Pchjongjang - KLDR se dnes poprvé vyjádřila ke kauze amerického studenta Otto Warmbiera, který tento týden zemřel ve Spojených státech krátce po propuštění ze severokorejské věznice. Režim popírá, že by byl mladík mučen.
Pchjongjang se k Warmbierově smrti vyjádřil v článku publikovaném severokorejskou oficiální tiskovou agenturou KCNA. Ta napsala, že KLDR jednala s Warmbierem v souladu se severokorejskými zákony a s mezinárodními normami. Jakékoli špatné zacházení s vězněm popřela.
Pchjongjang také kritizoval Jižní Koreu, že zneužívá případu Warmbiera, aby dosáhla propuštění dalších cizinců zadržovaných v Severní Koreji.
Američtí lékaři uvedli, že Warmbier měl těžce poškozený mozek. V pondělí zemřel. "To, že Warmbier náhle zemřel pouhý týden po svém návratu do USA, je i pro nás záhadou," uvedl podle agentury KCNA mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí. Ten také prohlásil, že Warmbier se stal "obětí politiky strategické trpělivosti" bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, jehož vláda nikdy nepožádala o propuštění studenta.
Donald Trump se ostře ohradil proti "tvrdým podmínkám", kterým byl odsouzenec v KLDR vystaven. "Je to brutální režim," uvedl šéf Bílého domu o Severní Koreji.
Související
Rodiče umučeného Warmbiera nachystali odplatu. Hodlají KLDR mařit podnikání
USA nezaplatily KLDR za Warmbiera, tvrdí Trump. Na Obamu vytáhl starou kauzu
Otto Warmbier (student zadržený v KLDR) , Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea , mučení vězňů , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
před 2 hodinami
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
před 4 hodinami
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
před 5 hodinami
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
před 7 hodinami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 9 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 10 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 11 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 13 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 14 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
Americký prezident Donald Trump zavedl padesátiprocentní cla na širokou škálu zboží dováženého z Kanady. Tímto krokem reaguje na podle něj nerovné zacházení, kterému ze strany sousední země čelí americké automobily, mléčné výrobky a alkohol.
Zdroj: Libor Novák