New York/Pchjongjang - Severní Korea dnes oznámila, že její nově vyvinutá mezikontinentální raketa je schopna nést silnou jadernou hlavici. Odborníci zpochybňují, že by KLDR už byla ve vývoji střel tak daleko, aby mohla zasáhnout kterékoli místo na planetě, nicméně varují, že úterním testem Pchjongjang "překročil červenou linii".
Spojené státy a Jižní Korea po počátečním názoru, že šlo o střelu středního doletu, postoj změnily a také již tvrdí, že šlo skutečně o mezikontinentální raketu. Američtí experti jsou toho názoru, že raketa by mohla potenciálně zasáhnout Aljašku.
Pchjongjang tvrdí, že nyní je s to zasáhnout prakticky jakékoliv místo na Zemi. Odborníci to zpochybňují, ale varují, že úterním testem KLDR "překročila červenou linii" a že je pouze otázkou času, kdy toho dosáhne, nebude-li zastavena.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v této souvislosti prohlásil, že severokorejský režim představuje světovou hrozbu, která si žádá globální reakci. Kvůli této záležitosti se také dnes ve 21:00 SELČ sejde v New Yorku na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, které nyní předsedá Čína. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podle agentury TASS dnes řekl, že Moskva a Peking na tomto zasedání předloží společnou iniciativu k urovnání situace na Korejském poloostrově.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un se Spojeným státům zjevně vysmívá. Podle státní agentury KCNA citované západními médii dnes prohlásil, že jeho národ "ukáže Spojeným státům svou odvahu" a že nikdy nebude o svých zbrojních programech vyjednávat. "Velký vůdce s širokým úsměvem" prý vyzval své vědce, aby "Yankeeům hojně posílali dárkové balíčky", čímž narážel na časté raketové testy KLDR v poslední době.
Kromě Spojených států a Jižní Koreje severokorejský test odsoudili také představitelé Ruska, Číny, Japonska, EU a OSN.
22. července 2026 14:52
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
Související
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
Severní Korea (KLDR) , Jaderné zbraně , Severokorejské zbraně , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Sergej Lavrov , Rex Tillerson , OSN
Aktuálně se děje
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
včera
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
včera
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
včera
Meteorologové očekávají týden tropů. Riziko požárů se opět zvýší
včera
Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi
včera
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
včera
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
včera
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
včera
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
včera
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
včera
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
včera
Trump poslechl vedení armády. Přestal bombardovat Írán
včera
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
včera
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
včera
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
včera
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
včera
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
Nejméně dva lidé nepřežili nedělní střelbu na gastronomickém festivalu v americkém Seattlu. Dalších pět osob utrpělo zranění. Zatím nejmenovaného pachatele se policistům podařilo zadržet, informovala americká stanice NBC News.
Zdroj: Lucie Podzimková