Washington/Pchjongjang - Americký prezident Donald Trump poslední dobou opakuje, že zde již není prostor pro dialog se Severní Koreou. Podle odborníků by však bylo ideální řešení, kdy si oba státníci sednou ke stolu a všechno si jednoduše vyříkali. Sám Trump ještě před několika měsíci tvrdil, že by pro něj byla čest setkat se severokorejským vůdcem.
K tomu už dnes nejspíš nedojde, přesto server Business Insider připravil scénář pro možnou diplomacii. Vidí to na velkou místnost, kde by na jednom konci seděl Kim Čong-Un, mladý dědic režimu, který vzdoruje USA už 70 let, na druhé straně Donald Trump, představitel jedné z nejmocnějších zemí na světě, avšak sám má jen málo politických zkušeností.
Kdyby k takové události mělo dojít, představovalo by to pro organizátory skutečnou noční můru. V první řadě je potřeba určit lokaci, zde se nabízí zejména demilitarizovaná zóna, která dělí vlády Pchjongjangu a Soulu. Zdejší základny jsou k takovým jednáním přímo určeny, budovy se tady staví přísně podél vytyčené hranice. To znamená, že v jedné místnosti může zároveň sedět Kim Čong-Un a být přitom ve své zemi, na straně druhé by se nacházel Donald Trump na jihokorejském území.
V potaz by mohla připadnout i Čína, která by sloužila jako diplomatický prostředník. Ze hry není ani dlouhodobě neutrální Švýcarsko, které Kim dobře zná. Sám tady strávil léta na studiích, učitelé a spolužáci na něho v podstatě vzpomínají v dobrém a severokorejský vůdce zde získal spoustu pozitivních zkušeností. Méně pravděpodobný se už jeví Bílý dům, Kim je příliš paranoidní na to, aby vkročil na americké území, stejně tak nepřipadá ani v úvahu Pchjongjang.
Co se týče probíraných témat, pak každého hned napadle jaderné nebezpečí. Jenže klíčem k úspěšné diplomacii není říct vše hned na rovinu, velmi pravděpodobně by dva rozdílní vůdci nedošli v otázce ke shodě. Kromě toho by se tak měly řešit i věci jako je rozvojová pomoc pro Severní Koreu, vztah mezi severem a jihem, ale i raketové testy, které kromě USA, Japonska a Jižní Koreji trápí značně i Čínu.
Zajímavé by pak bylo sledovat reakce světa. Většina států OSN by při takovém setkání tleskalo ve stoje, zvlášť velkou radost by ze zprávy měla Jižní Korea. I kdyby dialog nikam nevedl, historické setkání vlády ve Pchjongjangu a Washingtonu by bylo důležitým milníkem. Oproti tomu nepříliš radostně by celou akci sledovala Čína, která by jednání vnímala jako ztrátu svého vlivu. Zapomenout bychom neměli ani na Rusko, Putinův postoj v celé věci je stále velkou neznámou.
Kdo však bude mít skutečné žně, budou média. O této události bude chtít informovat každá redakce na světě. Bez ohledu na výsledek, už teď je jasné, že by se jednalo o nejdramatičtější událost 21. století. Přípravy by byly velké, hlasité, slavnostní. A pravděpodobně monumentálnější, než jakákoliv zahájení Olympijských her.
Související
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
Severní Korea (KLDR) , USA (Spojené státy americké) , Kim Čong-un , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
před 1 hodinou
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
před 2 hodinami
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
před 4 hodinami
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
před 5 hodinami
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
před 6 hodinami
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
před 7 hodinami
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 7 hodinami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 8 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 9 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
Nejméně tři lidé včetně dítěte přišli o život při nočním ruském útoku na ukrajinskou metropoli Kyjev. Informovala o tom britská stanice BBC. Moskva tak pokračuje v sérii ničivých a smrtících útoků na hlavní město sousední země.
Zdroj: Lucie Podzimková