Melbourne - Australské úřady přistupují k případu v Brightonu na předměstí Melbourne jako k "teroristickému činu". Policie po neúspěšném vyjednávání zastřelila Yacquba Khayreho (29), který držel v obytném domě jednu ženu jako rukojmí a předtím ve vchodu do objektu zastřelil jednoho muže.
Khayre byl policii z minulosti známý. Podle policejních představitelů byl během pondělního útoku v podmínce kvůli násilnému vtrhnutí do domu.
"Tento teroristický útok spáchal známý zločinec, který byl nedávno podmínečně propuštěn. Je to šokující, zbabělý zločin," řekl australský premiér Malcolm Turnbull v hlavním městě Canberra. "Jedná se o teroristický útok a tato událost zdůrazňuje, že je třeba, abychom byli neustále ostražití, nikdy se nenechali zastrašit a vždy vzdorovali islamistickému terorismu," řekl.
Australská policie uvedla, že vyšetřuje obléhání v Melbourne jako teroristický čin poté, co se Islámský stát přihlásil k odpovědnost za útok prostřednictvím své agentury Amak. Identifikovala Khayreho jako australského občana somálského původu a uvedla, že vyšetřuje, zda měl nějaké spojení s IS.
Komisař Graham Ashton uvedl, že Khayre si na pondělí sjednal schůzku s dívkou z eskortní služby u bloku bytových domů v pobřežní čtvrti Melbourne v Brightonu. Po jejím příjezdu zastřelil recepčního a ženu několik hodin držel jako rukojmí, než vyběhl z budovy a pustil se do přestřelky s policií, v níž byl zabit. Žena vyvázla nezraněna. Tři policisté, kteří utrpěli střelná zranění, nejsou v ohrožení života.
Khayre se poprvé dostal do středu pozornosti australské protiteroristické policie v roce 2009, kdy byl jedním z pěti mužů obviněných z toho, že chystali útok na základnu armády v Sydney. Tři muži byli případě odsouzeni, zatímco Khayre a pátý obžalovaný byli osvobozeni. Nejvyšší soud v provincii uvedl, že Khayre navštěvoval modlitebnu v Melbourne, považovanou policií za "inkubátor" extremistismu.
Podle soudních dokumentů Khayre emigroval ještě jako dítě se svou rodinou do Austrálie přes uprchlický tábor v Keni v rámci humanitárního programu a později se stal australským občanem. Kriminalisté navštívili dům Khayreho rodiny na předměstí Melbourne Roxborough Park.
Související
Číňané provedli raketový test. Teď čelí kritice ostatních zemí
Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách
Austrálie , teroristické útoky v Austrálii , Islámský stát (IS) , Malcolm Turnbull
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 1 hodinou
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 2 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 3 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 4 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
včera
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
včera
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
včera
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
včera
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
včera
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
včera
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
včera
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
včera
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
včera
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
Evropa se stala nejrychleji se oteplujícím kontinentem na světě a důsledky tohoto vývoje jsou stále tragičtější. Oteplování na evropském světadílu probíhá dvakrát rychlejším tempem než ve zbytku světa, což si jen během letošního léta vyžádalo desítky tisíc obětí v důsledku extrémních vln veder.
Zdroj: Libor Novák