Pchjongjang - Severokorejské testy mezikontinentálních balistických střel rozproudily debatu po celém světě. Někteří se s panikou ptají - kdy bude Kim Čong Un schopen zahájit jaderný útok vůči Spojeným státům?
Kim Čong Un se tak stává předmětem řady nočních můr o apokalypse světa. Autoři Sergey Radchenko a Campbell Craig z The National Interest se ale rozhodli podívat se blíže na dědictví nejsilnější zbraně hromadného ničení v lidských dějinách, které paradoxně přispívá ke světovému míru. Přeci jen jsme přežili už 6 desetiletí ve stavu, kdy mohlo jediné stisknutí tlačítka, ať už úmyslné nebo omylem, vyhubit velkou část populace na zemi.Je tak možné, že Kimova agresivní rétorika není předzvěstí éry chaosu, ale naopak stability a míru. Vlastnictví jaderných zbraní historicky ovlivňuje státy ve dvou směrech - jednak si země získá pocit existenčního bezpečí, protože ostatní státy si dvakrát rozmyslí případný útok. Za druhé, sníží se i ochota vůbec jít do války s ostatními jadernými velmocemi a jejich spojenci. I kdyby se režimu nyní podařilo poškodit USA, pořád by následoval rychlý a násilný konec vládnoucí dynastie v Severní Koreji.Tyto dva faktory - existenční bezpečí a taktika odstrašování nutí majitele zbraní dodržovat stabilitu a mezinárodní mír. Bez zapojení jaderných hlavic by přitom Severní Korea mohla s USA válčit roky, podobně jako Vietnam nebo Afghánistán.Když před 60 lety Sověti otestovali svou jadernou zbraň, USA reagovalo s panikou. To proto, že Nikita Chruščov byl na západě zahalen tajemstvím a nikdo pořádně nevěděl, co si myslí. Brzo na to však svět pochopil, že Chruščov vnímá zbraň jako obranný mechanismus, jako pojistka míru. Jakmile ale pochopil, jakou mocnou zbraň v rukou má, zřídkakdy vynechal příležitost využít ji k politickému vlivu. Byl si jistý, že "atomová diplomacie" dobře funguje.
Na vrcholu kubánské krize Fidel Castro požadoval, aby SSSR provedla proti USA preventivní jaderný útok. Chruščov se nechal potom rozhořčeně slyšet, že: "Jenom ten, kdo neví, jak bude atomová válka vypadat, by něco takového chtěl zažít."Sergey Radchenko a Campbell Craig jsou přesvědčení, že Kim Čong Un je spíše podobný Chruščovovi. Přes všechny násilné řeči o vymazání USA z povrchu zemského stojí jen touha udržet si svůj režim. Dobře chápe, že použitím jaderných zbraní ztratí úplně vše. Problémem je, že se nikdo neodvažuje s jistotou tvrdit, že Kim Čong Un nevyvine podobné myšlení jako Castro.
Související
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
před 1 hodinou
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
před 2 hodinami
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
před 5 hodinami
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
před 5 hodinami
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 6 hodinami
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 7 hodinami
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 8 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 8 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 9 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 10 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 11 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 11 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 12 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 12 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 13 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 14 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 15 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
Ruské hlavní město se v pondělí v brzkých ranních hodinách stalo terčem útoku ukrajinského dronu, který zasáhl luxusní výškovou obytnou budovu v jihozápadní části Moskvy. Nálet, který si nevyžádal žádné oběti na životech, způsobil viditelné škody na fasádě a v interiérech bytů. Jde o třetí noc v řadě, kdy byla Moskva pod útokem, a to jen několik dní před oslavami Dne vítězství 9. května.
Zdroj: Libor Novák