Pchjongjang/Soul - Obrovský výbuch utrhne budově střechu, stavba se krátce na to zřítí. Přes dým a prach není nic vidět, ale po pár minutách spatří lidé konečně tu hrůzu. Pod troskami budovy leží mrtví politici, vše na kameru zachytí japonský novinář. Takhle nějak má vypadat ideální scénář Severní Koreje na likvidaci jihokorejské vlády.
Píše se rok 1983. Jihokorejský prezident Čon Tu-hwan je na státní návštěvě v Barmě. Politik nechvalně známý jako řezník z Kwangdžu si je vědom toho, že jeho vojenská vláda naráží v Jižní Koreji na nemalé problémy. I přes dohled Spojených států vznikla v zemi jedna z nejkrvavějších diktatur, který se může směle rovnat s brutalitou severokorejského režimu.
Vraždou Čon Tu-hwana by Severokorejci svým sousedům nejspíš i pomohli. V té době se proto zrodil plán, který měl rychle a jednoduše odstranit jihokorejské politiky. Zahraniční návštěvy jsou přitom jedinečnou událostí, při kterých mohou tajní agenti nečekaně udeřit.
To se jim také skoro podařilo 9. října 1983. Sedmnáct Jihokorejců v deset ráno postávalo na platformě v mauzoleu v Barmě, prezident Čon však mezi nimi nebyl. Politik čekal na barmského ministra zahraničí, aby společně mohli ceremoniálně vstoupit do budovy, objevilo se však zdržení, což je nejspíš jediný důvod, proč Čon z pokusu o atentát vyvázl živý. Nastražená bomba tehdy zabila politiky v mauzoleu, mezi nimi byli také členové vládnoucího kabinetu.
O tři dny později už pátrá svět po třech severokorejských vojácích, kteří mají atentát na svědomí. Zatím se jim daří unikat mezinárodní policii, ale na poslední chvíli je zradí i vlastní země, když jim seberou veškeré možnosti k útěku. V té době panuje mezi severokorejskými vojáky přesvědčení, že než aby se nechali zajmout, radši zvolí sebevraždu. V Ideálním případě by s sebou měli vzít i co nejvíc nepřátelských životů.
Vojáci jsou později dopadení, jeden při sebevražedném útoku zabije sebe i další tři barmské ozbrojence, další dostane trest smrti oběšením a ten poslední výměnou za zpověď vyjednal doživotní trest. Pchjongjang podle očekávání nepřiznal, že by se mělo jednat o severokorejské občany.
Ačkoliv výbuch zabil spoustu politiků, hlavní cíl Severní Koreje unikl. Atentát je tak považován za neúspěšný, Pchjongjang se však mohl z chyb poučit. Od té doby žádné další pokusy Severní Korea zatím neuskutečnila, bezpochybně má však připravené i další plány pro případ nouze.
S čím KLDR v té době nejspíš nepočítala, bylo narušení diplomatických vztahů. Socialistická Barma měla v té době relativně blízko ke Kim Ir-Senovi, po atentátu, při kterém zemřelo i několik politiků a občanů Barmy, s ním veškeré diplomatické styky přerušila. K obnovení vztahů došlo až v roce 2007.
Barma se mezitím vydala na cestu demokratizace. Poškozené mauzoleum bylo opraveno a dostalo jméno po politikovi Aun Schan. V roce 1988 se však zavřelo kvůli tomu, že Aun Schanova dcera Aun Schan Su Ťij se stala symbolem a tváří demokratického hnutí, které se pokoušelo o změnu režimu v zemi.
Peking na atentát reagoval vskutku naštvaně, několik měsíců údajně odmítal zvedat telefonáty z Pchjongjangu. Zato čínsko-jihokorejské vztahy se dočkaly nápravy. Jižní Korea udělala typické zastrašování, zpřísnila bezpečnost, ale k žádným velkým krokům se neodhodlala. A Severní Korea zůstala i nadále nedemokratickým režimem, který spřádá další ďábelský plán na atentát a doteď čeká na svou příležitost.
1. července 2026 15:30
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
Související
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea , atentát
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě