Kábul - Uvnitř šíitské mešity v afghánském hlavním městě se dnes odpálil sebevražedný atentátník, zahynulo nejméně 63 lidí. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Śíité jsou často terčem ze strany sunnitských radikálů jako jsou Taliban či Islámský stát.
Dnešní incidenty podle Ghaního dokazují, že "teroristé opět jednou provedli krvavé útoky, ale nepodaří se jim dosáhnout jejich zlovolného cíle a zasít rozkol do řad Afghánců". Ghaní dodal, že afghánské bezpečnostní síly zintenzivní boj proti teroristům, kteří útočí na Afghánce bez ohledu na vyznání či etnikum.
Při útoku uvnitř šíitské mešity v Kábulu zemřelo nejméně 30 lidí a dalších 45 utrpělo zranění. O několik hodin později se terčem sebevražedného útoku stala mešita v centrálním Afghánistánu.
Podle nejnovější bilance si útok vyžádal 33 mrtvých. Terčem útoku měl být patrně Abdal Ahid, bývalý velitel skupiny místních ozbrojenců. Při útoku bylo zabito sedm členů jeho ochranky, osud Ahida zatím není znám.
Afghánská menšinová šíitská populace byla letos terčem četných útoků, při kterých bylo v mešitách a během náboženských ceremonií zabito nejméně 84 lidí a dalších 194 zraněno.
Související
Tálibán zakázal mobilní telefony
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
Afghanistán , Teroristické útoky v Afghánistánu
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 28 minutami
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 1 hodinou
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 2 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 3 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 4 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 4 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 6 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
včera
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
včera
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
včera
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
20. června 2026 21:40
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
Kreml v oficiálním prohlášení uvedl, že Rusko zůstává otevřené dialogu s Evropou, ale v žádném případě nepřijme jakákoliv ultimáta. Toto vyjádření přichází v době, kdy Moskva pohrozila další eskalací konfliktu v reakci na dosud největší ukrajinský vzdušný útok na ruské hlavní město. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v této souvislosti varoval před zahájením masivních koordinovaných úderů, které budou prováděny na pravidelné bázi.
Zdroj: Libor Novák