Trump přijel do Vietnamu. Na summmitu APEC vyzval k respektu obchodních pravidel

Hanoj - Americký prezident Donald Trump dnes dorazil do Vietnamu. V projevu na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) řekl, že USA budou v asijsko-pacifické oblasti prosazovat poctivý obchod a zůstanou partnery tamních zemí.

Trump si v proslovu stěžoval na nevyvážené obchodní vztahy Spojených států, které "připravily Američany o miliony pracovních míst". Podle agentury AP byla kritika z úst šéfa Bílého domu namířena především proti Číně, s níž mají Spojené státy v obchodování obrovský deficit.

Trump uvedl, že USA se řídí pravidly Světové obchodní organizace (WTO), zatímco jiné země tato pravidla ignorují a používají nečestné metody, jako je dumping, měnová manipulace a dotování místních výrobců státem. "Takové praktiky poškozují lidi v naší zemi," řekl.

"Očekáváme, že trhy budou otevřené rovnocenným způsobem pro obě strany a že řídícím faktorem budou soukromé investice, nikoli vládní plánovači," podotkl Trump.

Vůdcům zemí oblasti Asie a Pacifiku americký prezident řekl, že Spojené státy jsou připraveny uzavřít dvoustranné obchodní dohody s jakýmikoli zeměmi regionu, pokud budou uplatňovat spravedlivou, rovnoprávnou obchodní politiku. "Uzavřeme bilaterální obchodní dohody s jakýmikoli partnery v indo-pacifické oblasti, budou-li založeny na vzájemném respektu a budou-li znamenat zisk pro obě strany," prohlásil americký prezident, který v lednu podepsal příkaz o odstoupení USA od Transpacifické smlouvy (TPP). Smlouvu uzavřela minulá americká administrativa, ale Kongres USA ji neratifikoval.

"Vždy budu stavět Ameriku na první místo, tak jako vy všichni v tomto sále, doufám, kladete na první místo své vlastní země," řekl Trump, jehož projev označila řada západních médií za izolacionistický.

Dějiště summitu APEC, vietnamské město Danang, leží na březích Jihočínského moře, o něž země regionu vedou dlouhodobé územní spory. Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře. Trump v projevu řekl, že budoucnost regionu závisí na zachování "svobody plavby a přeletů", a kritizoval "územní expanzi", aniž nějakou zemi jmenoval.

Ačkoli Trump hovořil před vůdci zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), opakovaně mluvil o "indo-tichomořském regionu" a vyzdvihl také důležitost Indie pro tuto oblast, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP je tento název mimo jiné vzkazem Číně, která je v oblasti hlavním rivalem Spojených států.

Související

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

Více souvisejících

Donald Trump APEC vietnam USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok

Americký prezident Donald Trump opět upozornil íránský režim, aby se nepokoušel o další vývoj jaderných zbraní. Washington je podle Trumpa připraven na další úder proti íránským jaderným zařízením.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy