprostředkoval.
Snowden se v červnu 2013 dva týdny ukrýval v Hongkongu. Jeho místo pobytu tehdy nebylo vypátráno a teprve minulý rok vyšlo najevo, jakou roli při tom sehráli Tibbo a jeho klienti. Ti se podle advokáta proti rozhodnutí odvolají. Nyní jim hrozí zadržení i deportace do jejich domovských zemí. Zároveň také požádali o uprchlický status v Kanadě.
Tibbo sdělil, že na základě zkušenosti se svými ostatními klienty trvá zpracování žádosti o azyl v Hongkongu několik let a pouze v případě této skupiny se imigrační úředníci rozhodli urychleně. Úřady se čtyř dospělých opakovaně dotazovaly na to, jak dlouho u nich Snowden přebýval a kde se pohyboval, což při žádosti o azyl nehraje roli, uvedl dále Tibbo. Když jeho klienti odmítli odpovídat, přestaly jim chodit sociální dávky.
Jejich obhájce se rozhodl jejich identitu zveřejnil minulý rok. Zjistil totiž, že se o nich dozvěděl filmový režisér Oliver Stone. Úlohu, již před čtyřmi roky sehráli, zahrnul do závěru svého filmu Snowden.
Hongkong v oficiální vyjádření uvedl, že žádosti o azyl se vyřizují "spravedlivě, nestranně a efektivně" a nebyly zjištěny "žádné prokazatelné důvody vedoucí k přesvědčení, že žadatelé - budou-li navráceni do své země původu - by zde byli vystaveni nějakému skutečnému a podstatnému riziku či nebezpečí".
Související
Muž, který rozvířil debatu o internetové bezpečnosti a dostal azyl v Rusku, oslaví čtyřicetiny
Snowden získal ruské občanství, příslušný dekret podepsal Putin
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 1 hodinou
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 2 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 2 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 3 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 4 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 5 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 6 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 6 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 7 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 8 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
Prezident Petr Pavel bude mít na Pražském hradě nového spolupracovníka, který v minulosti pracoval na jiném z důležitých úřadů. Jde o bývalého mluvčího ministerstva zahraničí, jenž se stane novou posilou komunikačního odboru.
Zdroj: Jan Hrabě